Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Solidární akce s oběťmi izraelského masakru humanitární „Flotily svobody“

Sdružení Přátelé Palestiny, ISM Czech Republic a Palestinský klub uspořádají v úterý 1.června 2010 pietní shromáždění s cílem uctít památku obětí pondělního masakru členů posádky humanitární flotily mířící do Gazy.

Datum a čas: 1.června 2010, 12:00

Místo: Izraelská ambasáda, Badeniho 2, Praha 7

 

Účastníci se sejdou ve 12.00 u izraelské ambasády v Praze, kde budou požadovat ukončení nelegitimní blokády Gazy, propuštění všech zadržených členů flotily a umožnění v pokračování plánované dodávky humanitární pomoci.

Od izraelské ambasády pak bude pietní průvod pokračovat k turecké a řecké ambasádě, kde účastníci položí květiny v solidaritě s mrtvými a zraněnými členy Flotily svobody. Skutečný počet obětí dosud není potvrzen, stejně jako jejich jména. Zprávy však hovoří o tom, že mrtví pocházejí většinou právě z Turecka a Řecka.

 

Přineste transparenty, pikety, květiny a megafony.

Izraelská armáda sestávající z nejméně 14 válečných lodí a helikoptér napadla Flotilu svobody v časných ranních hodinách v pondělí 31.května, kdy obsadila loď Mavi Marmara s převážně tureckými aktivisty na palubě a začala střílet ostrými náboji. Mavi Marmara byla jednou ze 6 lodí, jejichž cílem bylo prolomit nelegitimní blokádu, kterou Izrael uvalil na Gazu v roce 2006. Na palubě flotily bylo 700 aktivistů ze 40 zemí světa a 10 000 tun humanitární pomoci včetně potravin, léků a stavebního materiálu. Poslední GPS záznamy z flotily, které byly odeslány těsně před útokem izraelské armády, potvrdily její polohu na 32.64113° zeměpisné šířky a 33.56727° zeměpisné délky - což je přes 100 kilometrů od pobřeží izraelského města Netanya, hluboko v mezinárodních vodách.

 

Tento zákrok byl ostře odsouzen napříč celosvětovou diplomacií - například turecké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém jej označuje za porušení mezinárodního práva. To také svolalo mimořádné zasedání NATO, neboť bylo napadeno jedno z plavidel člena aliance.

 

Útok ve svém prohlášení odsoudila i skupina bývalých vlivných politiků "The Elders", do níž patří například Jimmy Carter, Kofi Annan nebo Desmond Tutu: ,,Tento tragický incident by měl nasměrovat pozornost světové veřejnosti na neskutečné utrpení jednoho a půl milionu obyvatel Gazy, polovina z nich jsou děti mladší 18 let."

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek (OCHA) potvrdil, že Izrael nadále brání, aby se k Palestincům dostaly stavební materiály nutné k opravě jejich domů, a brání obyvatelům ve svobodě pohybu. Aktuální zpráva Amnesty International zase uvádí, že čtyři z pěti obyvatel Gazy potřebují humanitární pomoc. Stovky obyvatel čekají, než jim bude povoleno vycestovat za účelem vyhledání lékařské pomoci. Dvacet osm osob, kterým nebylo povoleno vycestovat, již zemřelo.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře