Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Energie pro projekt "Zničení planety Země v honbě za ziskem"

  • rafinerie
  • mapa_spotreby_energie
Společnost British Petroleum v červnu 2011 zveřejnila dokument s názvem "Statistical review of World Energy", ve kterém se ohlíží za celosvětovou spotřebou energií v roce 2010.

Spotřeba energie na planetě Zemi v roce 2010 vzrostla o 5,6% v reakci na znovuoživení světové ekonomiky. Jedná se o nějvětší meziroční nárůst od roku 1973. Největší růst spotřeby zaznamenaly fosilní paliva, což má za následek nejrychlejší růst CO2 emisí od roku 1969!!

Co se týče zemí mimo OECD, ty zaznamenaly nárůst spotřeby o 7,5%. Celková spotřeba těchto zemí se dostala na úroveň 163% spotřeby z roku 2000.

Největším světovým konzumentem energie byla v roce 2010 Čína, jejíž spotřeba rostla o 11,2%. Čína na 1. místě vystřídala USA, a v současnosti spotřebovává 20,3% světové energie. Nesmíme zde ovšem zapomínat na fakt, že Čína funguje jako továrna právě pro USA a ostatní OECD státy, tudíž velká část čínské spotřeby budiž připsána na "náš" účet.

Největším zdrojem energie zůstává ropa, přestože její  tržní podíl již 11 let po sobě klesá, když se loni zastavil na 33,6%.

Ropa

Spotřeba ropy vzrostla celosvětově o pouhých 3,1% což znamená nejmenší nárůst mezi všemi fosilními palivy. Na vině je cena, protože celoroční průměrná cena ropy se pohybovala v rozmezí mezi 70 - 80 USD za barrel, což je 2. nejvyšší průměr v historii. Největší nárůst exportu ropy zaznamenalo Rusko, import nejvíce rostl Číně a Japonsku.

Plyn a ostatní zdroje energie

Spotřeba plynu vzrostla o 7,4%. Jedná o rekordní nárůst spotřeby od roku 1984, s tím, že o růst produkce se postaralo Rusko, USA a Qatar. Spotřeba uhlí vzrostla o 7,6%, tedy nejvíce od roku 2003. Uhlí, jako globální zdroj energie, je nyní na 29,6% tržního podílu oproti 25,6% v roce 2001. O většinu spotřeby uhlí se stará Čína, která spálí 48,2% veškerého vyprodukovaného uhlí. Jádro vzroslo o 2% s tím, že o 3/4 nárůstu se postarali země OECD v čele s Francií. 

Obnovitelné zdroje energie

Vodní energie vzrostla o 5,3%, opět především zásluhou Číny. Bohužel drobnou chybou na kráse tohoto čísla je ekologická katastrofa spojená s výstavbou přehrady "Tři soutěsky", která se na tomto růstu podepsala. 

Ostatní zdroje obnovitelných energií také rostly. BIO paliva o 13,8%, spalování BIO masy o 15,5%, větrná energie o 22,7%. 

Obnovitelné zdroje energie se na globální spotřebě energií nyní podílejí 1,8% (v roce 2000 podíl činil 0,6%).

Spotřeba energie na obyvatele v tunách ropy a ekvivalentech:

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře