Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kdy zase zamrzne voda hasičům v hadicích a popraskají obušky...?

  • frozen_man
Všichni se smáli předpovědím, že celý evropský kontinent bude letos nejmrazivější za posledních tisíc let. Na vině mělo být zpomalení Golfského proudu, který v zimě "ohřívá" Evropu. Klimatologové předpovídají, že by se teploty mohly pohybovat až kolem -30 °C. A je to tady, teploty se blíží třicítce, v Polsku už je čtyřicet umrzlých bezdomovců, na Ukrajině ještě o dvacet víc.

V Evropě přes 150... Nejnižší teplotu naměřili ve čtvrtek 2. února 2012 meteorologové v 6:10 na Velké jizerské louce u osady Jizerka, a to -31,1 °C. V Adršpachu pak bylo -28,4 °C a rovných -27,6 °C naměřili v Orlickém Záhoří nebo -26 °C v Jablunkově. Na některých místech padaly teplotní rekordy. V Jeseníku padl rekord z roku 2003, který pro tento den uváděl minimální teplotu 20,8 stupně pod nulou. Nyní tam meteorologové naměřili -25,9 °C...

Čekají se teploty mnohem vyšší. Co bude, jak bude...? Dohady. Proto je dobré si alespoň připomenout, jak to s mrazy v Česku, resp. v Československu bylo historicky:

"Firma Ludvíka Rundta z Frýdku lehla popelem jen proto, že frýdeckým hasičům zamrzla voda v hadicích. Nebylo divu, v den požáru klesla teplota na minus 41 stupňů pod bod mrazu. V uplynulém týdnu jsme zažili sibiřské zimy," komentoval situaci týdeník Frýdecko-Místecký kraj v sobotu 16. února 1929.

Co dělal před 102 lety Golfský proud, jenž funguje jako "ústřední topení" pro celý evropský kontinent? Jde o rychlý mořský proud v Atlantském oceánu, který vzniká v Mexickém zálivu a zmírňuje zimy na východním pobřeží Severní Ameriky a Evropy. Jeho proudění podle klimatologů významně narušila ropná katastrofa. Satelitní záběry měly ukázat, že se vedlejší oceánský proud oddělil od Floridského proudu, základny Golfského proudu v Mexickém zálivu, kde k ropnému maléru došlo. Proud se tak měl o polovinu zpomalit a kvůli tomu se čekala i v roce 2011 krutá zima. Američané s odvoláním na satelitní snímky NASA ale zase tvrdí, že Golfský proud je letos po 20 letech oteplování silnější než dříve.

„Vše vázne, doprava i práce. Fronty na uhlí u nádraží připomínají válku. Instalatéři nestačí rozmrazovat potrubí a železniční doprava je ochromena," uvedl v únoru 1929 Moravskoslezský deník v čase čtyřicetistupňových mrazů. Jako redaktor MSD o téměř pětašedesát roků později jsem měl možnost si prostudovat jeho archiv, takže vím, že největší mrazy uhodily kolem desátého února. „V noci na dnešek zmrzl na stráži vojín 152. pluku v Olomouci a v Opavě zmrzlo dítě v kočárku," napsal tentýž deník v pondělí 11. února. Státní meteorologický ústav naměřil ono pondělí ráno v Českých Budějovicích teplotu -41 stupňů Celsia, v Německém Brodě -36, ve Slezsku -40 a na kbelském letišti -30 stupňů.

„V Brně přišlo v pondělí sto dělníků Zbrojovky s omrzlinami, v Praze muselo být ošetřeno několik set lidí," informovaly Lidové noviny 12. února 1929. Nejčastěji šlo o omrzliny uší, přičemž chránítka uší byla ve všech velkých městech vyprodána. V pražských Riegrových sadech byla 12. února nasbírána celá nůše zmrzlého ptactva. Umírali i lidé. „Ve Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu ve svém bytě Tomáš Kubala. Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch," uvedly Lidové noviny. „Pomrzlo hodně cikánů. Z věrohodného pramene dovídáme se, že v lesích za Štramberkem byl spatřen vlk. Mnoho obcí na Šumpersku a Valašsku odříznuto od světa," napsal Moravskoslezský deník.

"Na hřbitovech v Praze byly márnice přeplněny a nestačilo se pohřbívati," zapsal školní kronikář z Písnice. „Poněvadž mrazy stále potrvaly, nařídilo ministerstvo školství a národní osvěty zavření všech škol v našem státě od 12. do konce února," uvádí se v kronice obce Kratochvilka na Brněnsku. "Překonají letošní mrazy arktickou zimu z roku 1929, která je klimatology označována za zimu století? U Českých Budějovic tehdy klesla teplota až na minus 42,2 stupně, lesní zvěř se měnila v ledové sochy a policistům praskaly pendreky..."

"Dnes ráno bylo v Praze ve vnitřním městě opět 24. st. mrazu. V Riegrových sadech byla včera nasbírána celá nůše zmrzlého ptactva," informovaly zase Lidové noviny 13. února 1929. A občas přibyla i nějaká perlička. "Vlci se objevili i na jižním Slovensku, na břehu Baltického moře v Německu se včera objevilo stádo tuleňů," napsaly Lidové noviny o dva dny dříve. V polském Rovnu zmrzla tlupa 27 cikánů a český železniční zaměstnanec Jan Vácha se v pátek 16. února vydal opravit prasklou kolej, zmrzl a nalezen byl až po pěti dnech zapadlý hluboko v závěji.

Rekordy ale ještě letos mohou padnout. Je teprve 30. ledna 2012. V roce 1929 vyvrcholila zima století až 11. února. Státní meteorologická stanice v Opavě ten den vykázala minus 41 stupňů a Havlíčkův Brod hlásil minus 36 stupňů. Denně umrzalo několik lidí a 14. února našel hajný v šumavských Prášilech 16 na kost zmrzlých srnců "v jediném houfu bez života, ve sněhu". Takový byl společný boj obyvatel Československa se "zlobohem bílé smrti"...

Inu, třeba ještě řekneme, že mrzne až praští, aneb Ladovská zima; v Praze kalamita, tři centimetry sněhu, u Muzea čtyři...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře