Tak se kradlo, zavíralo, měnily paragrafy a dávaly amnestie. Po vzoru provokatérů z EU a USA, někdejší ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij, dolarový miliardář z kšeftů s ruskou ropou, vyzval Ukrajince, aby svou vlast bránili se zbraní v ruce. Nedávno na amnestii propuštěný prominentní vězeň ruského prezidenta Vladimira Putina to řekl v projevu na kyjevském Polytechnickém institutu. Krvelačná pomstychtivost tohoto zloděje nezná mezí… “Ruská propaganda lže jako vždy; Kyjevě nejsou žádní fašisté ani nacisté,” reagoval bývalý ropný oligarcha na ruská obvinění, že převrat v Kyjevě je dílem ultrapravicových bojůvek, které nový režim neovládá. “Pokud své krajany vyzývám, aby bránili ruskou zemi na severním Kavkazu, a to se zbraní v rukou, pak stejnou výzvu jsem povinen adresovat i ukrajinskému lidu,” zdůraznil, aniž si uvědomil, že nad ním vlaje trojzubec, znak Banderovců, kteří vyvraždili během 2. světové války na sto tisíc Poláků, Volyňských Čechů a Rusínů. Dnes je na Majdanu zastupuje nacionalistická strana Svoboda, které sekundují neonacisté Pravého sektoru. Tedy, jak tvrdí Chodorkovskij, žádní fašisté, žádné ultrapravicové bojůvky. Vyvraždili na sto tisíc Poláků…

Vzestup a pád; tak by se dal ve zkratce nazvat dosavadní život Michaila Chodorkovského, ne tak dávno nejbohatšího Rusa, dnes z milosti Putina propuštěného z odpykávání osmiletého trestu odnětí svobody v sibiřském vězení. Narodil roku 1963 v Moskvě v rodině ruských Židů. Vystudoval chemické inženýrství na Mendělejevově chemicko-technickém institutu. Výborný student Chodorkovskij se zároveň výrazně angažoval jako mladý komunista v Komsomolu, což mu otevřelo dveře k jeho závratné kariéře. Spolu s přáteli z Komsomolu využil období Gorbačovovy perestroiky a založil nejprve soukromou kavárnu a poté vedl centrum pro vědeckou a tvořivou činnost Menatep, která se zabývala především oblastí výpočetní techniky. Vekslák, otec čtyř dětí, co parazitoval na komunistickém režimu, nejen přes obchodování s počítači, ale i s nedostatkovým západním zbožím. Jako pětadvacetiletý milionář již měl jeho Menatep obrat 10 milionů dolarů, a tak o rok později získal Chodorkovskij licenci a vytvořil svoji úspěšnou banku Menatep.

Již v období Sovětského svazu se mu dařilo spolupracovat s vládou, údajně též na krytí operací, při nichž byly ze státní pokladny zpronevěřovány miliardy rublů. To vše mu kryl alkoholik Jelcin; Mentep půjčoval peníze federálním ministerstvům a poté za směšných 350 milionů dolarů koupil ropný gigant Jukos. Podíl v Jukosu ho vynesl až do dvacítky nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes se jměním 15 miliard dolarů. V roce 2004 však spadla klec; byl zatčen a obviněn z podvodů a daňových úniků. Jeho příznivci však tvrdí, že reálným důvodem byly politické ambice a rostoucí moc muže, který v dubnu provedl spojení Jukosu s druhým ropným gigantem Sibněftem. V květnu 2005 pak soud nejbohatšího oligarchu odsoudil na devět let, trest byl následně snížen na osm. A Jukos zbankrotoval; včera mezinárodní arbitrážní soud v Haagu nařídil Rusku splatit desítky miliard USD jko odškodnění. Z 350 milionů na 50 miliard USD...

Dalším podvodníkem byl Boris Berezovskij; vystudoval elektroniku a výpočetní techniku na Lesnickém institutu v tehdy ještě sovětské Moskvě. Prvním jeho podnikatelským počinem byl prodej automobilů podniku AutoVAZ. Stal se rovněž jedním ze zakladatelů obchodního zastoupení automobilové firmy LogoVaz. Nejmocnější kremelský oligarcha předal čečenskému teroristovi Samilu Basdajevovi, největšímu nepříteli Ruska, osobně milion dolarů před jeho vpádem do Dagestánu. V důsledku toho pak byla rozpoutána dodnes uměle udržovaná čečenská válka. Posléze emigroval do V. Brtánie, kde musel za rozvod zaplatit 100 milionů liber a svému příteli Abramovičovi tři miliardy liber za nařčení, že vytuneloval jejich společný naftařský podnik Sibněft. V roce 2009 byl Berezovskij v Rusku stíhán za údajné vytunelování automobilky AutoVaz. V Krasnogorsku byl za tento čin odsouzen v nepřítomnosti k 13 letům vězení. Již předtím byl odsouzen za tunelování letecké společnosti Aeroflot. Poté loni spáchal v Anglii sebevraždu...

To vše šlo však mimo Romana Abramoviče, který studoval na ropném institutu a živil se výrobou hraček a plastových káčátek či ruských medvídků a matrjožek. A pak začal obchodovat s ropou. Dosti nešikovně, jelikož v roce 1992 byl vyšetřován ve spojitosti s vlakem plným ropy na kšeft. Poté se rozhodl investovat také do hliníku a vytvořil Russian Aluminium, druhého největšího producenta hliníku na světě. V té době již jako miliardář rozjel v roce 1999 také politickou kariéru, když se stal poslancem za Čukotku, aby si zajistil imunitu. O rok později už tam byl guvernérem. Pro jistotu se raději začal z Ruska ostražitě stahovat a prodávat svoje podíly v Sibněftu za 13 miliard dolarů, v Russian Aluminium či letecké společnosti Aeroflot za další desítky miliard. Jeho novým cílem se stala Velká Británie. A pak už mohl jako nejbohatší Brit jen rozhazovat. V roce 2003 koupil zadlužený fotbalový klub Chelsea za 150 milionů dolarů; dovolil si utratit na přestupovém trhu málem tolik, co celý zbytek Premier League dohromady. Koupil si superluxusní jachtu a létá soukromým letadlem. V současnosti žije se ženou Irinou, bývalou letuškou. Má pět dětí a snad i proto se stal majitelem nejdražšího domu na světě. Za vilu na francouzské riviéře zaplatil 317 miliónů eur. Abramovič...

Vzpomínám si na náměstí Nezávislosti v Kyjevě, dnes proslulý Majdan. Zatracená nostalgie. Už jednou se zde stanovalo a vášnivě demonstrovalo proti Janukovyčovi v rámci tzv. “Oranžové revoluce”. Juštěnko a miliardářka Tymošenková byli jako můj s mojů, vyhráli podvodem, utvořili vládu, ale po několika měsících si šli po krku a bylo po koalici. Ve vzduchu totiž “létalo” 13,7 miliardy bezprizorných krychlových metrů plynu, které měly být součástí nelegální dohody mezi vedením Naftogazu Ukrajina a “průmyslníky” podniku RusUkrEnergo o “prodeji” Rusům ukradeného plynu v hodnotě asi 3,9 miliardy dolarů. O kontrolu nad státními rezervami plynu zápolil prezident Viktor Juščenko a premiérka Julie Tymošenková. Hádanku komanda rozluštil až fakt, že Juščenko spravoval státní policii, Tymošenková měla pod sebou Naftogaz, díky jemuž se ocitla za mřížemi pro obvinění z padělání dokumentů, daňových úniků a krádeží ruského zemního plynu.

Za všechna slova je nejvíc signifikantní pro úroveň českého ministerstva zahraničí vyjádření jeho současného šéfa Lubomíra Zaorálka, která pronesl v roce 2012 pro Lidové noviny a tucet dalších médií: „Ten první případ, za který byla odsouzena na sedm let, se týká smlouvy s Ruskem o plynu, jež byla uzavřena v roce 2009. Trest stihl Tymošenkovou v podstatě za to, že smlouva je nevýhodná pro Ukrajinu. My bychom si měli připomenout, že podpis smlouvy byl naopak výhodný pro nás, protože také díky jemu začal téct plyn do pomalu zamrzávající Evropy. Zároveň byla Tymošenková obviněna z daňových úniků, protože vyváděla prostředky na Kypr. Je velmi pravděpodobné, že překračovala zákonný rámec Ukrajiny. Před Tymošenkovou se otevírá další kauza: vražda Jevgenije Ščerbakova a jeho manželky. Může se opravdu stát, že z vězení už opravdu nevyjde…“

Přitom se jako komsomolka tak nadějně rozjela; od roku 1988 se věnovala v Sovětském svazu podnikání, v letech 1996–1997, pět roků po odtržení Ukrajiny od SSSR, se stala generální ředitelkou Spojených energetických systémů Ukrajiny a od té doby byla první pětatřicetiletou miliardářkou Ukrajiny. Když začala Tymošenková podnikat, byl už její idol Kučma prezidentem, takže si mohla bez potíží založit v roce 1995 koncern Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU) a o rok později již byla poslankyní. O čtyři roky později z ní Kučma udělal vicepremiérku, odpovědnou za energetiku. V JESU se zakoukala do Olexnadra, co byl jedním z vrcholných manažerů. Psalo se o tom, že se “plynařská princezna” vdala z rozumu. Nicméně se jí narodila dcera Jevhenije.

Její vztah s prezidentem Kučmou se změnil v srpnu 2000, kdy byl zatčen její muž s obviněním, že jako předseda Spojených energetických systémů Ukrajiny údajně připravil státní pokladnu o 300 miliónů dolarů. Dnes žádá v Česku o politický azyl. Pak musela zamíchat paragrafy charkovská prokuratura, která obvinila Tymošenkovou, že se jako ředitelka a faktický vlastník společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU) dopustila finančních machinací a daňových úniků. Žaloba byla postavena na tvrzení, že expremiérka v letech 1995-97 spolu s tehdejším předsedou ukrajinské vlády Pavlem Lazarenkem nezákonně převedla dluh JESU dosahující téměř půl miliardy USD na své účty.

Vše letos “zachránil” až ukrajinský soud a odhlasoval parlament, který rychle změnil paragrafy tak, aby byla Tymošenková osvobozena. Vyšetřování a zlodějny skončily; zapomeňte. Parlament podle agentury ITAR-TASS hlasy 310 zákonodárců zrušil trestnost skutku, za který byla expremiérka odsouzena na sedm let do vězení za zneužití pravomocí při vyjednávání plynového kontraktu s Ruskem. Soud ji uznal vinnou, že zemi záměrně poškodila souhlasem s nevýhodnými cenami plynu. Zákon byl pro ni ale Šalamounsky upraven tak, aby odpovídal článku devatenáct konvenci OSN proti korupci. Změnily se v něm články 364 a 365, které byly s úmluvou v rozporu, a bylo to. Místo ní si do vězení před týdnem sedl Jevhen Bakulin, s nímž sama kdysi kradla plyn.

Při cestě taxíkem od Chrámu Vasilije Blaženého k hotelu Ostankino jsem upoutal šiltovkou s nápisem Izrael, kterou jsem si přivezl z židovského státu, a byl jsem okamžitě považován za “jevreje”, tedy bohatého frajera z Mosadu. Dostal jsem nabídku koupit šampaňské, vodku, cigarety a prohlédl jsem si album s fotografiemi vybraných krásek okamžitě k mání, ale hlavně mi byl nabídnut veksl rublů za dolary. Zůstal jsem, já - valašský katolík, u hry na rozmařilého izraelského lichváře zvaného “vor v zákoně”, což bylo něco jako mazaný šíbr podle zlodějského práva, co dodržuje “kodex zločinecké cti”. Nakonec jsem odešel s balíčkem rublů v protekčním kurzu, s heslem: "Chodorkovskij" a vztyčeným palcem, aniž bych tušil, že jednou bude Rusko zahnáno zločineckými vyděrači do kouta a třetí světové válka bude viset jen na vlásku…

Inu, zásluhu na tom si může připsat US Army; kam vtrhla, tam vraždila a pak vzala roha; ve Vietnamu po deseti letech zabíjení proti komunismu zbyl vybombardovaný, ale komunistický celý Vietnam, v Iráku za stejnou dobu pověsili Husajna, aby se dnes báli jeho vojáků až v Norsku, Tálibán v Afghánistánu byl sice údajně poražen, ale dnes už zase zabíjí i české vojáky, v Libyi stačila USA jen ropa, současná občanské válka ji už nezajímá; má přece Rusko, zemi, kterou ještě úplně nevydrancovala a Sibiř je nejbohatší... Proč USA vadí Krym…?

Jen prstíček si ohřejeme…

Putin na zadním dvorku USA?

Za cca 300 milionů ročně…

https://www.youtube.com/watch?v=UILnrXS8o2E&;list=UUt3bpcEkpibEqITN8RuGkEw&index=5

Naco ti bylo NATO, Libye?

Jak jestřábi studené války…

http://svobodnenoviny.eu/200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek-ten-seznam-vas-zarucene-sokuje/