Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Americký bezpilotní útok na Filipíny v rámci omezování čínského vlivu ve východní Asii?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • letadlo_bezpilotni_usairforce
Americká bezpilotní kampaň, plodící chaos a vyvolávající vlnu nevole u tradičních obětí na dvou kontinentech, není, jak se zdá, omezena jen na africké země a státy Středního východu. Dolehla až na Filipíny. Začátkem února na jihu Filipín americký bezpilotní útok připravil o život 15 členů islámských teroristických skupin Abu Sayyaf a Jemaah Islamiyah.

 

 

 

Mnozí jistě zaplesají nad dalším Obamovým zářezem na pažbě ve schizoidní planetární bitvě proti terorismu, již zdědil po svém předchůdci a již tak mistrně vystupňoval. Nicméně jde o útok na území suverénní země, který se nikterak neslučuje s mezinárodním právem.

Jak se dalo očekávat, tento nálet vyvolal rozhněvané reakce a argumentaci, že jde o porušení suverenity Filipín. Filipínská představitelka Luz Ilaganová v reakci na tento nálet žádá, aby byla zrušena smlouva se Spojenými státy, která umožňuje americkým ozbrojeným silám spolupracovat s filipínskými jednotkami. Ilaganová rovněž volá po tom, aby bylo vyšetřeno „rozsáhlé a intenzivní narušování operací filipínských armádních sil ze strany americké armády." http://news.antiwar.com/2012/02/28/us-drone-war-reaches-philippines/

Ačkoliv v 90. letech došlo k uzavření amerických vojenských základen na Filipínách, v roce 1999 byla podepsána smlouva, na jejímž základě se sem o tři roky později vrátily stovky amerických vojáků, aby cvičily a vyzbrojovaly filipínské bezpečnostní složky, které na domácí půdě bojovaly s militanty údajně napojenými na Al-Káidu http://news.antiwar.com/2011/09/03/us-in-mini-quagmire-in-philippines-war-on-terror/. V uplynulých letech ale filipínská vláda přítomnost amerických vojáků a podporu Bílého domu zneužila při represích proti vlastnímu obyvatelstvu (jako řada dalších vlád různě po světě v rámci Washingtonem vedené války proti terorismu – pozn. aut.), počínaje únosy a konče nezákonnými popravami.

Obamova administrativa chce ve spolupráci s Manilou posílit svůj mocenský vliv na Filipínách a ve východoasijském regionu v rámci širšího plánu, jehož cílem je omezit vliv Číny tamtéž http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/washington%E2%80%99s-clumsy-china-containment-policy-6202. Aby Washington nemluvil do větru, podniká již konkrétní kroky v podobě permanentního rozmístnění 2500 členů americké námořní pěchoty v Austrálii http://www.reuters.com/article/2011/11/16/us-usa-australia-idUSTRE7AF0F220111116, dále pak v podobě posílení vojenské spolupráce s Indií, Indonésií, Japonskem, Singapurem, Jižní Koreou a Thajskem http://www.thenation.com/article/164763/obamas-china-syndrome. Lze tedy americký bezpilotní útok na suverénní zemi, jež se nachází na východě Asie, považovat za silácké předvedení bicepsu Číně, nebo šlo jen o rutinní vojenskou operaci v rámci boje proti terorismu? Těžko říct. Avšak jen s obtížemi se dá věřit tomu, že by Bílý dům prahl pouze po eliminaci islamistických bojůvek v zemi, kterou na začátku minulého století zpustošil naprosto děsivou invazí a okupací http://en.wikipedia.org/wiki/Philippine%E2%80%93American_War#Atrocities a později podporou kleptokratického diktátora Ferdinanda Marcose, jenž svou vlast zanechal v troskách http://www.moreorless.au.com/killers/marcos.html.

http://news.antiwar.com/2012/02/28/us-drone-war-reaches-philippines/

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře