Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dvě tváře Ukrajiny

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Druhé kolo prezidentských voleb na Ukrajině nebude, hlava státu je zvolena. Oznámila to centrální volební komise Ukrajiny.

Po sčítání téměř 85% hlasovacích lístků vede Petro Porošenko ve volbách prezidenta Ukrajiny a má něco přes 54% hlasů. Pro jeho hlavní soupeřku Julii Tymošenkovou hlasovalo 13,13% voličů. Na třetím místě je předák Radikální strany Ukrajiny Oleg Ljaško – 8,47%.

  • dve-tvare-ukrajiny

Tak nevím o co šlo lidem na majdanu. Majdan probíhal pod antioligarchickými hesly. A teď najednou celý národ svorně (přes 50 procent) hlasuje pro oligarchu Porošenka.

Z dnešních zpráv se můžeme dočíst o mírné euforii z volby ukrajinského prezidenta. I když všechny hlasy nejsou ještě sečteny je zřejmé , že čokoládového oligarchu Porošenka již nikdo nemůže ohrozit a stane se novým prezidentem Ukrajiny.

I když o legitimitě voleb si můžeme myslet své, většina klíčových hráčů zvolení Porošenka prezidentem Ukrajiny vítá.

Můžeme se dočíst, že EU vítá výsledky volby na Ukrajině, Rusko si váží volby ukrajinského národa, OBSE je spokojena s volbami prezidenta Ukrajiny a dokonce i Janukovyč respektuje volbu ukrajinského národa.

Prezident USA Obama se těší na spolupráci s Porošenkem.

Je zajímavé, že nikdo neprotestuje proti nelegitimitě voleb i když na Východě Ukrajiny místo voleb probíhaly tzv. protiteroristické akce s pomocí narychlo spíchnuté ukrajinské armády, Pravého sektoru a podivných soukromých armád.

Fakt, že nikdo neprotestuje proti legitimitě voleb na Ukrajině je logické. Tato volba i když neproběhla za ideálních podmínek, dává možnost Ukrajině jako zemi k navázaní vztahů se zeměmi, které neuznávaly pučistickou vládu v Kyjevě.

To umožňuje zachovat tvář všem zúčastněným hráčům a přijmout pomyslný restart vztahů s Ukrajinou, která se potřebuje konečně domluvit jak s EU a USA, tak samozřejmě s Ruskem. Všichni dobře ví, že bez Ruska bude Ukrajina nefunkční.

Většina hráčů si také oddechla, že nezvítězil banderovec Dmytro Jaroš, nebo plynová princezna Julie Tymošenková, která chtěla rusky mluvící obyvatelstvo na Ukrajině vyhladit atomovkami, jak nedávno prohlásila v pro ni „nešťastně“ zveřejněném telefonickém rozhovoru.

Idylu ukrajinských voleb kazí sama plynová princezna, která ještě před hlasováním tvrdila, že její strana uzná jen jeden výsledek voleb – vítězství samotné Julie. V opačném případě vyhrožovala novým majdanem. A teď obchází Ukrajinu strašidlo nové revoluce.

Je docela možné, že Julie Tymošenková se pokusí zařídit „třetí majdan“. Nebude jí ale snadno ještě jednou podnítit lid k boji, soudí politolog Viktor Kuvaldin. Lid je bojem v současné době unaven.

Mezitím co se politici na západě Ukrajiny tahají o moc, ukrajinské silové struktury bombardují letiště v Doněcku na východě země. Jak oznámili představitelé samovyhlášené Doněcké lidové republiky, bylo nasazeno útočné letectvo – 3 vrtulníky a 2 letadla.

Z okolí letiště, kde probíhá od rána boj mezi ukrajinskými vojáky a zastánci federalizace, začala evakuace obyvatel.

Dříve bylo oznámeno, že národní garda bombarduje letiště v Doněcku. Domobrancům se podařilo sestřelit vrtulník.

Na letišti v Doněcku ostřelovali skupinu ruských novinářů a domobranců. Jak oznámila představitelka vydání Dělovoj Petěrburg, střílejí na ně příslušníci ukrajinské Národní gardy, která se skládá z fašizujících dobrovolných hrdlořezů, kteří dělají tzv. špinavou práci.

Je třeba připomenout, že těsně před volbami ukrajinského prezidenta, zástupci samozvaných „lidových republik" z východu Ukrajiny v sobotu na utajeném místě v Doněcku podepsali dohodu o spojení a vytvoření státního útvaru „Nové Rusko". Oznámila to ukrajinská agentura URA-Inform Donbas. Dokument prý podepsali zástupci proruských organizací z jihu a východu Ukrajiny.

Vytvoření nového „státu" den před prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb potvrdila ruská státní televize Rossija 24. Smlouvu o vytvoření Nového Ruska podepsali premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj a šéf parlamentu Luhanské republiky Alexej Karjakin.

Pod Nové Rusko spadá Charkov, Luhansk, Doněck i Oděská oblast.

Označení Nové Rusko pro východ a jih Ukrajiny zavedl do politického slovníku v jednom z nedávných projevů ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl, že „Novorossija" v carských dobách nebyla součástí Ukrajiny, předána byla Kyjevu až sovětskou vládou ve 20. století. Do Nového Ruska Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.

Právě zástupci těchto oblastí se do Doněcka sjeli a podle agentury Unian se k nim připojili i proruští aktivisté z Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.

Za Doněckou lidovou republiku zakládající listinu Lidové fronty podepsal šéf tamního parlamentu Denis Pušilin, za Luhanskou „lidový gubernátor" Valerij Bolotov. Podpisy prý připojili i delegáti z Dněpropetrovska, Záporoží, Charkova, Mykolajiva, Chersonu a Oděsy.

Ukrajina má tedy dvě tváře. Tu chudší západní, která se vyslovila pro EU a tu bohatší východní, která tíhne k Rusku.

Jestliže píši o bohatší východní oblasti, činím tak proto, že právě v této oblasti leží bohatá ložiska břidlicového plynu na která si západní firmy už už brousily zuby.

Ale co s tím, když si tyto bohaté oblasti přisvojuje ono „Nové Rusko“ a jejich domobranu pravidelná ukrajinská armáda a Pravým sektorem vytvořená Národní garda není sto porazit?

Jak se bude situace na Ukrajině vyvíjet dál uvidíme v příštích dnech a měsících. Možnost pro politická a diplomatická řešení krize zde jsou. Bude záležet jen na dobré vůli zůčastněných.

Facebook komentáře