Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dluhový svět a den zúčtování

Emil Kalabus

V roce 2014 řekl současný kandidát na amerického prezidenta Donal Trump v televizi Fox News: „Spojené státy čeká velký krach a bída. Země totiž už dávno není bohatá.“

Trump patří ke kritikům současného prezidenta Baracka Obamy. Tomu je vyčítáno, že nedostatečně bojuje právě s rostoucím zadlužováním. Kvůli tomu musí zvyšovat dluhový strop.

Amerika pomalu, ale jistě bankrotuje. Nevyřešená sociální politika a medicare stojí mezi vládou a lidmi. Čína a Rusko spolupracují na ustanovení čínského jüanu jako nové rezervní měny. Drží velkou část amerického dluhu a budou velmi rychle schopné postavením dolaru otřást. Celkový dluh USA je tak velký, že to může položit i celou EU. Dluh se nedá splatit.

  • dluhovy-svet-a-den-zuctovani


Amerika příkladem prosperity a pokroku? Bývávalo! Většina z nás raději zavírá oči nad tím, jak světové impérium upadá – ekonomicky i morálně - a pouze hromadí dluhy. Na amerických zpravodajských kanálech přibývá zpráv varujících před dekádami ekonomické deprese daleko větších rozměrů než té, kterou Američané zažili po roce 1929. 

Nemohou za to jen dluhy, ale i dysfunkční struktura současné americké ekonomiky, nezdravý životní styl a změny v přístupu průměrných Američanů k práci. Amerika je závislá na obrovských půjčkách od Číny. Tyto infuze drží Ameriku při životě, protože není v zájmu světové ekonomiky, aby Amerika padla. Byla by to tragédie pro celý svět, především pro ten Západní. Východ si toto nebezpečí uvědomuje a přebírá iniciativu.

O tom, že to nejsou jen pohádky a spekulace, hovoří vytváření rozvojové banky BRICS, alternativy SWIFTu a nyní založení nové Asijské infrastrukturní rozvojové banky (AIIB). Hromadění zlata Ruskem, Čínou, Indií a dalšími východními zeměmi také o mnohém vypovídá. Otřes může nastat kdykoli a západní měny navázané na US dolar, mohou padat jako kostičky domina. Proč myslíte, že mnoho evropských zemí přebíhá k čínské rozvojové bance AIIB?

Jedním z odvětví, které v USA perfektně funguje je vojensko-průmyslový komplex.

USA nechtějí přiznat, že si samy nadělaly nepřátele po celém světě, protože jejich bohatství závisí na průmyslu, který pracuje na válku a terorismus, je přesvědčen pozorovatel The Washington Times Bruce Fein.

„Náš vojensko-průmyslově-teroristický komplex má biliony dolarů, obrovskou moc a vysoký sociální status. Vzkvétá kvůli věčným válkám a vymýšleným strachům z nebezpečí a existenčních hrozeb," píše autor.

Navíc studie princetonských vědců odhaluje, že USA už nejsou demokracií, protože politická rozhodnutí, která přijímá vedení země, už neslouží občanům, ale zájmům hrstky osob představujících tzv. ekonomickou elitu. Tento závěr princetonských vědců označuje německý list Deutsche Wirtschafts Nachtrichten (DWN) za „ohromující",

Výsledky výzkumu, který provedla jedna z nejstarších a nejprestižnějších amerických universit, jsou „důležité z pohledu zahraniční politiky: pokud se Amerika vměšuje do nějakého konfliktu, tak vláda USA tak nečiní v zájmu amerického lidu, ale v zájmu komerční výhody.“ 
Patrick J. Buchanan píše: V lednu roku 2002 se začaly používat eurové mince a bankovky. Já jsem v té době napsal následující prognózu: 

„Tento evropský superstát nepřežije. Roztříští se o útesy nacionalismu. Přijdou totiž těžké časy a patrioti si vezmou zpět moc, kterou získali bruselští byrokraté.
Pokračuje ekonomický a kulturní střet mezi bohatším severem Evropy a chudším jihem zastupovaným Řeckem, Itálií, Španělskem a Portugalskem. Nejlépe je to patrné na tenzích mezi Berlínem a Aténami. Sever se stále více obává neustálé finanční pomoci chudším zemím, jih zase iritují trvající požadavky na další fiskální utahování. K tomu všemu přidejme vlnu separatismu ve Skotsku, Katalánsku, Flandrách a dalších regionech. Lidé se zde snaží osamostatnit od vzdálených center moci, která pro ně už nic neznamenají.
Migranti, kteří do Evropy vstupovali a vstupují, pocházejí hlavně z islámského světa. Jejich asimilace neprobíhá tak hladce, jako probíhala asimilace povětšinou křesťanských Evropanů ve Spojených státech v minulém století. Enklávy Asiatů ve Velké Británii, Afričanů a Arabů ve Francii a Turků v Německu jsou britskými, francouzskými a německými jen formálně. A některé děti, které v nich vyrostly, nyní reagují na volání džihádistů. 

Zdá se, že posun směrem k hlubší integraci Evropy se zastavil a nabral opačný směr. EU se rozpadá na ideologické, národnostní, kmenové a historické rovině. Pokud bude tento trend pokračovat, myšlenka na Spojené státy evropské zemře a s ní i samotná EU. V roce 2015 se přitom zdálo, že rozpad jen nabral na síle. 

Vše uvedené vede ještě k jednomu důležitému tématu. Týká se ekonomicky a politicky nejúspěšnější unie v historii – Spojených států. Ty jsou stále více multirasové, multijazykové i multikulturní. Mohou se nějak vyhnout osudu, ke kterému podle všeho míří Evropa? Vždyť v roce 2042 by v nich už podle projekcí neměla být žádná jasná etnická či rasová většina. Už nyní je namístě se ptát, zda politické a rasové rozdíly v USA mizí, nebo se naopak prohlubují.“

Co se týká ekonomiky. Spojené státy se nacházejí ve stadiu bankrotu již nyní. Ve své knize The Clash of Generations to uvádějí prominentní ekonomové Laurence Kotlikoff a Scott Burns. Argumentují, že skutečný veřejný dluh vedoucí světové ekonomiky je o neuvěřitelných 200 bilionů dolarů (tedy o 200 tisíc miliard dolarů) vyšší než ten oficiálně deklarovaný dnes kolem 19 bilionů.

Trend zadlužování evropských zemí stále pokračuje navzdory pozitivnímu ekonomickému vývoji ve většině evropských zemí. Jak se zdá, politika omezování veřejného zadlužení je spíše minoritním politickým a ekonomickým směrem v rámci celé unie. Navíc pozitivní čísla ekonomického rozvoje EU jsou pouze nepatrná. HDP evropských zemí roste pomaleji než se očekávalo. Evropská centrální banka začala tisknout miliardy eur a zahájila rozsáhlý program nákupu vládních dluhopisů. Chce tím dosáhnout růstu spotřebitelských cen o dvě procenta ročně. Je to ale zneužívání monopolu na tisknutí peněz. Pomůže se tím neodpovědným vládám na úkor spotřebitelů.

Světový dluh vyšplhal na novou rekordní úroveň 223,3 kvadrilionu dolarů. A naši takzvaní „političtí vůdci“ stále dělají, jako by toto tempo růstu dluhové zátěže, které o tolik předbíhá tempo celkového růstu ekonomiky, bylo udržitelné donekonečna. Přitom každý s alespoň minimem selské logiky tuší, že nelze donekonečna utrácet peníze, které si vypůjčíte. Jednoho dne přijde zúčtování.
Dalo by se souhlasit s tvrzením, že náš Západní svět žije díky vojensko-průmyslově-teroristickému komplexu. Vzkvétá kvůli věčným válkám a vymýšleným strachům z nebezpečí a existenčních hrozeb.

Východní svět se snaží o ekonomické megaprojekty, které mohou svět vyvést z tohoto bludného kruhu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře