Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Proč se mi nelíbí hon na Babiše?

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

Zamyslel jsem se nad posledními demonstracemi proti Babišovi a nad skutky, které lidé označují jako nepřijatelné pro politika.
Až padne strana ANO, budu první kdo bouchne "šáňo", protože jejich politická rozhodnutí deformují trhy.

  • proc-se-mi-nelibi-hon-na-babise
Sice uvádějí, že všechny kroky, které podnikají (kontrolní hlášení, EET a jiné regulace) mají přispět k narovnání podnikatelského prostředí, ale ve skutečnosti jej křiví, protože zátěž dopadá na různě velké firmy, různě velkou měrou. Co mi ovšem vadí je hon pořádaný na jejich předsedu a současného premiéra Andreje Babiše. Asi vás napadne proč si to myslím, když bych byl rád, aby tu jeho strana nepůsobila. Ok.
 
Pojďme na to. Na jeho hlavu padlo několik obvinění, které pro jistou skupinu lidí stačilo k tomu, aby šli demonstrovat. Objevily se argumenty, že je zapleten do dotačního podvodu, že byl agentem STB, že vyvedl peníze ze své firmy pomocí nezdaněných dluhopisů, že je ve střetu zájmů. Na tyto obvinění bylo publikováno mnoho článků a jen samotné články vrhají na Babiše negativní světlo, které ho vykreslují jako naprostého gangstera. Tyto informace vedly mnoho zájmových skupin o uspořádání občanských protestů, které požadují odstoupení premiéra Babiše. Demonstrace, které proběhly jsou označovány jako jedny z největších v polistopadovém období a jejich závěry převzaly mnohé světové média. Pojďme se však podívat na jednotlivé obvinění, kterým Babiš čelí.
 
Obvinění č. 1 - dotační podvod Čapí hnízdo
 
Je rok 2007. Babišův Agrofert vlastní farmu. Farma nemůže získat dotaci, protože je majetkově spojena s větší firmou, jejichž obraty přesahují limit pro přiznání dotace. Zde bych se rád pozastavil nad samotným mechanismem dotací proč někdo jo a jiný ne. A platí to jak pro firmy, které jsou nad nějakým limitem nebo naopak pod nějakým limitem. Ok. Jdeme dál. Farma převádí v souladu s platným zákonem majitele z veřejně dohledatelné společnosti na společnost s akciemi na doručitele. Tedy pokud jsou tyto akcie v listinné podobě, můžete jít večer do hospody a během večera může firma desetkrát změnit majitele. Za těchto podmínek získává farma dotaci, na kterou již má podle platných zákonů nárok. Projde řízením a úředníci dotaci schválí. Nikdo v tomto okamžiku nepovažuje převedení firmy jako účelové.
 
Farma je financována podle dostupných informací za přispění dotace a za přispění Agrofertu, který investuje peníze do farmy. Je to prapodivná transakce, ale pevně doufám, že si v této zemi mohu půjčit peníze nebo získat investora od kohokoliv kdo bude ochoten mi půjčit anebo do mě investovat. Podmínkou dotace je, že firma nesmí mít obrat vyšší než stanovený limit pro přiznání dotace a současně tento limit nesmí překročit ani majitel farmy. To je naplněno a stále to není napadeno žádným úředníkem. A že těch úředníků a výkazů je zatraceně hodně při dotacích, o tom se snad ani nemusím zmiňovat. Podmínky dotace byly naplněny, lhůta byla splněna a majitel se rozhodl převést opět farmu pod křídla Agrofertu. Když na to koukáme, tak to může nést jakési znaky účelovosti. Ale byla to účelovost? To přeci můžeme prokázat jen tak, že bychom dokázali, že takto byla celá transakce promyšlená již dopředu, v okamžiku před převodem farmy na akcie na doručitele. Jenže jak to prokázat?
 
Celá záležitost nese znaky určitých sériově provedených kroků. Jenže stejně tak to může být jen prosté rozhodnutí po uplynutí dotace. A doufám, že se v této zemi zatím ještě nezavírá, za změnu názoru. Takže z mého pohledu bude nutné prokázat ten záměr, že to takto chtěl Babiš udělat už od začátku, a to si myslím, že se nepodaří. Dále je zajímavé, že lidé, kteří demonstrují za odvolání Babiše, pro podezření z tohoto podvodu v tom mají naprosto jasno, ale policie to řeší dva roky a nyní zvažuje obviněné teprve obžalovat. Znamená to tedy, že to v čem mají demonstrující lidé naprosto jasný svůj názor, policie takto jednoznačný názor nemá? Jak si jinak vysvětlit, že Babiš už není ve vězení, když to je pro demonstrující tak krystalicky jasné? Možná,že to zase až tak jasné není a pak se nabízí otázka, jestli demonstrující opravdu vědí proč Babiše ve vládě nechtějí.
 
Obvinění č. 2 - dluhopisy
 
Tento argument postupem času ztrácel na síle. Možná, že všem křičícím nakonec došlo jaká chyba to vlastně v systému byla a jak ji mnoho firem využilo. Co se tedy vlastně stalo? V minulosti bylo dluhopisy nutné vypisovat prostřednictvím burzy cenných papírů. V roce 2017 se situace změnila a zákon umožnil emitovat dluhopisy bez účasti burzy cenných papírů. Současně však zůstal v platnosti zákon, který říkal jak se tyto dluhopisy daní . Ten tvrdil, že výnos z každého dluhopisu se zdaní 15%, v případě fyzické osoby srážkovou daní, přičemž daň z výnosu se zaokrouhlí na celé koruny dolů. Když tedy byl ten výnos z dluhopisu 6,60 Kč, daň z toho byla 0,99 Kč zaokrouhlená na celé koruny dolů. Tedy nula. Proč je tedy Babiš vinen v očích lidí, když využil zákonným způsobem to co mu předepisuje stát?

Obvinění č. 3 - agent STB
 
Babišovi je dáváno za vinu, že spolupracoval s STB. Mnoho lidí to bere jako nepřijatelnou součást Babišovi historie a lidi od sebe kopírují stejnou mantru "Babiš byl estébák". Ten dokument o agentu Burešovi skutečně existuje. Má to však drobný háček. Celý dokument mluví spíš ve prospěch Babiše. Jak je to možné? V celém dokumentu se rozebírá to, kdo je Babiš, z jaké je rodiny, jak se projevuje ve společnosti a že o něj STB má zájem jako o agenta. To však automaticky neznamená, že o to měl zájem Babiš. Jen to popisuje zájem STB o Babiše.
 
Na vteřinu si představte, že by o vás někdo napsal posudek a lidi by vás soudili ne podle toho co si myslíte, ale podle toho co o vás někdo jiný vytvořil. Není problém takto zdiskreditovat naprosto kohokoliv. Představte si, že byste měli kamaráda v mládí, se kterým jste přerušili styky, protože jste šli na jinou školu a on by se mezi tím zbláznil a zavraždil několik lidí. A někdo by prohlásil, že jste s ním kamarádili. Takhle jednoduše vám někdo může zničit život. Už nikomu nevysvětlíte, že jste se znali než mu přeskočilo. Lidi přemýšlejte, jestli média, které čtěte necitují ze stejného zdroje?
 
Obvinění č.4 - střet zájmů
 
Babiš je viněn ze střetu zájmů, protože se podílí na utváření hospodářské politiky a současně "vlastní" firmu, která čerpá dotace z EU. Je rok 2017. Vláda trvá na tom, že žádný člen nesmí být ve střetu zájmů při vytváření politiky a souběžného podnikání. Babiš v souladu se zákonem převádí firmu do svěřenského fondu. Podle platných zákonů je to dostatečné řešení. Pokud někdo nevíte jak funguje svěřenský fond, je to v principu smlouva, která určuje jak má být fond (případně firmy v něm) spravován, kým má být spravován, kým má být kontrolován a ve prospěch koho jdou výnosy v jaké míře. Audity EU tvrdí, že Babiš má stále právo podílet se na kontrole. Jenže to neznamená, že se podílí na řízení. Je členem kontrolního výboru a nemá nadpoloviční hlas.
 
Taktéž se podílí na zisku, jenže to neznamená, že se podílí na řízení. Vše je tedy podle platných zákonů. Mě ovšem neunikly jiné věci. Jak to, že to vadí až teď, 15 let v EU? A jak vlastně dochází ke střetu zájmů, když je Babiš ve věci EU dotací pouze osobou informovanou, protože nerozhoduje ani o rozpočtech, ani o výši pro jednotlivé kapitoly dotací, dotační programy neschvaluje a všechny informace o dotacích jsou veřejné? Z mého pohledu to vypadá jako nějaká účelová fraška, cílená na "sestřelení" Babiše. Nyní se dostávám k samotným demonstracím. Je v pohodě, že lidé mohou vyjádřit názor, ale jaký názor vlastně vyjadřují? Chápal bych, kdyby nechtěli směřování země jako to dělá ANO. Jenže oni nechtějí Babiše. Přiznám se, že mě napadla myšlenka kdo má největší zájem o odstranění Babiše a nemohu se ubránit pocitu, že to nejsou ti demonstrující lidé, ale političtí konkurenti, kteří využívají mediálního tlaku na Babiše, aby strhly masy k nějaké akci, která je podložena argumenty, které jsou v současnosti minimálně sporné. Nebo si snad někdo myslí, že takto velkou demonstraci lze uspořádat bez zdrojů?
 
Druhým důvodem, proč považuji demonstraci spíše za politickou lobby je fakt, že Babiš je prakticky jediný leader hnutí ANO. Bez něj je ANO bez šancí. Připadne mi to jako "hra" sestřel leadera a padne i zbytek. Asi bych měl jásat, protože "sestřelení" Babiše znamená začátek konce ANO. To však mě připadne ještě křivější než obvinění, ze kterých je Babiš viněn. Navíc je v současnosti viněn z toho, že využil legálních výhod v mezích zákona a zatím již několik let nikdo neprokázal opak. A jak to máte vy? Nikdo z vás nevyužil výhody, kterou vám nějaký zákon nabídl?
 
Autor: Petr Zachrdla
 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře