Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bylo lépe za komunistů, nebo je lépe nyní

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Dneska jsou zase meloucháři, jen jsem to okupovatelé pracáku. Dělají na černo, vy jim zacvakáte a pak je ještě zacvakáte znova na daních, když jim stát vyplatí dávky. No není to prča?

Ale ruku na srdce. Vadí vám tihle příživníčci víc, jak příživníci typu Bakala a jiní? Tak vidíte. To by se za socíku stát nemohlo. Rozkradli nás, vykuchali a prodali.

  • bylo-lepe-za-komunistu-nebo-je-lepe-nyni
  • bylo-lepe-za-komunistu-nebo-je-lepe-nyni
  • bylo-lepe-za-komunistu-nebo-je-lepe-nyni
  • bylo-lepe-za-komunistu-nebo-je-lepe-nyni
Bylo za komunistů lépe?
 
Na to by neuměl odpovědět ani Šalamoun. Bylo prostě jinak.
Rozhodně nehodlám probírat jestli byl toaleťák nebo vložky. Prostě to bylo tak a my se v tom naučili žít.
 
Bydlení
 
Tehdy – Rozhodně jsme neměli nic hned a zadarmo, ale kdo chtěl a nebyl líný, bydlel. Ano, musel za to něco obětovat. Třeba 10 let práce v podniku, který mu byt dal. Mohli jste stavět svépomocí v družstvech, ale to jste si prostě museli máknout. Všechno má své pro a proti. Když jste byli trpělivý dostali byt od města a nájem docela směšný.
 
Nyní – Pořád je lepší upsat se deseti lety, než se upsat na hypotéku na téměř celý život. Pokud se rozhodnete stavět s nějakou firmou, nikdy nemáte jistotu, že dům dostavíte, že vám ho stát nesebere, protože vlastně pod stavitel měl dluhy a vy je musíte zaplatit za něj. Nájemní byt? Tak to abyste měli jeden plat na nájem a druhý na živobytí.
 
Zboží
 
Tehdy – Teď – Docela mne baví, jak nám neustále strkají před oči prázdné regály v masně, obří fronty u zeleniny, fronty na pračku, televizi, auto. Vlastně na všechno. Lidé chtěli nakupovat a měli na to. Já souhlasím, občas byly regály prázdné, ale proč? Protože maso se naváželo 2x v týdnu a koupě chtivé kuchařinky za pár kaček nakoupily čerstvé maso, uzeniny a kdyby je řezník nezastavil, nakoupily by víc. Docela se nad tím bavím, protože pokud jste chtěl třeba játra, šoupnul nám k tomu řezník kus bůčku, protože by se neprodal. Kuchařinky nechtěly bůček, ale kotletku. Proč ne. Bylo to za pár korun a všichni jsme na to měli. Prostě jsme jednou za týden šli do masny a nakoupili si na týden co bylo třeba….
 
Maso dnes? Je ho plno a každý den si můžete koupit co jen chcete. Ovšem pokud máte žaludek na nekvalitní maso a peněženku hodně plnou. Kouknu na kuřecí maso a je na něm bílé žebrování. Známka to ATB. Včera jsem si přála aby syn koupil na mleté maso, protože máme rádi závin z listového těsta plněný mletým masem. Koupil a já rozbalila a vyhodila. Smrdělo to jak rasův pytel. Já si ho chtěla pomlet sama, ale syn to popletl. Zbytečně vyhozené peníze. Jogurty – pamatujete ty ve skle? Tak to byly jogurty a ne ty hnusy jako dobrá máma, co se za jogurty jen vydávají. Sýry – ještě teď si pamatuji jejich chuť a dnešní nekupuji, protože je to cosi nejedlého. Na konec uzeniny. Tady ani nemám co napsat. Byly s masem a teď jsou se separátem. Zase si je musím dělat sama, abych neměli žaludeční vředy.
 
Ano, na banány byly sakra velké fronty a známým se dávaly pod pult. Bylo mi to jedno. Dávala jsem přednost ovoci z domácí produkce a pokud jsem narazila na banány a tak jsem tu frontu vystála a bylo hotovo. Za to jsem si přitom koupila zdravé brambory a kořenovou zeleninu. Frontu na chleba jsem neznala. Byl vždycky a vydržel i týden a nesmrděl, ani se nedrolil a už vůbec neznám, že by plesnivěl.
 
Mléko, jejda to bylo ale mléko. Chutnalo po mléku a ne po vodě. Můj syn si do mléka přidává šlehačku a dělá si tak plnotučné mléko, protože to co je v obchodě rozhodně není od vemene, ale nehorázně naředěno vodou.
 
Řemesla
 
Tehdy – Teď – Nějaký chytrák napsal, že za Socíku bujela šedá ekonomika. No jasně že ano. Lidé například museli podporovat šedou ekonomiku ve formě melouchářů, protože dočkat se například drobné opravy v domácnosti oficiální cestou bylo skoro nemožné. No a co? Dneska jsou zase meloucháři, jen jsem to okupovatelé pracáku. Dělají na černo, vy je zacvakáte a pak je ještě zacvakáte znova na daních, když jim stát vyplatí dávky. No není to prča? Ale ruku na srdce. Vadí vám tihle příživníčci víc, jak příživníci typu Bakala a jiní? Tak vidíte. To by se za socíku stát nemohlo. Rozkradli nás, vykuchali a prodali. Za socíku jsme měli zemi a byli jsme zvláštně spjati jako národ. Byli jsme na jedné lodi a teď? Jsme rozděleni. Každý má svoji pravdu a nechce poslouchat argumenty nikoho jiného.
 
Cestování
 
Tehdy – Teď – Lidé byli odrazováni i od cestování. Zájezdy byly extrémně drahé, nemluvě o komplikacích pokud chtěl dotyčný vycestovat na Západ. Režim proto raději vytvořil takové společenské klima, které občany ČS(S)R od cest za hranice odrazoval. To je pravda. Byly drahé, ale stejně jsme na měli. Teď jsou asi levné, ale stejně na ně většina z nás nemá. Tak jaký je v tom rozdíl.
 
Převrat
 
Zlom přišel s rokem 1989. Vedle svobody a demokracie přinesla Sametová revoluce také konec front a věčného materiálního nedostatku. To je jejich verze. JÁ NEVIDÍM SVOBODU ANI DEMOKRACII. Vidím neskonalý bordel, smutek a strach.
 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře