Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pochybné bezpečnostní standardy v Japonsku (+ další jaderné zprávy)

Německo: skandál s jaderným odpadem v Brunsbüttelu: nová pravidla pro Vattenfall /

Ukrajina doufá v peníze na novou černobylskou ochrannou obálku /

Pochybné bezpečnostní standardy v Japonsku /

Japonsko: odstavené jaderné elektrárny se mají opět spustit /

Odborníci z Evropské unie chválí Švýcarsko za akční plán ke stres - testům.

  • pochybne-bezpecnostni-standardy-v-japonsku-dalsi-jaderne-zpravy

Německo: skandál s jaderným odpadem v Brunsbüttelu: nová pravidla pro Vattenfall

Prorezavělé sudy s jaderným odpadem, zářící břečka, která se dostala na podlahu meziskladu - je to dva roky, co byl objeven tento šlendrián v německé jaderné elektrárně Brunsbüttel. Nyní spolková země Šlesvicko - Holštýnsko zpřísnila pravidla pro meziskladování radioaktivních odpadů.

Celých 140 stránek má nově přeložená zpráva k problematice rezavých sudů s jaderným odpadem v Brunsbüttelu. Ze zprávy je zřejmé, že již v roce 1979 byly zjištěny první korozní vady na uložených sudech. Podzemní prostory u jaderné elektrárny tedy nebyly vhodné pro dlouhodobé skladování jaderného odpadu. Provozovatel jaderné elektrárny, firma Vattenfall, ignoroval fakta. „Je to napínavé jako nějaký kriminální příběh," říká tamní ministr životního prostředí Robert Habeck (Zelení).

Habeck nyní nařídil přísné sledování uskladněného odpadu. Konkrétně budou jednou ročně probíhat ve skladech s jaderným odpadem vizuální kontroly (inspekce). V budoucnu se bude kontrolovat již samotné plnění sudů jaderným odpadem. Provozovatelům jaderných elektráren bude přesně stanoveno, kdy se může přendat vyhořelé jaderné palivo do speciálních skladovacích kontejnerů. A bude pro ně předepsána maximální doba uskladnění. Pro firmu Vattenfall budou znamenat tyto nové předpisy vícenáklady v miliónové výši. V září se má začít s vyzvednutím celkem 632 sudů, z nichž je polovina prorezavělá.

http://www.mopo.de/umland/atommuell-skandal-in-brunsbuettel-zwei-jahre-spaeter--strenge-regeln-fuer-vattenfall,5066728,30561350.html

Ukrajina doufá v peníze na novou černobylskou ochrannou obálku

29 let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl vyzvala Ukrajina mezinárodní společenství k finanční pomoci na dokončení nové ochranné obálky pro havarovaný reaktor.

Finanční pomoc dárcovských zemí je velmi důležitá pro odstranění následků této tragédie z 26.dubna 1986, řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Země bývalého Sovětského svazu vláčená krizí nyní prochází občanskou válkou se separatisty na východě a je odkázána na finanční pomoc ostatních států. Porošenko poukázal v den 29.výročí jaderné havárie na oběti tohoto dosud největšího jaderného neštěstí v dějinách civilního užívání jaderné energie.

Nový 100 metrů vysoký sarkofág má nahradit pomalu se rozpadající ochrannou obálku, která byla těsně po havárii postavena nad troskami havarovaného reaktoru. Do listopadu 2017 se má celý projekt dokončit. Na dokončení nového sarkofágu však podle odhadů nadále chybí cca. 615 miliónů euro. Za předsednictví Německa je na středu 29.dubna plánována konference dárcovských zemí v Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD) v Londýně.

„Doufáme, že společně s dárcovskými zeměmi vybudujeme spolehlivé a bezpečné zakrytí zničeného reaktovového bloku tak, aby nejenom obyvatelé Ukrajiny, ale i dalších zemí, byli uchráněni před novou jadernou havárií v Černobylu," řekl Porošenko podle sdělení úřadu prezidenta.

http://www.focus.de/politik/ausland/atomkraft-ukraine-hofft-auf-geld-fuer-tschernobyl-schutzhuelle_id_4639536.html

Pochybné bezpečnostní standardy v Japonsku

Obyvatelé z regionu kolem jaderné elektrárny Sendai byli neúspěšní se svou žalobou proti obnovení provozu v této elektrárny. Žalobě proti jiné japonské jaderné elektrárně bylo vyhověno.

V Japonsku byly obyvatelé regionu kolem jaderné elektrárny Sendai neúspěšní se svou žalobou proti opětovnému spuštění tamních dvou jaderných reaktorů. Okresní soud jižní prefektury Kagošima jejich žalobu, kterou chtěli místní lidé předejít obnovení provozu jaderné elektrárny, zamítl. Informoval o tom ve středu úředník tohoto soudu. Oba reaktory v jaderné elektrárně Sendai tak budou moci v létě tohoto roku obnovit svůj provoz.

Teprve v minulém týdnu přitom soud v japonském Fukui zastavil opětovné spuštění dvou reaktorů v japonské jaderné elektrárně Takahama a vyhověl tak požadavku místních obyvatel. Soud usoudil, že nemůže být zaručena bezpečnost reaktorů. Novým bezpečnostním standardům japonského regulačního úřadu chybí racionalita, vyslovil se soud.

Soud v Kagošimě naopak usoudil, že nové bezpečnostní standardy jsou přiměřené, jak tento týden informovala japonská média. Žalovatelé nyní zkoumají možnosti, jak dále postupovat proti vydanému rozhodnutí.

Po havárii v tamní jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011 byly postupně všechny japonské jaderné elektrárny odstaveny od sítě. V elektrárně tehdy došlo k několikanásobnému tavení jaderného materiálu.

http://www.taz.de/!158602/

Japonsko: odstavené jaderné elektrárny se mají opět spustit

Japonské jaderné elektrárny mají opět vyrábět pětinu spotřeby elektřiny v zemi. Počítá s tím plán japonského ministerstva vnitra.

V Japonsku mají i přes velkou skepsi obyvatel jaderné elektrárny pokrývat až pětinu místní spotřeby elektřiny. Vyplývá to z návrhu zákona, který v Tokiu v úterý předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Do roku 2030 tak mají podle nového návrhu místní jaderné elektrárny pokrývat 20 až 22 procent spotřeby elektřiny v zemi. Do stejného data mají obnovitelné zdroje pokrývat 22 až 24 procent spotřeby elektřiny, což je jednou tolik co nyní.

Po havárií japonské jaderné elektrárny Fukušima byly všechny jaderné elektrárny v zemi postupně odpojeny ze sítě. Vláda premiéra Šinzo Abeho je však nyní chce opětovně uvést do provozu. Mnozí Japonci však zůstávají k plánu skeptičtí a restart jaderných elektráren odmítají.

O návrzích ministerstva průmyslu a obchodu ohledně budoucího energetického mixu se chce japonská vláda poradit do konce května. Pokud by se plány v nezměněné formě realizovaly, musela by většina nyní odstavených jaderných elektráren opět na síť. Před Fukušimou pokrývala elektřina z japonských jaderných elektráren čtvrtinu spotřeby v zemi.

http://www.taz.de/!159012/

Odborníci z Evropské unie chválí Švýcarsko za akční plán ke stres - testům

Evropští odborníci z oblasti jaderné energetiky opětovně chválili Švýcarsko za jeho národní akční plán ke stres-testům jaderných elektráren. Švýcarský jaderně - dozorný úřad ENSI to vnímá jako ocenění své práce čtyři roky po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Znalci vzali při svém workshopu v Bruselu s pozitivním hodnocením na vědomí pokroky, ke kterým došlo během posledních dvou let při realizaci švýcarského národního akčního plánu. Informoval o tom Švýcarský jaderně - bezpečnostní inspektorát (ENSI) na svých webových stránkách.

Podle expertů EU reagovalo Švýcarsko po havárii ve Fukušimě rychle a přijalo včas nutná opatření. Odborníci z Evropské unie podle informací ENSI vyzdvihli především projekt ke kultuře dohledu nad jadernou bezpečností, jehož velkou součástí je právě práce a působení samotného úřadu.

http://www.nzz.ch/newsticker/schweiz-von-eu-experten-fuer-aktionsplan-zum-akw-stresstest-gelobt-1.18533127

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře