Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Práce je všechno

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Na zemi existuje hodně míst, kde se lidi mají opravdu blbě. Hladomory, tropické nemoci, dětské armády pošahaných diktátorů, zemětřesení, tajfuny, hurikány, povodně, poušť, velmocenské zájmy, rabování přírody. Jsou dokonce nesmírně bohaté země, kde se lidi mají blbě. Kupříkladu taková Venezuela nebo Saúdská Arábie. Sedí na takřka nekonečných zásobách ropy, ale většině lidí to k ničemu není.

  • prace-je-vsechno

 

Na druhou stranu, jsou země nesmírně chudé na jakékoliv přírodní bohatství a lidi se tam ve většině mají celkem dobře. Takový Nový Zéland rozhodně není rájem těžařů, hlavní artikl je ovčí vlna, ale přesto tam skoro u každého baráku stojí auto. Nebo třeba takové Japonsko. Tato země ničím neoplývá a ještě se třese, řekl praotec Japonec na Fudžiamě a přesto je to země velmi vysoké životní úrovně. 

Můžeme dlouze diskutovat o tom, jak bylil jedni vykořisťovaní a druzí měli štěstí. Jedni mají ropu a druzí ne. Jedni jsou stranou zájmu velmocí a druzí nejsou. Dovolte mi, abych Vidlácky upozornil na jeden zajímavý fakt.. 

Jmenujte mi jednu jedinou zemi na světě, kde jsou lidé mimořádně pracovití a kde by se zároveň měli vysloveně blbě. Je někde na světě místo, kde lidi ráno vstanou z brlohů, jdou do práce, makají šestnáct hodin denně a jejich děti přitom mají hlad a jsou tam opakované hladomory? Jistě taková Indie je hodně chudá země. Bangladéž také. Ale na hladomor to není. Nemluvě o tom, že i tyto země mají obrovské množství nefakčenků, kteří nikdy nedělali a dělat nebudou. 

Podívejte se na Zimbabwe nebo JAR. Dokud tam bílí makali jak šrouby, tak to byly země, které byly africkými lídry ať už v průmyslu nebo zemědělství. A stačilo, aby pošahanci ve vládě darovali farmy místním černochům, začala bída a nouze která se s původním stavem nedala vůbec srovnat. A nemusela tam padnout ani jedna jediná americká nebo ruská raketa. 

Evropu jsme si zvládli rozstřílet na prvočinitele. Dokázali jsme vyrobit miliony tun suti. Ale stačilo si plivnout do dlaní a v podmínkách ztráty milionů mužů na frontách se během pár let celá Evropa zvedla z prachu a popela a dneska má mrakodrapy, dálnice, města, pouliční osvětlení a další vymoženosti. Proč? Protože lidi odložili samopaly a vzali do rukou zednické lžíce. 

Je nějaká země plná zbraní? Má tam každý dospělý chlap samopal? Zřejmě tam bude pěkná bída. Proč? Protože když má někdo samopal, tak už přece nemusí pracovat.  Může si nakrást. Nic nepostaví, jen ještě hodně cizí práce zničí. Trvá to takhle dlouho? Tak je tam bída. Je úplně jedno, jde-li o Afghanistán nebo Lybii. Jakmile se začne střílet, je to v háji. Je úplně jedno, kdo má pravdu a jak moc svaté je to, za co lidi bojují.  Prostě se nechodí do práce a tak je bída. 

My na Západě jsme i ve chvílích největšího válčení vždycky mysleli i na tu výrobu a práci. To je to, co nás dostalo tam, kde jsme. Že lidi šli a makali.  Leckdo se cítil nedoceněný, leckdo byl dokonce vykořisťován, ale dohromady to vždycky znamenalo nadhodnotu, pokrok a relativně slušný život. 

Přijely ruské tanky? Jo, přijely. Ale místo dvaceti let válčení se dvacet let pracovalo a pak tanky odjely a to všechno tady zůstalo. Bylo toho tolik, že se to dodnes všechno nerozkradlo. 

Jo, takový Mexičan či Ind také chodí do práce, ale že by ta jejich pracovní morálka umožňovala nějaké kvalitní plánování výroby, to tedy ne. 

Ostatně to vidíme všude kolem. Lidi nejsou pracovití, ti mladí chtějí dělat youtubery a normální práce jim nevoní. Dnešní nabídky pracovního místa už najednou nechtějí nic. Ani jazyk, ani maturitu, už jim stačí kladný vztah k práci. Nedávals pozor na škole? V učňáku ses nic nenaučil? Maturitu jsi udělal na čtyřky a nic si nepamatuješ? Nevadí, my tě zaškolíme, znovu vyučíme, stačí nám, když každé ráno přijdeš včas do práce. Dokonce ti za to dáme slušnou mzdu.

Nefachčenků nám přibývá. A ti se nemají dobře. Mají se hůř než ti stejně blbí, ale pracovití. youtuber, který se tím uživí, těch je jen pár. 

Nejde o ideje, nejde o věčné pravdy. Vyhrává obyčejná pracovitost.  Nejprve se musí dlouho makat i přes vykořisťování a nedocenění až pak je možné vymýšlet nějakou demokracii. Představte si, že by nějaká dnešní LGBT aktivistka přišla těsně po druhé světové mezi bývalé nacistické vězně a začala jim vysvětlovat, že je zapotřebí bojovat za třetí pohlaví...  To by bylo rodeo. 

Ostatně i ti Izraelci mohou mít ty zbraně a skvělou rmádu jen díky tomu, že tam všichni makají a ještě jsou chytří. Ti v Gaze sice bojují za svatou věc zničení Ízraele, ale mají jen obstarožní samopaly a bídu. A i kdyby vyhráli, nebudou se mít o nic líp, protože aby se dobře měli, je zapotřebí odhodit ty raketomety a začít tlačit vozíky se sutí a míchat to s cementem. A nejen nějací otroci, ale všichni. 

Kdekoliv se maká, tam není bída. Je tam chudoba, prostota, obyčejnost, ale nebrečí tam děti hlady a neumírá se na banální nachlazení.  Kde se nemaká, tam je buď válka a nebo humanitární katastrofa. 

Je zbytečné vozit do Afriky jídlo a je zbytečné je vzdělávat, pokud tam všichni nepochopí, že budoucnost udělají jen vlastníma rukama. Pokud toho nejsou schopní, nepomůže jim ani ropa, ani diamanty ani kalašnikov.

zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/prace-je-vsechno

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře