Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Mojí největší demokratickou hodnotou je právo na svůj názor

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

V listopadové době výročí Sametové revoluce se často připomínají nejrůznější demokratické hodnoty. Ale jakou hodnotu považuji za nejdůležitější já?

Ne, politická korektnost to určitě není. Je to právo na můj vlastní názor.

  • moji-nejvetsi-demokratickou-hodnotou-je-pravo-na-svuj-nazor

 

Mnoho lidí, zvláště těch napojených na tzv. "pražskou kavárnu", se rádi pokrytecky zaštiťují jakými si hodnotami. Dokonce jeden český think thank si dal slovo hodnoty dokonce do názvu s přívlastkem "evropské". Když takovéto a jim podobné lidi slyším, mám pocit, že jedinou správnou hodnotou, kterou oni zastávají a jak se chovají, není svoboda vlastního názoru, ale tzv. "politická korektnost", neboli "politická správnost". Jak jinak si vysvětlit třeba to, že takováto individua vyhodí květiny z pietní akce od takových politiků, kteří nesdílí ten jejich "správný" pohled na svět?

Když slyším termín "politická korektnost", neboli "politická správnost", mám vždy dojem, že je to něco, co je nám diktováno od někoho odkud z nějaké supermasivní černé díry ve středu naší galaxie: "Jen toto je ten správný pohled na věc! A ty se mu pěkně podřídíš!"

Ne, toto skutečně nejsou ty hodnoty, které bych chtěl vyznávat já. Letos mi bylo už čtyřicet let. A za tu dobu jsem už něco o světě poznal. Proto mojí největší demokratickou hodnotou není to, co mi diktuje někdo, obrazně řečeno "z nějaké supermasivní černé díry ve středu naší galaxie," ale takový názor, ke kterému jsem se za tu dobu dopracoval vlastním sledováním světa. A je jedno, jestli je to o politice, o světě, o vesmíru, o životě, o historii či o čemkoliv jiném. Nejdůležitější demokratickou hodnotou je pro mne právo na své názory, ke kterým se můžu dostat svými vlastními myšlenkovými pochody a četbou takových autorů, které si za vhodné určím já sám.

Za rok máme 30. výročí Sametové revoluce. Proto nedopusťme, aby si ho chtěli opět přivlastnit ti, kteří nám chtějí diktovat, jaký politický názor má být ten správný a jaký ne.

Související články:

Bojím se, že ze sorty lidí, co včera řádila na Národní, může jednou vzejít něco hrůzného

Kdo dnes nejvíc ohrožuje svobodu a demokracii v ČR?

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Hájím zájmy Kremlu? Ne! Já hájím zájmy své!

Autor: Libor Čermák

Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=688910

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře