Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Co zjistil think-tank Evropské hodnoty o údajných proruských webech

Hodnocení uživatelů:  / 11
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Think-tank Evropské hodnoty již delší dobu vytváří seznam takzvaných prokremelských webů.

Dílo bylo v těchto dnech slavnostně dokončeno a vy nyní budete vědět s kým není radno kamarádit. Podle think-tanku Evropské hodnoty, vznikl seznam těch nejrelevantnějších entit doplněný o charakteristiku jejich obsahu a autorů, který by měl sloužit jako nástroj, jak se na pro-kremelské scéně zorientovat.

  • co-zjistil-think-tank-evropske-hodnoty-o-udajnych-proruskych-webech

 

Seznam byl zveřejněn na našem CFP zde: http://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/seznam-prokremelskych-webu-je-konecne-na-svete-lide-bdete.html

Co k tomu ti, kterých se seznam týká? Co k seznamu napsat z pohledu svobodných médií?

V únoru 2016 se konala konference think-tanku Evropské hodnoty a projektu Kremlin Watch o tom, jak bránit údajné pro-ruské propagandě, která se šíří českým, resp. evropským internetem. „Nečekaně“ se objevila zpráva o konání této akce i ve vysílání ČRo a ČT.. Hlavní výsledek? Požadavek na zkomplikování života pro-kremelským webům.

Hlavní „osobnosti“ na této konferenci byli dle pozvánky poslanci Ivan Gabal (KDU-ČSL) a Helena Langšádlová (TOP09). Sekundovali Jakub Janda – Evropské hodnoty a Jakub Kalenský – Stratcom což je instituce Evropského parlamentu zaměřená mj. na boj s tzv. ruskou propagandou.

To hlavní, co Ivan Gabal tehdy prohlásil, bylo to, že by se policie a výzvědné služby měly na weby šířící pro-kremelské postoje zaměřit, zjistit, kdo za nimi stojí, kdo je podporuje, jak jsou financované a začít jim „legálními nástroji“ znepříjemňovat život.

Jak to bude v praxi vypadat, se teprve ukáže, ale už nyní je jasné, že jsme zase o krok blíže totalitnímu systému.

Nenechme se mýlit rétorikou Evropských hodnot, které jakoby objevily Ameriku. Nejedná se totiž o jejich původní projekt a myšlenku. Před Evropskými hodnotami, téměř totožný seznam sestavil v roce 2015 slovenský středoškolský učitel a aktivista Juraj Smatana. Ten popsal 42 českých a slovenských webů, které šíří údajné ruské lži. Tehdy napsal, že Ruská propaganda funguje v čase ukrajinské krize na plné obrátky. Její dosah je ohromný a můžeme ho dnes a denně vídat i v českém internetovém světě. Aktivně se na něm podílí také množství serverů publikujících zprávy v češtině. Je zajímavé, že o americké propagandě se decentně mlčí. Asi to bude tím, že ona se stala běžnou součástí našeho života.

Byl to Smatana, který odstartoval jakýsi hon na weby se „závadným“ obsahem. V jeho práci pilně pokračovala Sabina Slonková na Neovlivni.cz. Deník Neovlivní.cz, vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Tato databáze je téměř totožná s databází Evropských hodnot. Zdá se, že think-tank Evropské hodnoty převzaly a zdokonalily to, co již bylo vytvořeno.

Všimněme si co mají všechny tyto seznamy společné. Seznamy mají jediný úkol a cíl. Zdiskreditovat svobodná média, která nejsou politicky korektní.

Zjistil snad think-tank Evropské hodnoty, že by byl jediný „prokremelský“ web financován z Ruska?

Kromě vyjádření samotného ruského Sputniku, který otevřeně přiznává, že je financován Ruskou federací se ani panu Smatanovi, ani Neovlivní.cz a ani think-tanku Evropské hodnoty nepodařilo prokázat součinnost a financování uvedených webů cizí mocností. Většina pisatelů a blogerů jsou lidé s vlastním myšlením a názorem, kteří čerpají z mnoha různých webů. Lze je proto řadit pouze do kategorie politicky nekorektních, nikoliv do kategorie Putinových agentů.

Mimochodem - pronikání politické korektnosti do veřejného prostoru je předmětem rozsáhlé kritiky, politicky nekorektních lidí a občanů, zejména pro její provázanost s novolevicovou ideologií, ohrožování tradičních svobod a rysy cenzury.

V lednové veřejné debatě uvedl český politolog a ekonom Petr Robejšek následující:

„Nekorektnost znamená svobodu pojmenovat problémy.“

Nekorektnost je v Robejškově definici možností svobodně hledat nejpřiléhavější pojmenování věcí bez toho, že by některá výpověď byla zakázaná. „V takové nekorektní debatě pak vzniká konkurence myšlenek a díky ní se společnosti dostávají dál. Nikdy se ale nedostanou k finální pravdě. Je důležité, abychom se chovali ve smyslu hledání pravdy politicky nekorektně, protože naše západní civilizace nyní stojí před řadou zásadních výzev.“

Z tohoto pohledu se pak snahy think-tanku Evropské hodnoty jeví jako snaha o unifikaci - sjednocování, jednotnost všeobecného myšlení s prvky potlačování svobody myšlení a se snahou potlačit odlišné názory, prezentované ve svobodných médiích. Tato svéhlavá snaha je vydávána za boj proti ruské propagandě.

Co k tomu dodat. Není bez zajímavosti, že podobné seznamy psali čeští kolaboranti pro Němce v období druhé světové války.

Facebook komentáře