Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bludný kruh sankcí pokračuje

Hodnocení uživatelů:  / 16
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Země G7 se dohodly prodloužit sankce vůči Rusku.

Předseda vlády RF Dmitrij Medveděv na rozhodnutí uskupení G7 reagoval a nařídil přípravu návrhů na prodloužení odvetných opatření Ruska proti západním sankcím do konce roku 2017.

Válka sankcí tedy pokračuje.

  • bludny-kruh-sankci-pokracuje

 

Sankce v ČR relativně nejtíživěji dopadají na odvětví strojírenství, energetiky, chemického a petrochemického průmyslu a technologií pro zemědělství a potravinářství. Řada firem se ale i tak dokázala přeorientovat na jiné trhy, takže v souhrnu sankce nezanechaly na českém exportu výraznější šrám.

Celkově lze tedy shrnout: dopad sankcí na ekonomiky zúčastněných zemí nebyl sám o sobě nijak zásadní. Je spíše třeba je vnímat jako politické gesto. Útlum ruského zahraničního obchodu je možné takřka výlučně vysvětlit propadem cen ropy na světových trzích a související recesí.

Ano, existují země, které sankce pociťují více nežli jiné a některé evropské země, začínají mít protiruských sankcí vyloženě plné zuby.

Například benátská regionální vláda je nově odmítla a také Francie jich má dost.

8. června projedná francouzský Senát rezoluci o zrušení protiruských sankcí. Řecký premiér Alexis Tsipras na prahu státní návštěvy prezidenta RF Vladimira Putina v Řecku řekl, že Evropa nedokáže kráčet do budoucna v situaci bludného kruhu sankcí, militarizace a rétoriky z dob „studené války."

Podle Tsiprase nemůže být evropská bezpečnost zajištěna bez spolupráce a dialogu s Ruskem.

Je známo, že sankce málokdy dosáhnou zamýšleného cíle. Kuba čelila embargu přes padesát let a popularita bratří Castrů je i nadále vysoká. Stejně tak sankce uvalené na Rusko způsobily růst obliby V. Putina, okolo kterého se národ sjednotil. Sankce tak vlastně způsobily pravý opak – růst vlasteneckých nálad ve společnosti, posílených připojením Krymu, který se s Ukrajinou nikdy neidentifikoval. Snaha západních států reagovat na neúčinnost sankcí jejich další eskalací je smutnou ukázkou bezradnosti politických elit EU a USA. Nemohou čekat, že V. Putin sklopí hlavu jako neposlušný školák a bude se kát. Jako lídr sebevědomé velmoci na tyto kroky odpovídá příslušnými protiopatřeními.

Zdroj: http://roklen24.cz/a/wCFF7/az-roztaji-protiruske-sankce

http://www.novarepublika.cz/2015/06/ubohe-vysledky-protiruskych-sankci.html

http://cz.sputniknews.com/politika/20160527/3145543/tsipras-evropa-bezpecnost-rusko-dialog.html#ixzz49sjYBwlF

Facebook komentáře