Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Geopolitika a její vlivy na malé státy

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Již mnohokrát jsem psal o tom, že dnes jsou na světě 4 mocnosti. USA jako nejsilnější, pak Rusko, pak roste Čína a ještě sem patří i EU. Ale s tou výjimkou, že EU je ještě pořád v procesu vzniku a především nemá svou armádu.

  • geopolitika-a-jeji-vlivy-na-male-staty

Ostatní velmoce mají svou VLASTNÍ armádu. A jsou to armády velmi mocné a velmi schopné. Ovšem největší armádu má USA, a i nejvíce trénovanou a to ve skutečných bojích. USA si někde vyrobí válku a pošle tam vojáky trénovat naživo. A lidé umírají. i ti vlastní. Ale to jisté kruhy v americké společnosti nezajímá. Lidé jsou jen nástroje k jejich blahobytu. I ti vlastní.

A tak sem dám odkaz na vynikající debatu, která byla ve středu v Praze. Téma byla Ukrajina, ale celá debata a přednáška měla i svůj mnohem všeobecnější dopad a význam.

A k tomu jsem dnes dostal další odkaz na Independent, ten je už jen v AJ, takže u nás ne pro každého. A tak v krátkosti. Tyto noviny píší, že Putin oznámil, že veškerý veliký ruský průmysl musí být připraven se kdykoliv bleskově přeměnit na zbrojařské firmy. Putin má strach. Putin ví, jak mu jde USA po krků USA chce vyprovokovat válku s Ruskem. Důvodů je mnoho.

Geopolitika se velmi podobá onomu seriálu Hra o trůny. Lidé si to neuvědomují, ale největším agresorem ba světě v dnešní době jsou USA.

Jasný příklad. Nedávno se vojska NATO vedená USA nacpala na severní ruskou hranici do pobaltí. A když si Rusové na obranu přemístili svá vojska k hranici na svém vlastním území strhla se vlna odporu proti Rusku. A teď opačný příklad. Rusové chtěli v roce 1961 postavit na Kubě rakety namířené proti USA. Tedy přesně to, co dnes dělá USA Rusku. Jenže tenkrát USA poslaly své námořní loďstvo proti dopravním lodím, a buďto by USA zapřičinily vznik další světové války nebo by Rusové uhnuly. Rusové uhnuly. Ale USA dnes neuhnou, tak jako před více než 50 lety uhnul SSSR.

Tento příklad jasně ukazuje povahu USA. Je ovšem nutné si uvědomit, že ne každý občan USA je takový. Jsou to jen ty nejvyšší vládnoucí kruhy v USA, kdy americká administrativa je jen vykonavatelem pokynů americké vládnoucí vrstvy.

Lidská historie je jen nekonečný výčet válek a zabíjení a vždy to způsobil nějaký vládce nebo vládnoucí vrstva několika málo lidí.

Já vidím nutnost jiného přístupu k věci a to přístupu kamarádství mezi všemi lidskými skupinami, ať již mluví jakýmkoliv jazykem. Je nutné si pomáhat a ne se navzájem vykořisťovat nebo používat toho slabého jako testovací laboratorní myš.

Jen spolu můžeme něco zvládnout. když půjdeme neustále proti sobě, vždy na to jedna strana strašně doplatí.

USA umí svými penězi a taktikou svých tajných služeb vytvořit mezi lidmi jiného státu jistou náladu proti hlavě jejich vlastního státu a pak dojde k puči podporovaném tajnými službami jak USA tak UK nebo Francie, vláda je svržena a dosazena jiná nová silně proamerická vláda.

A tak to bylo i u nás v roce 1989.

Autor: Dalibor Bartoš

Zdroj: https://daliborbartos.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=636870

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře