Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Oligarchie neskončila, oligarchie trvá.

Dobré ráno. Demokracie v dnešním pojetí a při současné aplikaci je jen fasáda, de facto se jedná o ryzí oligarchii říznutou špetkou toho populismu, teď nemyslím populismus v podání pseudoelitářů kteří nás straší Okamurou a jinými. Ale populismus, je to, že politik pronáší výroky takové aby se domohl funkce. Po dosažení kýžené funkce jedná proti těm výrokům a názorům které ho k moci dostaly.

De facto největšími populisty jsou (ne dle pořadí) právě ČSSD, ODS, TOP 09, Starostové a v současnosti i Piráti a šmahem vlastně skoro všechny strany které zde zatím od roku 1989 vládly. Všechny hlasitě, až agresivně proklamovaly právní stát, ekonomický rozmach a podporu živností a sebevědomé Česko a moudré ekonomické koncepce založené na údajných radách údajných odborníků. Výsledek ?

  • oligarchie-neskoncila-oligarchie

Právní stát je v takovém stavu, že dnes už i „papaláši“ mají strach jeden z druhého, nevěří justici, neustále se každý snaží do jistých pozic dohnat své lidi a eliminovat činitele oponentů. O tom jak se justice a celý soudně právní aparát chová k „ovčanovi“ se není třeba rozepisovat. Kvanta často nesmyslných či dokonce protichůdných zákazů, zákonů a nařízení.

Ekonomický rozmach doložený plynule se zvyšujícím zadlužením jak státu, tak jeho občanů, mluví sám za sebe. Živnostníci či malí a střední podnikatelé sice mají jakousi svobodu podnikání, ale ve svazujících a jednoduše řečeno nesmyslných mantinelech, kterým se člověk nevyhne. Navíc čelní představitelé státu veřejně prohlašují že živnostníci jsou neefektivní, neperspektivní a na další urážlivé a hloupé výroky si každý vzpomene sám.

Sebevědomé Česko je ve vleku různých zájmů čelních jednotlivců, tak jak se postupně měnili na svých postech, názory taktéž. Pak to o našem národě vytváří obraz ne sebevědomých, ale oportunistických a „vychcaných“ bláznů. Ne, nemyslím tím to, že bychom měli slepě a bláznivě následovat avantgardní a progresivní proudy v EU. 

Moudré ekonomické koncepce nás dovedly na de facto kritické závislosti na jednom z našich sousedů, jehož minulost je i přes jistá relativní období klidu vlastně velmi turbulentní a víme že se tam může národní strategie měnit velmi rychle a hlavně naprosto, totálně. Snad si můžeme jen uvědomit, že ta ekonomická provázanost je vzájemná a pokud by z nějakého, i třeba neznámého důvodu, došlo k přetrhání vazeb nebo drastickému omezení ekonomické výměny a pohybu osob, bolelo by to našeho souseda také velmi a tyto kapacity by nesnadno nahrazoval, nemluvě o tak zvané zmařené investici zde.

Současné pokusy o diverzifikaci obchodních vztahů jsou prováděny dost ledabyle a smlouvy které byly oznámeny jsou maximálně tak na úrovni slibů které nelze nijak specifikovat a hlavně vynutit i jejich dodržení.

Posledním ale nejzávažnějším je pravidelně velmi nízká účast voličů na volbách a jistá setrvačnost v tom koho voliči volí. To neumožňuje dynamickou a potřebnou změnu stávajících trendů, ale vede k jakémusi kontinuálnímu udržování tzv. starých pořádků. Řada z Vás jistě řekne že volby nemají smysl a že „kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali“. To je ale chyba. To že můžeme svobodně volit v prostředí ideové a politické konkurence nás ve skutečnosti dělí od totality. Protože v současné době se v Evropě politické režimy obecně prezentují jakožto demokratické a vládnoucí z vůle občanů, voličů. Zde ovšem lidé prohlašují že ač chodí k volbám, nic se nemění. To je z pohledu na současný stav věcí pravda ale je nutno ještě říci jak to vlastně je.

Jelikož se ale lidé nedostavují k volbám v dostatečném počtu a pakliže volí pořád ty samé subjekty, nebo subjekty které na první pohled vypadají „jinak“ ale ideologicky prosazují totéž co ti před nimi a personálně jsou obsazeni „stranickými fluktulanty“, tak nelze čekat žádnou reálnou změnu. Jádro problému ale je to, že občané a obzvláště plátci daní zkrátka nemají žádný skutečný vztah ke státu, jako ke svému majetku, kterýžto je spravován politiky a obsluhován úředníky. Vím, není to nic jednoduchého ale je třeba si uvědomit, že je vlastně vcelku jednoduché ke státu přistupovat jako k vlastnímu majetku, kdy se pochopitelně od druhých, cizích lidí, na svém pozemku, ve svém domě nenecháváte jednoduše omezovat a nenecháte nikoho jen tak roztahovat, aniž by toto třeba pro Vás mělo nějaký pozitivní efekt.

Toto se sice vcelku jednoduše prohlašuje ale praktická realizace je samozřejmě o dost složitější, na čas a vlastní odhodlání náročnější, ale myslím si, že bez adekvátního úsilí samo o sobě nic kloudně nevyroste. A proto si sami občané mají vynutit aby systémové nastavení společnosti vyhovovalo především občanům. Dle mého názoru by měly být volby povinné pod docela významnými sankcemi a neměly by být vázány na místo trvalého pobytu. Ruku v ruce s tím by měla patřičně postoupit elektronizace státní správy, která je vskutku ubohá a k ničemu, aby zkrátka kdokoliv kamkoli přišel a po podpisu stvrzujícím účast voleb by se zkrátka zaevidovalo že volič se dostavil a tudíž je nemožné fixlovat s „mrtvými dušemi“ nebo s tím, že někdo odvolí během jedněch voleb na více místech.

Ve volebních místnostech by měli být členové komise pod neustálým a nepřetržitým dohledem, vyjma oblasti za plentou. Proč ? No, aby se předešlo konspiračním teoriím, které jsme už nejen u nás zaslechli, že v některých okrscích údajně skoro nikdo nevolil určité kandidáty a přitom tam získali nějaká absurdní procenta. Taktéž by se měla zavést možnost volit prázdný lístek. Přiznejme si, že mnohokrát se stalo že si někdo z nás takzvaně nevybral. Také by nebylo od věci, když by např. úředníci nesměli volit. Podotýkám že takto to fungovalo za První republiky.

Někteří z občanů zkrátka nesměli volit. A nelze tedy rozhodně říci že by První republika byla nedemokratická, naopak, bývala předkládána jako etalon demokratického zřízení a byla mezi našimi sousedy v podstatě jediná. Další krok je ten, že by v případě nesouhlasu s jednáním vlády měli lidé sami dávat najevo svoji nespokojenost přímo těm, s kterými nesouhlasí. Víte co, když se podívám na současné protesty proti třeba Babišovi, nemohu se zbavit dojmu že je to jen divadýlko které dobře vypadá v televizi, ale jinak nemá praktický efekt. Prostě skupiny lidí kteří pod ocasem něco pokřikují a navzájem se hecují, podle mě nedonutí nikoho aby se přinejmenším zamyslel. Prostě se tomu papaláši vysmějí když to budou pozorovat v televizi nebo za oknem limuzíny. Proč spíš nejdou lidé demonstrovat před lokální pobočky ANO, proč neobsadí okolí parlamentu a prostě se Babiše, Kalouska, kohokoliv neptají ? Protože dokud papaláši nebudou konfrontováni nenásilně, ale tváří v tvář, tak opravdu jde v jejich uších jen o bzučení dotěrných much.

Ano, už slyším jak to co jsem uvedl je utopie a nebo nerozumné, neproveditelné, ale na to mohu říci jen jedno: Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Dále také chci říci, že naše společnost se neustále vyvíjí a dosavadní postupy se prostě neosvědčily a vedou jen k tomu že šrouby se utahují a utahují a jednou zákonitě prasknou a to rozhodně nebude pěkné a bezbolestné. Navíc, máme dnes nikdy předtím netušené možnosti se koordinovat a předávat si navzájem informace, což nikdy naši předci neměli.

Přeji nám Všem pevnou vůli a odhodlání si za svými cíli jít. Protože co si sami neuděláme a nezařídíme, to za nás nikdo jiný dělat nebude.

zdroj:http://dfens-cz.com/oligarchie-neskoncila-oligarchie-trva/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

Související články