Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Indie tajně staví přepracovnu uranu (+ další jaderné zprávy)

Zbourání německé jaderné elektrárny Isar 1: ekologové kritizují nedostatek informací / 
Japonsko chce znovu spustit jadernou elektrárnu v blízkosti sopky / 
Indie tajně staví přepracovnu uranu / 
Francouzský jaderný odpad: uskladnění na 100.000 let.

  • indie-tajne-stavi-prepracovnu-uranu-dalsi-jaderne-zpravy

Zbourání německé jaderné elektrárny Isar 1: ekologové kritizují nedostatek informací

Při veřejném projednání k plánovému stržení odstavené jaderné elektrárny Isar 1 v Dolním Bavorsku zazněla kritika vůči postupu provozovatele elektrárny E.ON

Dosavadní informace ohledně postupu likvidace elektrárny jsou nedostatečné," kritizovali Zelení, sdružení Bund Naturschutz a také město Landshut postupu E.Onu při úterním veřejném projednání v Essenbachu.

Jaderná elektrárna Isar 1 u bavorského Landshutu je odstavená od roku 2011. Podle plánů energetické firmy E.ON má začít likvidace elektrárny v roce 2016. Energetický koncern během veřejného projednání odkazoval na svoji 140-stránkovou bezpečnostní zprávu.

Zástupkyně bavorského ministerstva životního prostředí vysvětlovala, že se jedná o rané veřejné projednání, a firma E.ON další informace doplní až v dalším průběhu řízení.

Jadernou elektrárnu Isar 1 odstavili Němci v důsledku havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. Isar 1 je první německou jadernou elektrárnou, pro kterou byly předloženy plány na její likvidaci. Zelení a ekologové spatřují v plánech na likvidaci nebezpečí pro životní prostředí a obyvatele.

http://www.focus.de/regional/bayern/atomkraft-eroerterungstermin-fuer-abriss-konzept-des-akw-isar-1_id_4007156.html

Japonsko chce znovu spustit jadernou elektrárnu v blízkosti sopky

Více než tři roky po jaderné havárii v japonské Fukušimě chce Japonsko opět uvést do provozu dva dříve odstavené jaderné reaktory – a sice v blízkosti aktivního vulkánu

Japonský jaderný dozor schválil bezpečnostní plán pro opětovné spuštění jaderné elektrárny Sendai. Informovala o tom zpravodajská agentura Kjóto. Elektrárna na jihozápadě Japonska v prefektuře Kagošima se nachází pouhých 50 kilometrů od stále aktivní sopky Sakurajima na ostrově Kjúšú.
Naposledy vulkán chrlil lávu v srpnu 2013. Předtím byl aktivní pouhé dva dny po havárii ve Fukušimě v březnu 2011.

Sendai by byl první jadernou elektrárnou, která by měla být od roku 2011 po schválení přísných bezpečnostních norem v Japonsku opět spuštěna. Počítá se s tím, že provozoval elektrárny bude chtít oba reaktory uvést do provozu na podzim tohoto roku.

V důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami došlo v březnu 2013 v japonské jaderné elektrárně Fukušima k několikanásobnému tavení reaktorového jádra. Po havárii Japonsko uzavřelo všech svých 48 jaderných reaktorů v zemi. Země, která předtím vyráběla v jaderných elektrárnách cca. 30% veškeré elektřiny, je tak nyní odkázaná na termální energii a dovozy elektřiny.

http://www.focus.de/politik/ausland/atom-japan-will-akw-nahe-aktivem-vulkan-wieder-anfahren_id_3996409.html

Indie tajně staví přepracovnu uranu

Indie podle odborníků na ozbrojování tajně staví jadernou přepracovnu a mohla by tak získat více materiálu vhodného pro výrobu jaderných zbraní.
Zařízení, které se nachází v jihoindickém Mysore, bude podle postupných informací dostavěno a připraveno k provozu v polovině příštího roku, říkají experti, kteří svá tvrzení opírají o satelitní snímky a různá prohlášení indických vládních členů. Výstavbou této přepracovny uranu bude Indie získávat jednou tolik obohaceného uranu. Tento uran by se dal použít například pro výrobu termonukleárních zbraní, řekl autor zprávy Matthews Clements agentuře Reuters.
Indická vláda se k případu nevyjádřila. Sousední Pákistán reagoval rozhořčeně. Tyto snahy podle něj podtrhují dychtivost Indie o nadvládu v tamní oblasti. Pákistán naopak nechce do světového jaderného boje vstupovat.

http://derstandard.at/2000002182465/Indien-baut-geheime-Uran-Aufbereitungsanlage-aus

Francouzský jaderný odpad: uskladnění na 100.000 let

Francie staví své první podzemní úložiště radioaktivních odpadů v obci Bure

Jaderná energetika je posvátnou krávou Francie. Přesto se vedou nadále dohady o tom, zda se bude francouzský jaderný park Grand Nation obnovovat nebo naopak redukovat. Důležitým argumentem odpůrců jádra je přitom jaderný odpad: kde se bude skladovat?

Francouzské jaderné koncerny Areva a EdF se pokoušejí dokázat, že řešení existuje. Na rozdíl od Německa, kde úložišťová komise ještě s obsahovou prací nezačala, jsou již o něco dále.

Vyvoleným místem pro definitivní uložení radioaktivních odpadů z francouzských jaderných elektráren je region 250 jihovýchodně od Paříže, v departmentu Meuse: mezi lesíky a rozlehlými kopci se nachází malá vesnička Bure, kde se má od roku 2018 začít se stavbou prvního francouzského konečného úložiště pro uložení vysoce radioaktivních odpadů. Dosud Areva a EdF investovaly 1,6 miliard euro do stavby zdejší podzemní testovací laboratoře.

Cca. 16 miliard euro má podle odhadů provozovatelů stát „Cigéo", jak byl projekt stavby konečného úložiště pojmenován. Od roku 2030 se má do úložiště umístit 240.000 sudů s radioaktivním odpadem, kde zůstanou uloženy následujících 100.000 let. Dlouhé roky pak budou regionem do nového úložiště projíždět každý týden dva transporty s radioaktivním odpadem po silnici a minimálně jeden vlakem – to si dnes nedokáže nikdo pořádně představit.
Ospalá vesnička s 90 obyvateli se tak stala pojmem boje francouzského protiatomového hnutí: obyvatelé, místní aktivisté a ekologové se shromáždili do společného hnutí s názvem: Stop Bure!

„Proti tomuto šílenému projektu musíme konečně něco podniknout," říká 50-letá Bernadette, která přijela na víkend do Bure. „Nikdo nevěří té jejich pohádce o 100.000 letech bezpečného uložení jaderného odpadu," říká. „Proto je načase konečně zcela ukončit využívání jaderné energie."
/kráceno/

http://www.taz.de/!143974/

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře