Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

První česká oběť Grety Thunbergové

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Jak příznačné. Zřejmě první, kdo v tuzemsku přišel o místo kvůli nesouhlasu s nynější formou zeleného aktivismu je psychiatr, jež komentoval angažmá a diagnózu švédské autistické aktivistky.

  • prvni-ceska-obet-grety-thunbergove

Situace se má tak. Na svoji funkci rezignoval předseda dětské sekce České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Matýs. Důvodem má být rozhovor, který poskytl na téma Greta Thunbergová a její diagnózy a vyjádření na tiskové konferenci, týkající se zneužívání této diagnózy v tuzemsku.

Matýse kritizovali lidé s poruchami autistického spektra a rodiče těchto dětí za jeho výroky, které mířily i na Gretu Thunbergovou. Minulý týden na tiskové konferenci k problematice dětské psychiatrie totiž označil autismus za cestu k penězům a výhodám, protože jsou na ni vázané i sociální dávky. „V obecné rovině je strašná tendence to zneužívat. Pedopsychiatři musí dokonce čelit hrozbám žalob, když diagnózu nedají,“ řekl novinářům.

Považuji za neuvěřitelné, že by člověk v Matýsově postavení nemohl veřejně uvést svůj názor. Ten navíc nikdo nerozporoval, pouze se zdvihla vlna nevole proti tomu, že si Matýs svůj názor dovolil sdělit. Ten následně pod tlakem rezignoval. To však znamená, že se v naší republice evidentně stalo to samé, co se stalo již mnohokrát v západní Evropě a USA, kde své funkce po nátlaku, nebo rovnou kvůli vyhazovu, opouštěli lidé za jiný názor. Za jiný názor, než liberální, progresivistický a aktivistický.

Máme tedy přistoupit na to, že jako veřejnost nemáme právo znát obecné projevy autismu, protože to někdo považuje za nevhodné, neboť sám touto poruchou trpí? Co je to za nesmysl? Stejně tak nemá mít lékař, ale třeba také úředník právo upozornit na to, že když lidem nedá žádané razítko, vyhrožují mu žalobou? Co je to za nesmysl? V rozhovoru přeci nezaznělo, že ony nepříjemné projevy autismu jsou typické pro všechny autisty, což by skutečně mohlo – u těch, kteří je nemají – vyvolat pobouřené reakce. Stejně tak v rozhovoru nezaznělo, že žalobou za nepotvrzení diagnózy autismu vyhrožují všichni, kdo na ni mají podezření. Takže kde je nějaký problém?

Rozhovor byl o aktivistce Gretě Thunbergové a jejích diagnózách, které pan Matýs nestanovoval, nýbrž jen potvrzoval, že se děvče chová tak, jak se podle její diagnózy dá očekávat. A v té souvislosti bylo na místě informace o projevech autismu poněkud rozšířit. Především proto, že média a někteří politici dávají právě této slečně velký prostor. Je tedy na místě vědět, s kým vlastně a jak se to baví, nebo nebaví ten který politik.

O nic jiného v rozhovoru nešlo. I citace z tiskové konference o žalobách vypadá jako zcela bezproblémová. Proč tedy předseda dětské sekce České psychiatrické společnosti Jaroslav Matýs odstoupil?

Z dostupných informací je zřejmé, že by jej dětská sekce měla vyzvat k tomu, aby se znovu ujal své funkce. V opačném případě to bude znamenat, že jsme se vrátili tam, kde jsme byli před 30 lety.

Autor: Richard Peterka

Zdroj: https://richardpeterka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=730761

%MCEPASTEBIN%

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře