Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Už chodíte do kurzů čínštiny aneb Začněte, máte nejvyšší čas…

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • cina_holky
Tak jsme se dozvěděli to, co každý z nás alespoň tušil. Nechci se vytahovat, ale na toto téma píši již několik let. Po návštěvě Pekingu a Lhasy jsem se utvrdil v tom, že až skončí globální dluhová krize, co je přece nedílnou součástí kapitalismu, bude už zcela nový mezinárodní politický a ekonomický systém. Uvedl to rovněž britský ekonom Phillip Coggan v rozhovoru pro časopis IMF Survey, který vydává Mezinárodní měnový fond (MMF).

 

Povahu světové ekonomiky bude zkrátka diktovat největší světový věřitel – Čína. Jedna setina čínských komunistů tak bude šéfovat sedmi miliardám obyvatel Země... Tak abychom se pomalu začali učit čínsky. Žádná ekonomika na světě nezažila za poslední desítky let takový hospodářský růst jako Čínská lidová republika. Čínský hrubý domácí produkt roste ročně v průměru o 10 procent, celkově došlo k neuvěřitelnému 11krát většímu nárůstu reálného HDP. A máme tady novum pro ekonomické slovníky – socialistická tržní ekonomika. Čínský hospodářský zázrak způsobil, že Říše středu vstoupila do 21. století jako země super aktivního investora a světového věřitele number one.

Proto se v Pekingu střídají představitelé EU a USA – Merkelová, Barroso, Clintonová, prezident USA Obama dokonce pozval vůbec poprvé v historii předsedu čínské komunistické strany do Oválně pracovny... Proč? Co do nedávna šlágr číslo jedna – porušování lidských práv v Číně...? Má snad někdo jiný v trezorech rekordně nejvyšší devizové rezervy světa, jež už přesáhly 3 biliony dolarů. Dávno tomu již dávno, co se stala rovněž největším světovým vývozcem, předstihla dokonce Německo. Strategie čínských reforem, započatá v roce 1979 Teng Siao Pchingem, měla reformy v duchu „pokus, omyl“. Jak Teng rád přidával svůj bonmot o tom, že je jedno, jestli je kočka černá nebo bílá, hlavně když chytá myši.

Důležitou roli hrají státní čínské firmy v ropném sektoru (Snopec, Petrochina, CNOOC). Téměř polovina čínských přímých zahraničních investic směřuje právě do ropy. Čína se již v roce 1993 stala čistým dovozcem. Sama produkuje přes 3, 8 mb/d, přičemž spotřebovává více než 8, 8 mb/d. Její spotřeba je nejdynamičtěji rostoucí ze všech zemí na světě. Mají všeho nejvíc. Miliarda a 360 milionů obyvatel hraje velkou roli.

Otázka čínské míry úspor a její změny je klíčovou nejen pro Čínu, ale pro celou globální ekonomiku. Čínská statistika je nesmlouvavá. V Pekingu u velvyslance ČR ing. Sečky jsem měl z čeho čerpat. Hrubé čínské úspory v roce 2008 dosahovaly 52 % HDP, zatímco v USA necelých osm procent. Čínsky obchod tvoří dvě třetiny domácího HDP. A čínský export od 21. století roste o 23 % ročně. S rolí světového věřitele souvisí také nutnost zvýšit množství zbraní.

To, že USA zbrojí o sto šest, protože jejich zbrojaři na tom vydělávají biliony, nikomu nevadí. Spojené státy jsou přece globálním četníkem a chrání také Česko, které je členem “obranného systému” zvaného NATO. Ale když si dovolí zvýšit svůj vojenský rozpočet nejlidnatější a ekonomicky nejstabilnější země světa Čína, to je přece poprask a hrůza, co si to ti šikmoocí dovolují.

Čínský vojenský rozpočet letos poprvé překročí hranici 100 miliard dolarů. Oproti loňskému vzrostl o 11,2 procenta, uvedla BBC. Zvyšující se vojenská síla Číny vzbuzuje rostoucí obavy nejen u jejích sousedů, ale také v USA. Nikdo si nechce uvědomit, že Čína má 1,3 miliardy lidí, velkou rozlohu a dlouhé pobřeží. Na její obranu jde menší procento HDP než v USA a ve V. Británii, která má třetí největší vojenský rozpočet na světě. Tak si sumarizujme již mnohokrát zveřejněná fakta, kdy na více než miliardu Číňanů připadá necelých pět procent tamních komunistů…

Podle zprávy amerického Kongresu USA a Rusko kontrolují více než polovinu světového trhu se zbraněmi. Z USA loni pocházelo 35 procent zbraní, z Ruska 21 procent a z Číny jen pár procent, navíc tam mají zakázáno nosit zbraně, kromě vojska a policie. USA vydají ročně na zbrojení asi 600 miliard USD, Čína pouhých 100 miliard USD… Zbrojení v USA, které mají více než čtyřikrát míň obyvatel, prostě roste sedmkrát rychleji, jako jejich HDP. Co by asi tak řekli Američané, kdyby také Čína chtěla zvyšovat výdaje na válku 7x rychleji, jako své HDP? To by bylo křiku a přitom by udělala jenom to samé, co USA..

Říše středu však není světový četník, ale věřitel. Myslí také na riziko hladomoru ve světě. Čínský státní statistický úřad dnes vydal referát, ve kterém se uvádí, že letošní objem čínské produkce obilí činil více než 570 milionů tun, což je o téměř 25 milionů tun více než loni. A podle dubnové zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) dosahují zásoby technicky těžitelného plynu z břidlic v Číně asi 36 bilionů krychlových metrů, a jsou tak zdaleka největší na světě. Zásoby USA činí necelých 24 bilionů kubíků. Podle statistik amerického ministerstva financí Čína za leden zvýšila objem US vládních dluhopisů na celkových 1,16 biliónu USD...

A co tedy ta angličtina? Jen s odřenýma ušima si možná vedle čínštiny udrží své vedoucí postavení. V nastalém babylonském zmatení jazyků to i tak bude úctyhodný výkon. Jen v Africe se ve čtyřiapadesáti státech hovoří asi tisíci jazyky. Vedou afroasijské a nigerokonžské, jichž je asi 800 a mluví jimi přes 700 milionů lidí. Nilosaharských jazyků je více než sto a těch khoisanských je jen padesát... A čínština? Obsahuje přibližně 5000–6000 znaků. Největší slovníky až 80 000 znaků... Z chutí do toho a dílo je hotovo...

Inu, začněte se studiem čínských znaků, ať se domluvíme, když budeme žebrat; ve většině vyspělých zemí činí celková zadluženost domácností až 400 procent HDP. U Irska či Islandu to byl dokonce sedmi až devítinásobek HDP… Tato země není pro barevný, aneb Česko rezervací pro bělochy…?

Paní Merkelová objevila Ameriku. Přes půl tisíciletí po Kolumbovi…

Co se to děje? Svět škemrá v Číně. A co lidská práva…?

Kolik bilionů vydělají komunistické Číně její „dětští otroci“…?

Další glosy, komentáře, ukázky z knih na webech a také v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)-
http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/ http://www.facebook.com/profile.php?id=10000053041104#!/profile.php?id=100000530411044

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře