Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Uvědomujete si vůbec, co jste zavinili? Část projevu Vladimira Putina, která Bílý dům asi nepotěší

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti 70. výročí vzniku OSN vystoupil v New Yorku s „gratulačním“, ale zároveň kritickým projevem. Vyzval ke společnému postupu proti globálnímu terorismu i hospodářské spolupráci. Zdůraznil nezastupitelnou roli OSN, ale odmítl další nezodpovědné zásahy západních spojenců, k jakým došlo například v Libyi či Iráku.
Ruský prezident vyjádřil v úvodu svého projevu částečný souhlas s kritiky, kteří považují OSN za zastaralou organizaci. Zároveň však varoval před snahami podkopat legitimitu OSN a označil tyto snahy za „extrémně nebezpečné“. „Mohou vést ke zhroucení mezinárodních vztahů a vznikne svět, jemuž dominuje místo kolektivního úsilí jen sobectví, místo rovnosti a svobody diktát a místo nezávislých států pouhé protektoráty řízené zvenčí,“ prohlásil Putin a vyzdvihl při té příležitosti také jaltskou konferenci, jež položila dle jeho názoru základy fungování poválečného světového řádu. „Zásady definující vztahy mezi jednotlivými státy, stejně jako rozhodnutí zřídit OSN, přitom byly provedeny v naší zemi,“ připomněl rovněž Putin úlohu tehdejšího Sovětského svazu.Twitter Tweet Button

  • uvedomujete-si-vubec-co-jste-zavinili-cast-projevu-vladimira-putina-ktera-bily-dum-asi-nepotesi

Dále Putin hovořil o tom, že je plně v kompetenci každého státu zvolit si svoji vlastní budoucnost. „Nejsme všichni stejní a tuto skutečnost bychom měli respektovat. Národy by neměly být nuceny uplatňovat stejný model rozvoje, který někdo zvenčí prohlásí za jediný možný. V této souvislosti bychom se měli poučit z minulosti. Zmínit mohu konkrétně Sovětský svaz, který z ideologických důvodů tlačil na změny v jiných zemích, což často vedlo k tragickým důsledkům a způsobilo degradaci místo pokroku,“ řekl Putin s tím, že místo poučení se z chyb je mnozí v současnosti naopak opakují. „Stačí se podívat na Blízký východ a severní Afriku. Jistě, politické i sociální problémy se v tomto regionu hromadí a lidé chtějí změnu. Jejím důsledkem je však násilí, chudoba a sociální katastrofa.“

„Chtěl bych se zeptat těch, kdo tuto situaci zapříčinili, jestli si aspoň nyní uvědomují, co vlastně způsobili? Obávám se ovšem, že tato otázka zůstane nezodpovězena, protože oni svoji politiku, která je založena na aroganci, přesvědčení o své výjimečnosti a beztrestnosti, stejně nezmění,“ uvedl Putin a upozornil na vznik mocenského vakua v této oblasti, jež bylo následně vyplněno extremisty a teroristy. „Mnozí bojovníci tzv. Islámského státu pochází z Iráku, kam byla provedena invaze západních spojenců v roce 2003. Další přišli z Libye, jehož státní zřízení bylo zničeno před čtyřmi lety v důsledku hrubého porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 1973. Další bojovníci ISIS zase pocházejí z radikálních syrských uskupení, jež jsou podporována coby údajná demokratická opozice Západem,“ poukazoval Putin.

Celý Putinův projev v angličtině najdete ZDE

Islámský stát byl dle Putinova výkladu původně zřízen jako zbraň proti nežádoucím sekulárním režimům. „Jeho moc se stále rozšiřuje a situace je skutečně nebezpečná. Za těchto okolností je velmi pokrytecké a nezodpovědné na jedné straně hovořit o hrozbách terorismu a zároveň zavírat oči nad činností těch, kteří jej financují prostřednictvím obchodování s drogami, zbraněmi a nelegálního obchodování s ropou. Stejně tak je nezodpovědné využít extremistické skupiny k dosažení svých politických cílů v naději, že bude později možné se jich nějakým způsobem zbavit, či jejich vliv aspoň výrazně eliminovat,“ kritizoval ruský prezident a poslal hlavním viníkům takových praktik přímý vzkaz. „Pánové, máte co dělat s lidmi, kteří jsou krutí, ale rozhodně nejsou hloupí. Jsou stejně chytří jako vy. Takže je třeba se zeptat, kdo si s kým vlastně zahrává? Nedávný incident, kdy údajně nejumírněnější opoziční skupina předala zbraně teroristům, je toho zářným příkladem.“

Jakékoli „flirtování“ s teroristy považuje Putin za krátkozraké a extrémně nebezpečné. „Hrozí následné rozšíření terorismu do dalších regionů. A to včetně Ruska. Naše země proti terorismu ovšem bojuje na všech frontách. Nabízíme vojensko-technickou pomoc Iráku, Sýrii a dalším. Jsme přesvědčeni, že je velkou chybou odmítnout spolupráci se současnými syrskými úřady a vládními silami, které statečně bojují proti terorismu ve své zemi. Měli bychom si přiznat, že prezident Asad a kurdské milice jsou jediné síly, jež jsou úspěšně schopny a ochotny se proti teroristům v Sýrii postavit,“ zmínil Putin a odmítl hlasy některých odpůrců ruské vojenské přítomnosti v zemi. „Nejde o žádné naše ambice. Jde o to, že už prostě nemůžeme nečinně přihlížet tomu, co se ve světě v současné chvíli děje.“

Putin dále vyjádřil soucit a podporu uprchlíkům, ale evropskou přistěhovaleckou politiku otevřených dveří nepodpořil. Masivní migraci označil ruský vůdce za nové stěhování národů, jež je krutou lekcí pro celý svět. „Jediným způsobem, jak tento problém vyřešit, je pomoci obnovit vládní instituce, jež byly v těchto zemích zničeny nebo vážně oslabeny. Konkrétně je nutné obnovit vládní instituce v Libyi, iráckou vládu a poskytovat komplexní pomoc syrské vládě,“ uvedl Vladimir Putin k tématu globálního boje proti terorismu. V další pasáži svého projevu se dostal i ke kritice NATO a těch, kteří údajně stále uvažují v duchu pravidel studené války. „Varšavská smlouva přestala existovat, Sovětský svaz se rozpadl, ale NATO se stále rozšiřuje na východ. Dříve nebo později něco takového způsobí velkou geopolitickou krizi. A to se přesně stalo na Ukrajině,“ řekl Putin.

„Na Ukrajině byla vládou zneužita celospolečensky rozšířená frustrace k podněcování státního převratu ze zahraničí. To vyvolalo občanskou válku. K nastolení pořádku je nutné dodržovat minské dohody z 12. února 2015. Ukrajinskou celistvost nelze zajistit pomocí hrozeb či vojenské síly,“ odmítl Putin a vyjádřil se v podobném duchu také k jednostrannému uvalení protiruských sankcí, které dle jeho názoru slouží nejenom k politickým cílům, ale rovněž k vyloučení konkrétních zemí z celosvětové hospodářské soutěže na trhu. V závěru svého projevu ruský prezident vyjádřil své přesvědčení o „obrovském potenciálu“ OSN. „Díky této organizaci se můžeme vyhnout dalším konfrontacím a přijmout strategii spolupráce. Ruku v ruce s dalšími národy musíme spolupracovat na posílení ústřední a koordinační role OSN. Společnými silami tak můžeme učinit svět stabilnější a bezpečnější pro rozvoj všech národů a lidí,“ uzavřel Putin.

ZDROJ:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uvedomujete-si-vubec-co-jste-zavinili-Cast-projevu-Vladimira-Putina-ktera-Bily-dum-asi-nepotesi-401233

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře