Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Klaus ve Vídni debatoval o Temelínu!

Václav Klaus v rakouském parlamentu: Zelení protestovali proti Temelínu;
100.000 Japonců protestovalo proti jaderné energii v Tokiu;
Japonské vládní poradce platil jaderný průmysl;
Jižní Korea odstavila dva jaderné reaktory;
Německo: vláda a spolkové země se dohodly na podpoře zelené energie.

  • klaus-ve-vidni-debatoval-o-temelinu

Václav Klaus v rakouském parlamentu: Zelení protestovali proti Temelínu

15.11.2012 Oberösterreichische Nachrichten

Vídeň, Praha – Sporná jihočeská jaderná elektrárna Temelín byla středobodem návštěvy, kterou absolvoval český prezident Václav Klaus v úterý v rakouském parlamentu ve Vídni.
Několik zelených poslanců, mezi nimiž byla i spolková mluvčí rakouských Zelených Eva Glawischnig, požadovalo na svých transparentech odstoupení od jaderné energetiky. Prezidentka Národní rady Barbara Prammer dává svému hostu jasně najevo postoj Rakouska: „Rozhodně proti jaderné energii".

V souvislosti se stavbou nových jaderných bloků v jaderné elektrárně Temelín požadovala Prammer „právo na spolurozhodování ve schvalovacím řízení". Konkrétně to znamená, že „zahraniční osoby a ekologické organizace by měly přístup k českým soudům a mohly by používat právních prostředků ČR."

Šéfka Národní rady Rakouska v této souvislosti poukázala na návrh na rozhodnutí všech pěti rakouských parlamentních stran, který byl na programu jednání Národní rady toto úterý. V tomto návrhu je urgována důsledná realizace rakouské antiatomové politiky s cílem dosáhnout odstoupení celé Evropy od využívání jaderné energie.

Ještě předtím Klaus jednal se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem především na téma Temelín, který konstatoval, že bezpečnost je pro Českou republiku stejně důležitá jako pro Rakousko. Klaus vlastní chatu v jižních Čechách s výhledem na chladící věže jaderné elektrárny Temelín.

http://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/aussenpolitik/Vaclav-Klaus-im-Parlament-Gruene-protestierten-gegen-Temelin;art391,1008017


100.000 Japonců protestovalo proti jaderné energii v Tokiu

12.12.2012 Mainichi.jp

Asi 100.000 lidí se 11.listopadu v deštivý podvečer sešlo na demonstraci poblíž budovy japonského parlamentu v Tokiu, aby zde podle informací organizátora "Metropolitan Coalition Against Nukes" požadovali ukončení využívání jaderné energie v Japonsku.

„Nepotřebujeme jadernou energii," hlasitě se ozývali demonstrující Japonci, kteří demonstrovali na 9 místech v Tokiu, včetně okolí budovy, kde sídli kancelář premiéra. Demonsrace začala v 17.00 hodin před budovou parlamentu, kde se okamžitě zaplnily všechny chodníky demonstrujícími lidmi. Bylo to takové množství lidí, že byla místy i ochromena doprava ve městě.

„Počty pravidelně demonstrujících lidí, kteří se schází v Tokiu každý pátek, se spolu se snižujícími se teplotami o něco snížily," řekl Haruomi Hanada, 47-letý obyvatel Tokia se svou desetiletou dcerou na ruce. „Měl jsem trochu obavy, že lidé se předstanou časem o tuto problematiku zajímat, ale teď mám radost, že se tu dnes shromáždilo opět tolik lidí," dodal.

http://mainichi.jp/english/english/newsselect/news/20121112p2a00m0na006000c.html

Japonské vládní poradce platil jaderný průmysl

4.1.2012 Die Welt

Čtyři ze šesti členů poradního týmu japonské vlády, který má vypracovat nové bezpečnostní limity pro jaderné elektrárny, přijali v uplynulých čtyřech letech finanční prostředky od jaderného průmyslu.

Šlo přitom o sumy od 3 do 27 miliónů jenů (29.000 až 260.000 euro), informovala agentura Kjodo s odvoláním na jaderný regulační úřad v Tokiu.

Úřad v tom však nevidí střet zájmů, protože odborníci byli vybráni podle předpisů. Úřad vyzval poradce, aby zveřejnili své příjmy, nemá ale kompetence na jejich odvolání.

Vědec Akira Jamaguči, profesor na universitě Osaka, dostal podle agentury Kjodo minimálně 27,14 miliónů jenů ve formě výzkumných grantů a darů od Mitsubishi Heavy Industries a dalších firem.

Akio Jamamoto z univerzity v Nagoji dostal 10,1 miliónů jenů, kromě jiného od koncernu Japan Atomic Power.
Jutaka Abe z univerzity v Cukube dostal 5 miliónů jenů, především od laboratoře společnosti Tepco, která je provozovatelem poškozené jaderné elektrárny Tepco. Další vědec, Tomojuki Sugijama dostal 3 milióny jenů od výrobce jaderného paliva Nuclear Fuel Industries.

V současnosti jsou v Japonsku v provozu pouze dva z celkového počtu 50 jaderných reaktorů. Zbytek jaderných elektráren je od havárie ve Fukušimě mimo provoz.

http://www.welt.de/newsticker/news1/article110601975/Japanische-Regierungsberater-von-Atomindustrie-bezahlt.html


Jižní Korea odstavila dva jaderné reaktory

5.11.2012 Die Presse

Oba reaktory byly odstaveny z důvodu chybějících certifikátů, země se nyní obává nedostatku elektřiny

Po dostavení dvou jaderných reaktorů se vláda v Jižních Korei obává před nadcházející zimou „bezprecedentního nedostatku energie". Korejský ministr hospodářství Hong Suk-woo v pondělí v Soulu vysvětlil. Že oba jaderné reaktory musely být odpojeny od sítě kvůli chybějícím certifikátům pro některé jejich součástky. Reaktory by tak mohly zůstat mimo provoz až do začátku příštího roku.

Mezi více než 5000 neschválených součástek v celkové hodnotě 750.000 dolarů jsou mimo jiné pojistky, vypínače či chladicí ventilátory, které nemají požadované mezinárodní certifikáty k použití pro jaderný průmysl. V jiných průmyslových odvětvích by tato zařízení mohla být bez problémů upotřebena.

Téměř ve všech případech jde o součástky použité v jaderné elektrárně Jongkwang na jihozápadě země, kde byl také přerušen provoz zmíněných dvou reaktorů. "Je nutné provést důkladnou bezpečnostní kontrolu těchto dvou reaktorů, u nichž byly ve velké míře použity neprověřené součástky. To povede nevyhnutelně k bezprecedentním výpadkům dodávek elektrické energie během nadcházející zimy," řekl Hong.

Jižní Korea má 23 jaderných reaktorů, které zajišťují 35 procent dodávek elektřiny v zemi. V uplynulých měsících hlásily atomové elektrárny řadu poruch. Země plánuje stavbu dalších 16 jaderných reaktorů do roku 2030.

http://diepresse.com/home/panorama/welt/1308650/Zwei-Atomreaktoren-in-Suedkorea-abgeschaltet

Německo: vláda a spolkové země se dohodly na podpoře zelené energie

15.11.2012 Top Agrar

Německá vláda a jednotlivé spolkové země se dohodly na společné realizaci přechodu od jaderné energie k alternativním zdrojům. Na vrcholné schůzce k energetice se vláda i spolkové země shodly na tom, že je potřeba provést energetický obrat směrem k alternativním zdrojům energie co nejrychleji, jak je to jen možné. Kancléřka Angela Merkelová zároveň ujistila občany, že německý energetický systém má na letošní zimu dostatečné rezervy a blackout, před kterým varoval nedávno ministr hospodářství, nehrozí.

„Zavázali jsem se, že energetickou změnu prosadíme společně," ujistila dnes po energetickém summitu své spoluobčany Merkelová.

Právě různé zájmy a odlišné energetické koncepce jednotlivých spolkových zemí komplikovaly přijetí jednotné strategie a nutné výstavby přenosových sítí. Ministerská předsedkyně spolkové země Thüringer Christine Lieberknecht zdůraznila, že se na schůzi všichni zúčastnění shodli na tom, že není možné, aby existovalo 16 různých strategií přechodu od jádra k obnovitelným zdrojům pro každou zemi zvlášť, ale že naopak jedině jedna společná strategie může garantovat úspěšný přechod země k obnovitelným zdrojům energie.

Merkelová se po vrcholné schůzce k energetice vyjádřila, že je potřeba co nejrychleji vytvořit právní podmínky pro zapojení pobřežních offshore – větrných elektráren do německé energetické sítě.
/kráceno/


http://www.topagrar.com/news/Energie-Energienews-Energiegipfel-Bund-und-Laender-sind-sich-einig-985220.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře