Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Budeme platit za export elektřiny do zahraničí?!

To a další alarmující zprávy ze světa jaderné energetiky se dočtete v následujcích textech. Nenechte si ujít důležité informace z domova i ze zahraničí. 

  • budeme-platit-za-export-elektriny-do-zahranici

Kanadská jaderně bezpečnostní komise – regulační fraška

Kanaďané nejsou chráněni před jaderným průmyslem svým jaderným úřadem. Kanadská jaderně bezpečnostní komise (CNSC) je poslušným psíčkem jaderného průmyslu, nikoli psem ochranářem. CNSC je nevíc zkorumpovaným úřadem Kanady.

Další informace najdete na:
http://forum.stopthehogs.com/phpBB2/viewtopic.php?p=2594#2594

Schválení těžby uranu je hrozbou pro západní Austrálii

Západoaustralské ministerstvo životního prostředí vydalo důležité, nikoli však konečné, povolení pro první záměr těžby uranu v západní Austrálii. Toro Energy je názoru, že těžba uranu ve Wiluně ještě potřebuje povolení ze spolkové úrovně a řadu dalších povolení ostatních spolkových států a že je potřeba počítat s možnými právními problémy ohledně možných rizik a důsledků těžby uranu. Těžba uranu se velmi liší od těžby jiných nerostných surovin a je velmi kritizována ekologickými a zdravotnickými organizacemi po celém světě.

Další informace:
http://toro.org.au/2012/10/11/national-ngos-public-health-environment-and-aboriginal-groups-say-no-to-toro/

Palivo, požáry, houby, otisky nohou – pocity aktivistů po pochodu Walktjurra Walkabout

Je to více než měsíc, co se účastníci pochodu Walkatjurra Walkabout vrátili do Perthu a mnozí z nich se již navrátili do svých životů v městech a obcích po celé Austrálii. Dny ve městech se zdají být zcela jiné než červený prach a životní prostředí nutící k zamyšlení během pochodu.

Další informace:
http://walkingforcountry.com/2012/11/01/923/

Evropský soudní dvůr pro lidská práva udělalo tečku za slovinským referendem

18.července 1995 podalo 37 poslanců slovinského parlamentu návrh zákona na celorepublikové referendum ohledně uzavření jaderné elektrárny Krško. Premiér Janez Drnovšak v reakci na tento návrh zákona obvolal den před očekávaným přijetím návrhu velkému počtu poslanců a nutil je, aby své podpisy vzali zpět a zvrátili tak návrh zákona.

V roce 1996 tlačil také na děkana sociálně – vědecké fakulty na univerzitě v Ljublaně Ivana Světlíka a ministra školství Slavka Gabera, aby propustili Lea Šešerka z funkce univerzitního profesora. Oba se podvolili a Šešerko byl propuštěn z funkce profesora, protože byl iniciátorem tohoto návrhu zákona. Fakulta vydala ve stejný den nařízení, že se má Šešerko stáhnout ze své funkce poslance parlamentu na post profesora, zároveň ale vydala druhé nařízení, které rušilo to první, protože tam stálo, že Šešerko ztratil svou pozici univerzitního profesora.

Na to zažalovat Šešerko jak fakultu, tak i univerzitu a prohrál ve všech soudních instancích. Slovinský ústavní dvůr nezjistil žádné porušení ústavních práv. Soudce Andre Potocki v Evropském soudním dvoru pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl také tak, že nedošlo k porušení žádných lidských práv. Kromě toho zde byl Šešerko informován o tom, že jeho složka byla během roku zničena.

Cena sdružení Slunce a Svoboda 2012 – Irmgardu Schiedovi (Dolní Rakousko) a Jiřímu Dvořákovi (Jižní Čechy)

Již po sedmé udělovalo rakousko – české sdružení Slunce a svoboda cenu za přeshraniční aktivismus v antiatomové oblasti. Ten jde často ruku v ruce s kulturními aspekty a osobními setkáváními. Tento rok dostala na rakouské straně cenu paní Irmgard Schied ze západního Rakouska, která kromě jiného nasbírala více než 3.000 podpisů pod petici proti jaderné elektrárně Dukovany hned za hranicemi s ČR. Na české straně získal ocenění pan Jiří Dvořák, bývalý starosta jihočeské obce Lodhéřov. Oba dva ocenění dostali kromě jiného také jednu akcii rakouské největší větrné firmy windkraft.at v hodnotě 400 euro.

Pan Dvořák úspěšně zorganizoval referendum ve své obci, která byla vybrána jako možná lokalita pro stavbu konečného úložiště. Nyní to bohužel vypadá tak, že jaderná lobby je svou taktikou koupit si obce za milióny úspěšná. Oba ocenění budou nadále pracovat na tom, aby jaderná lobby nezničila jejich vlast. Cena se uděluje každý rok kolem 5.listopadu a sice u příležitosti výročí rakouského referenda k jaderné elektrárně Zwentendorf, které 5.11.1978 vedlo k tomu, že se Rakousko dokonce i ve své ústavě definovalo jako bezjaderný stát. Sdružení Slunce a svoboda organizuje kromě toho pravidelně v srpnu speciální jazykový kurz a získané příspěvky věnuje na financování této ceny, předávané v listopadu.

Další informace: http://www.sonneundfreiheit.eu

Jaderný transport v Münsteru byl zpožděn blokádou

Dne 7.května projížděl transport uranu s 450 tunami uranhexafluoridu z továrny na obohacování uranu v Gronau do Pierrelatte ve Francii. Krátce před Münsterem se musel vlak zastavit, protože nad kolejemi viselo několik zavěšených aktivistů na laně. Až po osmi hodinách bylo ukončeno odklizení aktivistů a vlak mohl pokračovat ve své cestě.

Podobné jaderné transporty se dějí po celém světě, většinou však zůstávají nepovšimnuty.

Zpráva o akci:
http://www.mzeise.net/sofa/news/aktuell.php?tsnews4=archiv&dots=424

Černobylský výroční kemp a demonstrace v Sizewellu

Motivováni úspěchem, kdy se v březnu u příležitosti výročí havárie ve Fukušimě naplnil 50-místný autobus aktivisty z Londýna na demonstraci u jaderné elektrárny Hinkley Point, kde se protestovalo proti jaderné energetice, rozhodli se členové organizace CND RegionLondon, vypravit u příležitosti výročí havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černbyl dne 21.dubna autobus na podobnou demonstraci v Sizewellu v Suffolku. Byla to akce, která se zde konala již počtvté a kdy si účastníci připomínají následky této zatím největší jaderné havárie v historii lidstva.

Tentokrát v Londýně do autobusu nastoupilo 40 lidí, což vzhledem k počasí nebylo vůbec špatné. (v dubnu minulého roku byl podobný autobus z Londýna naplněn pouze 21 lidmi). A když vezmeme v úvahu, že se celé akce na místě zúčastnilo pouze asi 100 lidí (ve srovnání s 1.000 účastníky demonstrace v Hinkley Point), je počet účastníků z Londýna opravdu hodný povšimnutí. Akce se skládala z dlouhých vystoupení nejdůležitějších zástupců, odlehčena byla hudbou a písněmi, ale také častými přeháňkami a končila symbolickou blokádou vstupu do jaderné elektrárny. Tento rok se jednalo o blokádu ve stoji. Země byla příliš studená, než abychom si před vstupem do elektrárny sedli.

Další informace:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Sizewell_Chernobyl_anniversary_camp_and_demo

Renesance jaderné energetiky: jaká renesance?

Financial Times informovaly v dubnu o tom, že parlamentní energetická komise pozvala manažery největších energetických koncernů na setkání, a sice v souvislosti s obavou, že by byla ohrožená britská jaderná renesance.

Není divu: vláda spojeného království rozhodla, že se na osmi místech postaví nové jaderné elektrárny, všude s jedním až dvěma reaktory. Zároveň však německé koncerny E.ON a RWE, které měly být hlavními stavbyvedoucími na svou z těchto lokalitách, oznámily, že prodají svůj "Horizon-Joint-Venture" ke stavbě nových jaderných elektráren v Anglii, částečně kvůli finančním potížím vzniklým na základě odstupu Německa od jaderného programu po fukušimské tragédii. Bylo navrženo, že o stavbu by měla zájem ruská firma Russcom (Černobyl!), dvě japonské energetické firmy (Fukušima!) a čínská státní firma Nuclear Power Corporation, ale Tim Yeo, konzervativní předseda energetické komise však podle Financial Times prohlásil, že je velmi nejisté, že se objeví nějaký další kupec pro projekt Horizon.

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_renaissance._What_nuclear_renaissance%3F

Demonstranti v Rusku požadovali řešení přetrvávajících jaderných problémů

Aktivisté z celého Ruska využili 26.výročí černobylské katastrofy jako příležitost k tomu, aby poukázali na trvající problémy jaderné energetiky země. Podle demonstrantů by mnoho z jaderných projektů v zemi mohlo vést k druhému Černobylu, protože odpovědní lidé ve vládě a průmyslu zcela ignorují ponaučení plynoucí z Fukušimy.

V Moskvě se setkali aktivisté před hlavním sídlem Rosatomu a požadovali, aby byly ukončeny nebezpečné experimenty s navyšováním výkonu reaktorů v jaderné elektrárně Kola v Murmansku a odstaveny všechny reaktory RBMK-1000, které byly použity v Černobylu (11 z nich je nadále v Rusku v provozu).

Celý článek najdete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Demonstrators_in_Russia_insisted_on_righting_pervasive_nuclear_defects

Dodavatel nejaderné elektřiny v ČR

České domácnosti a firmy mají nyní možnost změnit svého dodavatele elektřiny. A společnost Nanoenergies.com je novým hráčem na trhu, který není zapojený do jaderného byznysu. Tato nová firma používá především bioplyn a fotovoltaické technologie pro výrobu elektřiny. Podobné firmy existují již delší dobu například v Belgii, Rakousku, Francii, Německu, Nizozemí nebo Španělsku a jsou pro antiatomové aktivisty ve všech projaderných státech relevantní alternativou v argumentaci s často velmi málo informovanou veřejností.

USA: Velmi urychlený start San Onofre

Jaderné zařízení San Onofre je vzdálena necelých 50 mil od Los Angeles a San Diega, kde žije více než 8 miliónů lidí. Reaktory o výkonu 2.200 MW v jaderné elektrárně San Onofre byly od konce ledna 2012 kvůli selhání parogenerátoru mimo provoz a instalovala nový za 670 miliónů dolarů.

Většinový vlastník, firma Southern California Edison (SCE) podala 1.října k jaderně dozornému orgánu NRC žádost o opětovné spuštění druhého bloku a plánuje udělat podobnou úpravu i u bloku třetího. NRC rozhodla proti požadavku petice sdružení Frieds of the Earth na uskutečnění veřejného projednání ohledně netransparentního propojení dozorného úřadu a firmy SCE.

http://www.nuclearfreecal.org/nfcnet/2012/11/109-nrc-public-meeting-on-san-onofre/

Toxický průsak při těžbě v Talvivaaře: největší chemická katastrofa v historii Finska

K závažné ekologické havárii došlo v Talvivaaře, na východě Finska, kdy došlo k úniku odpadní vody z jímky odpadních vod při těžbě uranu a niklu. Netěnosti na stěnách jímky umožnily únik statisíc kubíku toxických odpadních vod, které obsahovaly také velké množství těžkých kovů jako uran. Celkem deset dní unikalo 3.000 – 5.000 kubických metrů nebezpečné kapaliny do okolního prostředí. Média hovořila o tom, že kontrolní úřady odhalily koncentraci uranu až do úrovně 350 mikrogramů na litr v odběrech vody.

Ostatní škodliviny v blízkých vodních tocích byly zjištěny v takových koncentracích, že mohou způsobit úhyn ryb a rostlin a mohou poškodit organismy, nacházející se na dnu těchto toků, sdělily finské úřady. Greenpeace tuto havárii označilo za největší chemickou katastrofu v historii Finska, zatímco ministr životního prostředí mluvil o těžkém zločinu na životním prostředí.

Provozovatel pozemních dolů v Tavivaaře dobýval ročně stovky tun bez povolení. V roce 2011 podepsal kanadský těžební koncern Cameco smlouvu o stavbě těžebního zařízení v Talviaaře s kapacitou 350 tun uranu ročně. V reakci na vypouštění nebezpečných kapalin do životního prostředí protestovalo dne 14.listopadu 1.000 lidí v Helsinkách. Ministr životního prosředí dostal dokonce 17.000 podpisů pod peticí za uzavření dolů v Talvivaaře.

Další informace:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Talvivaara_mine:_environmental_disaster_in_Finlan

Česká republika chce subvencovat elektřinu z jaderných elektráren

Ministr průmyslu a obchodu předložil návrh nové energetické politiky, kde se na jedné straně plánuje kompletní zastavení státní podpory pro obnovitelné zdroje energie, zatímco na straně druhé počítá s plynutím veřejných peněz do systému, podobného systému ve Velké Británii, který by stanovil minimální výkupní cenu elektřiny z plánovaných nových jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Náklady na stavbu jaderných elektráren se rok od roku zvyšují, na rozdíl od zařízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, které se nadále snižují. A protože většina v Čechách vyrobené elektřiny má jít nadále hlavně na prodej do zahraničí, existuje riziko, že tyto exporty budou muset zaplatit čeští odběratelé elektřiny.

Podle propočtů Candole a Partners by to české občany mohlo stát ročně až 680 miliónů euro. Průměrná domácnost (roční spotřeba kolem 4.500 kWh) by tak musela počítat s dalšími náklady ve výši 57 euro na rok, což se rovná zvýšení ceny elektřiny o 10%. Ve Velké Británii, kde se uvažuje o podobném systému financování jaderného proudu, spočítala City Bank, že by britská domácnost musela platit ročně o 200 liber více.

Jaderná energie je přitom již dnes privilegovaná sníženým ručením za eventuální škody při havárii. Podle institutu pro pojišťovnictví při univerzitě v Lipsku by elektřina z jaderných elektráren stála minimálně 0,14 euro/kWh, pokud by se započítaly tyto skryté subvence.

Tvrzení ministra průmyslu a obchodu, že finanční podpora jaderné energetiky je pouhou reakcí deformace na trhu, způsobené obnovitelnými zdroji energie, je excelentní manipulací.

Edvard Sequens, Calla (http://www.calla.cz)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře