Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Klíčový západní spojenec na adresu gayů a leseb: jste žoldáci a prostitutky

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ugandský prezident Yoweri Museveni podepsal silně kontroverzní zákon, který tvrdě penalizuje homosexualitu, její projevy a propagaci „za přitěžujících okolností“ až doživotním vězením. Oproti původnímu návrhu jde o mírné zlepšení. Kdyby byl původní zákon prezidentem Musevenim podepsán, homosexuálové by čelili trestu smrti.

  • klicovy-zapadni-spojenec-na-adresu-gayu-a-leseb-jste-zoldaci-a-prostitutky

Museveni při podpisu ostudného zákona gaye označil za „žoldáky“ a „prostitutky“, a dostal se tak pod palbu kritiky amerického prezidenta Baracka Obamy, který svůj ugandský protějšek varoval, že se „vztahy mezi Kampalou a Washingtonem mohou narušit. Už samotná skutečnost, že Bílý dům udržuje styky s vládou extrémního homofoba, by lecjakou slabou povahu mohla zvednout ze židle, ale jde přitom jen o špičku obludného ledovce.

Museveniho vláda má na svědomí ukrutná zvěrstva, jichž se dopustila během invaze do Demokratické republiky Kongo a poté, a přítomnost ugandské armády v jižním Súdánu vyvolala nemalou kritiku, o tom se však ve spořádané západní společnosti mluvit nesluší. Salónní pohoršení Spojených států je samozřejmě pouhým diplomatickým krkolamem a spolupráce obou zemí bude nerušeně pokračovat, jak ostatně tvrdí i specialisté na politiku USA v Africe. Kampala pro Washington představuje váženého klienta ve strategicky důležité oblasti a zároveň klíčového spojence Západu v boji s přívrženci al-Kájdy v Somálsku. Represivní zákon se ale v některých h evangelikánských kruzích ve Spojených státech těší jisté přízni. Na vytváření a prosazování opresivní legislativy proti gayům a lesbám v Ugandě se dokonce podílel americký pastor Scott Lively.

„Radím přátelům ze Západu, aby se nám do této záležitosti nepletli, protože kdyby tomu tak bylo, o mnoho by přišli,“ prohlásil ugandský prezident, demonstruje tak svou „nezávislost“ na „přátelích ze Západu“. Někteří z těchto přátel však na protest proti schválení drakonického zákona začali okamžitě jednat – Nizozemí zmrazilo dotace ve výši 9.6 milionů dolarů určené pro ugandský právní systém (sic!), Dánsko a Norsko hodlají pomoc ve výši 8.5 milionu dolarů (každá země zvlášť) původně určenou pro ugandskou vládu přesměrovat do soukromého sektoru a na konta lidskoprávních organizací.

Český mediální mainstream se ovšem soustředí na porušování práv gayů a leseb hlavně v Rusku a značnou roli při tom hraje tradiční česká rusofobie. Nicméně Rusko co se perzekuce gayů a leseb týče, je ve srovnání se západními spojenci, jako jsou Uganda a Saúdská Arábie, přímo vzorovou demokracií.

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře