Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Praha se mohla osvobodit jen díky tomu, že předtím utrpěli Němci ztráty na všech frontách

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

S těmi Vlasovovými vojáky měl pravdu, ale střízlivě vzato, není pro mne argumentem to, že do Prahy dorazil Koněv až den poté, co už v podstatě byla osvobozena.

  • praha-se-mohla-osvobodit-jen-diky-tomu-ze-predtim-utrpeli-nemci-ztraty-na-vsech-frontach

Praha se mohla osvobodit jen díky tomu, že předtím utrpěli Němci ztráty na všech frontách: na té nejdůležitější východní, ale i na západní, v Africe, v Itálii, na Balkáně, v ponorkové válce v Atlantiku.

K osvobození Prahy došlo až v roce 1945, ale rozhodovalo se o něm už v roce 1940 v letecké bitvě o Velkou Británii, v roce 1941 v bitvě u Moskvy, v roce 1942, kdy Rusové nepustili Němce k naftě na Kavkazu, atd. Spojovat osvobození Prahy s příchodem Rudé armády nebo Ivana Koněva, to je stejná hloupost jako spojovat okamžik, kdy se člověk stane inženýrem, s aktem promoce. Ano, inženýrem se stávám v den promoce, ale fakticky se o tom rozhodovalo ve chvíli, kdy jsem dělal zkoušky z matematiky, chemie, fyziky a ostatních předmětů. 

Po této stránce nelze úlohu Rudé armády zpochybňovat, přestože samozřejmě to neudělala kvůli nám, ale kvůli tomu, že Sovětský svaz neměl na vybranou a válka mu byla vnucena. 

Jestliže Rudá armáda má podíl na porážce Německa X%, americká Y%, britská Z% a ostatní armády též určitá procenta, tak ta Rudá armáda má svých X% zásluhy i na osvobození Paříže, kam vůbec nedošla, a americká armáda má svých Y% zásluhy i na osvobození Brna, kam pro změnu nedošla ona. 

To je můj názor a po této stránce považuji za nepodstatné, že Praha ve chvíli skutečného příchodu Rudé armády už dýchala svobodně. Nikdy by to nemohla dokázat, kdyby předtím nebylo vítězných bojů Sovětů u Stalingradu, Kurska a dalších nebo Britů v Africe a v Atlantiku.

 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře