Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Propaganda a korektnost

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Velmi často se opět píše o propagandě, tedy proruské propagandě a ruském ovlivňování kde čeho a všude ve světě. Zaujalo mne to ovlivňování čtenářů a rád bych se nad tím trochu zamyslel.
V poslední době se začínám zabývat trošku víc o zdroje informací. O zkreslování informací ze Sýrie, kde tzv. Bílé přilby mají člověka v Londýně a posílají mu často nahrané fotografie, kde jeden a týž člověk údajně ve stejnou dobu zasahuje jinak oblečen na jiných místech, se ví delší dobu...

Mne však zaujala naše mediální scéna. Ověřil jsem si kontrolou na zpravodajských serverech z ciziny, že pokud přebírám informace z našich veřejnoprávních médií (z oficiálních zdrojů), tak až na výjimky, které byly v době nedávné dehonestovány a jejichž tehdejším majitelům byly do Švédska posílány udavačské dopisy jak za komunistů dostáváme informace ne reálné, ne skutečné, ale upravené, takové, jak si někdo (zřejmě ti, kdo tyto informace nám posluchačům, divákům a čtenářům podávají) přeje, abychom je vnímali. Zpravodajství na téma Izrael je prakticky vždy propalestinské a protiizraelské, zpravodajství na téma USA je takřka zásadně proti prezidentu Trumpovi (viz přerušení jeho projevu ve Varšavě a vysílání reprízy Pražského večerníku mj.). Prostě ne objektivní zpravodajství, popisující bez osobních pocitů a komentářů děj, ale už předpřipravenou informaci (zhusta podprahovou), jak autor chce, aby divák či posluchač danou problematiku chápal. Nejde už o poctivou žurnalistiku, kdy informace a komentář či glosa byly jasně odděleny a každý si mohl sám udělat názor. Už ten názor dostaneme zabalený i s mašlí. A čím dál víc se děje i to, že každý, kdo se ptá po doplnění, komu není líno dohledat si na zahraničních serverech informace a zveřejnit je, je označen za proruského, xenofobního, naonacistu a podobně...proč asi ?

  • propaganda-a-korektnost

 

Jako by se nám vracela doba, kdy správný byl jen jeden názor a ten nám každý den zprostředkovalo Rudé právo, případně tragikomický "soudruh" Jambor a jemu podobné figurky večer v televizi.

Tohle celé má pro mne osobně jeden velký háček, nebo spíš hák... Jak můžeme hovořit o ruské propagandě, tak tvrdě ji odsuzovat a každého, kdo se jen od té oficiální linie odlišuje, okamžitě dehonestovat, když sami provádíme zcela nepokrytě totéž ?

Jistě, je velmi snadné při našich neblahých historických zkušenostech postavit Rusko jako jednoho jediného nepřítele a Brusel jako toho zachránce. To spolehlivě zabere a potom je snadné, zaklínajíc se pravdou a láskou, každého, kdo má k Bruselu výhrady, deptat a likvidovat a zpochybňovat. Ale opravdu je EU v současné podobě tou EU, do jaké jsme vstupovali a opravdu směřuje tam, kam v době našeho vstupu slibovala? Nikde si nevybavuji společnou armádu EU, nikde si nevybavím snahy o co nejrychlejší federalizaci a tím odebrání i těch posledních pravomocí národním státům. Takže tohle všechno se nenápadně schovává (spolu se systémem sociálního inženýrství, restrikcemi a příkazy a mnohdy nesmyslnými zákony a nařízeními z Bruselu, které naše vláda často přijímá ještě v zesílené podobě - jen váhám, proč?) za halasně ukazované ruské nebezpečí.

Jistě, že se Rusko snaží ovlivňovat své okolí, svoje tzv. vlivové zóny. To snad dělá každá velmoc a není na tom až tak nic divného. Jistě, že k tomu užívá i zpravodajské servery. Ale je někdy až legrační, jak naši aktivisté zpochybňují i renomované servery jen proto, že na zpochybnění textu nemají argumenty. Osobně nečtu jasně proruské servery, ale snažím se vyhýbat i neobjektivním článkům, adorujícím stranu druhou a dohledávám čím dál častěji z ciziny, kde se ještě dají najít tou prapodivnou a lhavou korektností nepostižená média..

Tak proč je nám předkládán ten starý, jen stranově pozměněný model: Rus- nepřítel, Brusel - přítel... ač v druhém případě to tak ne vždy vypadá ? Qui bono ? No a mezi tím někde poletují USA s levicí celého světa nenáviděným prezidentem Donaldem Trumpem, kterého buď chvíli chválíme, ale většinově pomlouváme, haníme a někteří dokonce jsou schopni proti němu vytahovat spisy StB na jeho první ženu Ivanku...

Milí přátelé a čtenáři, tady máte moje zamyšlení a nyní jen shrnutí na závěr :

Domnívám se, že dokud nepřiznáme, že obě strany užívají stejný styl propagandy, dokud nezačneme lidem dávat reálné informace, dokud budeme za termínem korektnost schovávat překreslování reality a někdy, žel, i lhaní, dotud nemůžeme mluvit o demokracii.Je jen otázkou, komu a proč tento systém vyhovuje. Nám, občanům by vyhovovat neměl, protože máme právo na informace reálně, nezkreslené, z nichž si sami zvolíme a uděláme svůj názor.

Brzy budou volby a můžete v nich rozhodovat i o tomhle. Pamatujte na to, prosím !! Díky,

Autor: Igor Tesařík

Zdroj: http://igortesarik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=616683

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře