Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kam až to dojde?

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

V poslední době, zejména s překotnou lavinou migrace a úporným snahám establishmentu bezbřeze ji integrovat do evropské společnosti, přichází ke slovu podivuhodný fenomén – jedná se o jakési iniciativy proti nenávisti, které jsou zřejmě formou grantů a příspěvků financovány právě oním Willkommen establishmentem. Tyto marketingové a v podstatě reklamní projekty, zaměřené na formování veřejného mínění, jsou z podstaty manipulační a tím v zásadě propagandistické. Základ tak diskutovaných evropských hodnot? Ještě větší problém nastává, když samy používají agresivitu a nenávist.

  • kam-az-to-dojde
  • vtip

S podobnou iniciativou s názvem „Shromáždění proti xenofobii a nenávisti“ (https://www.facebook.com/events/1013826165342650/ ) jsem se setkal na FaceBooku. Sociální sítě jsou vesměs pod palbou kritiky, že jsou místem, kde se ventilují (i) nenávistné postoje. Souhlasím. Marné je však vysvětlovat členům iniciativy, že proti násilí a nenávisti nelze bojovat násilím a zase nenávistí. Samo záhlaví, logo, grafické motto, jak chcete, je výmluvné.


Zcela deperzonalizovaného člověka nahrazeného hákovým křížem honí s napřaženou baseballovou pálkou zakuklenec. Zcela prvoplánovitě a na základě primitivní logiky lze souhlasit. Fašismus a nacismus do demokratické a humánní společnosti nepatří. Ovšem za hákový kříž lze dosadit kohokoliv, kdo se vejde do vytvořené kategorie.

Když ji zjednoduším, fašoun a nácek je pro výkvěty z iniciativy každý, kdo nevítá a nesluníčkaří. Když se pak na symboly podívám, ten s hákovým křížem náleží konkrétní minulosti, kterou jsme bohužel dostatečně poznali a víme, co je zač i bez sluníčkového vysvětlování. Avšak ten s baseballovou pálkou a kuklou je bolestně současný a nepopsaný. Nevím, jak vám, ale mně okamžitě připomene Oděsu.

Iniciativy v trošku sofistikovanějších formách pronikají do školního prostředí, kde Willkommenskultur reprezentuje také Člověk v tísni projektem „Jeden svět na školách“ -viz https://www.jsns.cz/cz/page/80/Vzdelavani_pedagogu.html?index=true )

a reklamně-marketingová „HateFree Culture“, spolufinancovaná českou vládou a Norskými fondy. Reklamní mem „hate free“ lze ale nesmírně snadno překlopit ve „free hate“…

Což je případ posledního projektu jiné vítačské iniciativy dvou německých režisérů, kteří si říkají „Alpha DT“. Ti si všímají právě sociálních sítí a nekorektních komentářů běžných uživatelů na adresu migrace a interpretují je jako projevy rasismu a nenávisti.

Je samozřejmě otázkou, nakolik mají pravdu. Určité procento lidí neschopných žít ve spořádané společnosti zákonitě existuje. Nakolik však komentáře ve většině píší skuteční rasisté a xenofobové, či nakolik se jedná o ironii a satiru, ke které se obecně člověk uchyluje tehdy, když se neodváží otevřené věcné kritiky, je třeba zvážit. My Češi toto dobře známe jako švejkovskou pasivní rezistenci. Doporučuji projít komentáře na už zmíněné stránce a udělat si názor třeba

https://www.facebook.com/events/1013826165342650/

Zmíněná německá dvojice režisérů  nyní natočila video, které doprovází slovy: „Der erste Kurzfilm gegen Nazis – basierend auf echten Social Media Kommentaren“, v překladu: „První krátký film proti nacistům – založený na skutečných komentářích na sociálních médiích“.

Kdyby šlo pouze o internetovou tvorbu, nezasluhovalo by to snad ani komentáře, jako by toho nezasluhovala česká skupinka „proti xenofobii a nenávisti“. Jenže projektu si všímají a jako počin působící ve vztahu k migrantům interpretují i zavedená média. Například Berliner Zeitung

http://www.berliner-zeitung.de/politik/-social-media-bastards–so-nehmen-kuenstler-fremdenhass-und-rechtsextremismus-aufs-korn,10808018,32636056.html

nebo Frankfurter Rundschau

http://www.fr-online.de/digital/social-media-bastards-ein-kurzfilm-gegen-rechts,1472406,32635950.html

Podle některých spot vysílá i německá a rakouská veřejnoprávní televize, to ale, nejsa němčinář, nejsem schopen ověřit.

Spot naleznete zde: https://www.youtube.com/channel/UCxj_AOnLzFNsFkv1UVoWSjw
Anebo přímo na stránce projektu i s odkazy na média ve spodní části:http://www.alphadt.rocks/

O co jde? Dva němečtí rybáři u vody nekorektně vtipkují na účet uprchlíků, načež jsou ve velmi naturalistickém zobrazení bestiálně zmasakrováni uprchlíky. Tedy slovní imaginární agrese je odměněna faktickou agresí fyzickou, přesně v duchu onoho loga facebookové iniciativy, kde zakuklenec s baseballovkou honí kohosi symbolizovaného hákovým křížem. Ti dva rybáři na rybách jsou totiž podle mediálních tvůrců rasisté a xenofobové. Naši facebookoví sluníčkáři by rovnou neměli problém nazvat je fašisty a nacisty, posadit jim na hlavu hákový kříž a mlátit do nich pálkou. Nic jiného si prý totiž nezaslouží. Nevítají migranty a cítí se doma u řeky bezpečně. Omyl. Vítat se musí, opak je po zásluze potrestán. Psychologizujících interpretací důsledků se mi honí hlavou desítky. Na rozdíl od mediálních opinion makerů ponechám na každém, ať si vytvoří své vlastní. Z těch svých zmíním jen dvě nejpodstatnější:

– Jak by asi dopadl našinec, kdyby takto veřejně prezentoval něco v opačném gardu.
– Jestliže migranti pochopili vyjádřený postoj Merkelové za jasnou pozvánku k pochodu do Evropy, jak asi mohou pochopit tohle.

zdroj:https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/02/25/kam-az-to-dojde/#more-944066

 
 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2016-02-25 09:29
Všechny "vetřelce" i stou babou merkl hnát sviňským krokem zpět, odkud přitáhli. Je nejvyšší čas je vypráskat bejčákem, než nám zasviní Evropu muslimským právem šarija. Proč ta verbež netáhne do USA? A ještě si tady poroučejí co mají dostat k jídlu. Proč se s nimi zachází jako kdyby to byla nějaká vzácná návštěva, Jenže opak j e pravdou. Je to jen zvrhlá verbež, která nepatří do evropské civilizace.

Facebook komentáře