Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co by českému soudnictví zlomilo vaz

Českému soudnictví by jistě zlomilo vaz, kdyby si všichni svědkové a poškození v trestních věcech, nechali proplatit veškeré náklady spojené s účastí před soudy.

 Dnes si totiž tyto náklady spojené s povinnosti svědčit před soudem, nechává proplatit zhruba jen 15% lidí, kdyby si tedy tyto náklady nechali proplatit všichni, stát by to stálo zhruba 1-3 miliardy korun ročně, které by se ale v rozpočtu Ministerstva spravedlnosti, hledali jen velmi těžko.

  • co-by-ceskemu-soudnictvi-zlomilo-vaz

 Kdyby tedy 85% svědků a poškozených uplatnilo svůj zákonný nárok na náhradu nákladů spojených s účastí u soudů, svědečné a ušlé výdělky, české soudnictví by asi nejspíše nemělo na svůj vlastní provoz. Pak by se možná začalo opravdu šetřit a soudci by zatlačili na dozorující státní zástupce a vyšetřující policisty, aby k soudu posílali jen ty svědky, kteří mohou opravdu něco dosvědčit, aby přibírali znalce jen, když je to bezpodmínečně nutné, prostě aby přípravné řízení probíhalo tak, jak opravdu má probíhat. Aby byl vyšetřující policista zase vyšetřovatelem, nikoli jen sběračem důkazů, jedno jaké vypovídající hodnoty, protože každý výslech u soudu musí někdo zaplatit, a kdyby jej striktně platila Česká republika, asi by to pro ni bylo hodně bolestivé!

Kdyby tedy ze dne na den, všichni svědkové a poškození v trestních řízeních před soudem uplatnili své oprávněné nároky, jednak by neuvěřitelným způsobem vstoupla administrativa všech soudů a jednak by tím vstoupli výdaje státu. Celý systém trestního soudnictví by se tak dostal na pokraj kolapsu a od zlomení vazu by mu pomohl jedině ministr financí!

Dnes totiž trestní soudnictví funguje takto:

Vyšetřující policista nic nevyšetřuje a dozorující státní zástupce nic nedozoruje, neboť podle zákona č 265/2001 Sb. se veškeré dokazování přesunulo před soud, což v překladu znamená, že v průběhu přípravného řízení se nemusí provést vůbec žádné důkazy použitelné před soudem. To znamená, že se všechny důkazy provádí až tam, i když je bylo možné provést v přípravném řízení. Uvedu příklad: Policista v přípravném řízení vyslechne svědka na úřední záznam, čímž musí být tento svědek vyslechnut znovu před soudem, kdyby ale svědka již v přípravném řízení vyslechl, soud by tento úkon již nemusel provádět, zvláště když se jedná o svědka, který nic neví a mnohdy je z druhého konce republiky. Tato úprava totiž neúměrně prodlužuje soudní řízení před soudy a zároveň je i prodražuje, a jediné co ještě české soudnictví chrání od kolapsem je to, že 85% svědků a poškozených, své zákonem dané nároky u soudů neuplatňuje.

Proto vyzývám Českou republiku, aby s tímto naprostým nesmyslem něco udělala a všechny její občany, aby se o své zákonem stanovené nároky hlasitě přihlásili a donutili tak trestní soudnictví k reformě, kterou si jistě zaslouží všichni daňový poplatníci v České republice.

6. 5. 2015 Tomáš Vacka

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře