Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Arcibiskupské napomenutí Tomáše Halíka

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

V adventním čase zčeřil náš mediální rybník spor uvnitř katolické církve. 12. listopadu 2018 dostal Tomáš Halík důtku od Dominika kardinála Duky...

  • arcibiskupske-napomenuti-tomase-halika

Tomáš Halík, duchovní správce akademické farnosti u sv. Salvátora, poskytl médiím reakci na vytýkací dopis, který obdržel od svého nadřízeného, pražského arcibiskupa Dominika Duky. Zmínil, že ho dostal i kvůli kritice kázání Petra Piťhy a že problém konzultuje s právníky. Arcibiskupství pražské později uvedlo, že profesor Halík dostal výtku proto, že „ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem“. Výtku obdržel i akademický kaplan Hradce Králové a Halíkův přítel, docent Tomáš Petráček.

Učila jsem čtrnáct let na církevním gymnáziu a několikrát tu slyšela přednášet oba pokárané kněze v rámci školních akcí. Z jejich slov na mě bohužel několikrát dýchla sofistikovaná dehonestace konzervativnější části českých a moravských katolíků.

Prožíváme dobu vánoční, jíž vtiskla katolická církev neopakovatelnou poezii. Každý rok znovu vítáme narození Jezulátka, oslavujeme mateřství, lásku, rodinu, domov a další tradiční hodnoty, na nichž je vystavěna evropská civilizace. Kdyby ji naši předci nebránili, kdyby si nepředávali z generace na generaci příběhy, zkušenosti a řád, žili bychom možná v jiném světě.

Zdravá společnost potřebuje krom strážců tradic i jejich narušitele. Lidi s kontroverzními názory, fantazií a touhou objevovat nové planety. Je v pořádku, že církev, k níž se hlásí mnoho milionů věřících po celém světě a která tento svět zásadním způsobem formovala, sdružuje více názorových proudů, od konzervativců po liberály, kteří se nebojí hovořit o ožehavých otázkách dnešní doby. Křesťanství není náboženstvím slepé poslušnosti, naopak, jeho velkým darem je svobodná vůle a možnost volby. V žádné společnosti však nevede k dobrému, když jedna názorová skupina považuje tu druhou za méně „správnou“ a své přesvědčení ventiluje v médiích.

Kardinál Duka, konzervativec, znalec historie a vězeň komunistické totality, je známý slušným chováním k názorovým oponentům. Profesor Halík, hlásící ke globalismu, liberalismu a mezináboženskému dialogu naopak v posledních letech opoziční názory i oponenty tepe velmi nevybíravě. Bez názorové tolerance ovšem nepřežije ani demokracie, ani katolická církev. A na to zjevně chtěl pana profesora jeho nadřízený biskup upozornit.

Psáno pro MF DNES, 28. 12. 2018


 
Autor: Veronika Valíková

Zdroj: https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=694043

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře