Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Česká vláda nadále pevně v sevření nadnárodního kapitálu a jeho lobby

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • solisxblog
Ústavní pravidlo, že veškerá moc pochází z lidu, nebo doslova „lid je zdrojem veškeré státní moci" by mělo být pro účely české politické praxe upřesněno tak aby slovo „lidu" vyjadřovalo svůj pravý význam: představitelé a agenti nadnárodního finančního kapitálu, kteří ovlivňují českou exekutivu a zákonodárství ve prospěch svých chlebodárců, mezinárodních korporací.

V kauze amerického radaru se exponovali zejména klienti zbrojní lobby - Z vládních kruhů to byl zaměstnanec lobbystické firmy Dutko worldwide, Alexandr Vondra, nositel jakéhosi vyznamenání za zásluhy Národní Demokratické Nadace (NED), která po světě šíří neoliberální agendu ohněm a mečem, věrný praktikant Marshallovy nadace, která podle novináře Paula Manninga poctivě plní zadání svého zřizovatele, kapitálu velmi pochybného původu. Dalším komplicem zbrojní lobby byl během proradarové kampaně i doposud některými mylně obdivovaný Karel Schwarzenberg, který do Černínského paláce pozval zástupce těch největších zbrojních koncernů Spojených států amerických na kordiální setkání s českou Akademií věd, za účelem využití zdejšího know-how ve prospěch zaoceánského vojensko-průmyslového komplexu.

V kauze očkování proti chiméře prasečí chřipky, tančily obě ministryně zdravotnictví podle not jejich náměstka Šnajdra, který už už během posledních dní Topolánkovy padlé vlády nasmlouval v režimu vyhrazené s farmaceutickým průmyslem zakázku za 1,5 miliardy korun, která byla ale dva dny později, kdy se o celou záležitost začal zajímat protikorupční útvar Policie ČR zrušena.

Nyní čelíme dalšímu nájezdu nadnárodního finačního kapitálu zastoupeného Vladimírem Bezděkem, generálním ředitelem české odnože globálního pojišťovacího gigantu AEGON, koncernu, který se po celém světě úspěšně pokouší ohýbat legislativu národního důchodového a zdravotního pojištění ve svůj prospěch. Jen minulý rok na tento účel pobočka ve Spojených státech amerických vynaložila téměř 30 milionů korun(1). Aegon se nikterak netají tím, že již ovlivnil důchodovou reformu na Slovensku(2). Jak je možné, že je u nás vždy kozel zahradníkem?

Zdrojem veškeré státní moci jsou tedy na rozdíl od toho, co určuje Ústava, spíše mohutné penězovody vedoucí do kapes špičkových politiků, na účty firem jejich důvěrníků a do kasiček politických partají, nakloněných netoliko nezištným záměrům štědrých podnikatelských subjektů ovlivnit legislativu ve svůj prospěch, tedy za účelem maximalizace svého zisku. Není třeba dodat na úkor koho. Nalézt ten sebemenší společenský význam v přesunu finančního toku ze státu do soukromého sektoru v uzavřeném hospodářském systému bude úkol pro autory vědeckofantastické literatury.

Prodat jej veřejnosti bude pak úkol při nejmenším pro sňatkového podvodníka, nebo rovnou pro hypnotizéra. Tam, kde odčerpává veřejné prostředky soukromý subjekt, který z podstaty věci usiluje pouze o maximalizaci zisku a tudíž minimalizaci výdajů, při započtení veškerých „politických" externalit, jen těžko zbude něco pro „veřejné blaho". Privatizace zisků a znárodňování ztrát je imperativ doby. Likvidace národních států ve prospěch nadnárodních anonymních kartelů, destrukce národních sociálních systémů ve prospěch neoliberálních praktik zaměřených na zvrácení osvědčeného demokratického řádu v nový globální pořádek, ve kterém se občan stává subjektem, ve kterém se lidská práva a sociální jistoty stávají obchodovatelnou komoditou, zrovna tak jako čistý vzduch, který dýcháme, přináší systém, kterému se eufemicky říká neokorporativismus, ale jeho pravé jméno je fašizmus.

Nota Bene:

Krátká a chabá paměť veřejnosti už dávno zapomněla skandál, kdy výrobce cigaret, firma Philip Morris CR zadal poradenské společnosti Arthur D. Little studii, kterou pak vítězoslavně „věnoval" české vládě: kvantifikace efektu kouření na bilanci veřejných financí v roce 1999 ukázala, že výdaje na léčbu onkologických nemocí vzniklých v důsledku kouření byly menší, než příjmy ze spotřební daně na prodej cigaret a úspory na důchodech v důsledku předčasných úmrtí kuřáků o téměř 6 miliard korun(3).

Nyní si představme jednoduchý scénář: Soukromá penzijní pojišťovna investuje prostředky svých klientů do portfolia akcií firem a je zároveň sama investičním majetkem nějakého akcionáře. Kruh se uzavírá. Čím dříve totiž člověk umře, tím větší úspory na důchodech bude mít pojišťovna - tím více vydělá její majitel. Kdo je jejím majitelem? To se nikdy nikdo nedozví. Patrně to bude stejný majitel, který také vlastní výrobce cigaret, výrobce léčiv, výrobce potravin, stavebnin, oděvů, pohodných hmot, automobilů, zbraní, a mnoha dalších potřebných prostředků každodenního života, který vlastní banky, sdělovací prostředky, nemocnice, hospice a pohřební ústavy. Protože vlastnit dnes není žádný velký problém. Je to otázka jen několika málo prvků: kapitálu, dobře vedené „neviditelné ruky" trhu a volného, leč nenápadného přístupu k zákonodárství(4). Kdo nám zaručí, že to tak není a nebude? Aegon sice má vlastní etický kodex, nicméně jej zcela nenuceně porušuje a stejně jakoby se nic se nestalo.(5)

Ať to chceme akceptovat či ne, žijeme stále ještě v době těch, kteří vlastní a těch, kteří jsou vlastněni. Pokud chceme žít dobře a kvalitně relativně dlouho, vyhněme se v takovémto systému býti těmi, kteří přijímají, neboť ti nebudou žádáni a tudíž dlouho nepřežijí. Přežijí jen ti, kteří budou dávat - ti, kteří budou schopni platit soukromým penzijním pojišťovatelům výpalné za svůj život.

Chceme strčit hlavu do oprátky neviditelného, ale zato dobře organizovaného kata, bez tváře a beze jména? Komu budou patřit naše životy? Máme ještě na vybranou?

 

 

Zdroje:

(1) http://www.opensecrets.org/lobby/firmsum.php?lname=AEGON+USA&year=2009

(2) http://www.aegon.cz/o-spolecnosti.php

(3) http://www.mindfully.org/Industry/Philip-Morris-Czech-Study.htm

(4)

http://www.moneymarketing.co.uk/news/aegon-joins-open-market-group-pica/193387.article

(5) http://somo.nl/publications-en/Publication_3044/at_download/fullfile

 

 

 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře