Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Uznejme nezávislé Katalánsko

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

V sobotu jsme oslavili 99 let od vzniku samostatného československého státu, který byl vyhlášen protiústavně a bez referenda. A bylo to dobře. Nicméně asi den před naším největším svátkem vyhlásilo protiústavně, ale...
ale po referendu, nezávislost Katalánsko. Jak zareagoval náš stát? Odmítl jej uznat.

Možná si vzpomenete z dějepisu, jak vznikal náš samostatný stát. Ačkoliv za myšlenku nezávislosti bojovali delší dobu některé naše osobnosti, např. Alois Rašín, všechno nabralo docela rychlý spád v několika málo měsících. V polovině července 1918 vznikl Národní výbor, který 28. října vydal zákon o zřízení samostatného československého státu.

  • uznejme-nezavisle-katalansko
  • uznejme-nezavisle-katalansko

Katalánci za nezávislost bojují mnohem déle a celý proces vyhlášení nezávislosti se táhne roky. V roce 2014 proběhlo nezávazné referendum, nebo možná přesněji řečeno šlo o anketu, ve kterém hlasovalo asi 40 % Katalánců, z nichž přes 80 % vyjádřilo požadavek, aby Katalánsko bylo nezávislým státem. V dalším roce se konaly katalánské parlamentní volby, ve kterých s přehledem zvítězily separatisté a získaly 72 křesel ze 135, přičemž v katalánském parlamentu také sedí představitelé stran, které požadují alespoň referendum o nezávislosti vyhlášené centrální vládou. Snad jen odnož vládních lidovců požaduje, aby v Katalánsku referendum neproběhlo. Po těchto volbách se v lednu stal katalánským prezidentem Carles Puigdemont. Separatisté ve volbách slibovali nastartování procesu vzniku nezávislého katalánského státu.

Píše se rok 2017, proběhlo referendum o nezávislosti Katalánska, v kterém drtivě zvítězili separatisté. Španělská vláda se během referenda rozhodla "vtlouct sounáležitost Kataláncům obušky do hlavy" a poslala na ně národní gardy. I teď španělská vláda dělá vše pro to, aby celá krize dopadla ošklivě a trápením na obou stranách. Poslat do Katalánska bezpečnostní složky a zbavit je autonomie ničemu nepomůže, situaci to jen vyhrotí a zhorší vztahy mezi oběma zeměmi na desetiletí dopředu. Jak normálnímu Španělovi ublíží, když se Katalánsko osamostatní? Absolutně nijak. Naopak Katalánec toužící po nezávislosti na tom bude líp, protože si splní sen.

Nechme Katalánce určit si svůj vlastní osud. Pomožme jim splnit si sen, tak jako jsme si ho splnili my v roce 1918. Neznehodnocujme naše dějiny tím, že odmítneme nezávislé Katalánsko uznat. Buďme vstřícní.

Autor: Josef Káles

Zdroj: https://josefkales.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=631671

+ BONUS ----------------

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře