Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Paul Craig Roberts v rozhovoru pro GEOFOR Geopolitická předpověď o válce na Ukrajině  

Paul Craig Roberts v rozhovoru pro GEOFOR Geopolitická předpověď o válce na Ukrajině

Washington si už není jistý, že Rusko má jinou obranu své vlasti než jaderné zbraně

https://geofor.ru/ru/news/356/

Anglický překlad: https://geofor.ru/en/news/356/  

GEOFOR: Pane, jaký je váš názor na vyhlídky konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou?

 

  • paul-craig-roberts-v-rozhovoru-pro-geofor-geopoliticka-predpoved-o-valce-na-ukrajine

Dr. Roberts: Budoucí vyhlídky zcela závisí na Kremlu. Situace na Ukrajině se může radikálně změnit, pokud si Kreml uvědomí, že je ve válce a není zapojen do omezené operace, a rozhodne se válku vyhrát. Kreml dosud tvrdí, navzdory rozsáhlému zapojení USA a NATO, že Rusko provádí omezenou vojenskou operaci na ochranu Rusů z Donbasu před vyvražďováním ukrajinskými neonacisty. V důsledku toho Kreml udělal velmi málo, aby zabránil Kyjevu a jeho západním spojencům vést válku proti ruským silám a útočit na území nedávno reinkorporovaná do Ruska. 

Kreml tedy nyní bojuje na ruském území. Před nedávnem Putin řekl, že Rusko už nikdy nebude bojovat na svém vlastním území. Rusko však ano. Dokud se Kreml zdrží útoků na schopnost Kyjeva vést válku, válka bude pokračovat a bude se dále rozšiřovat. Válka již přešla od Západu dodávajícího zbraně a finanční pomoc zpravodajským a zaměřovacím informacím, americkým vojákům rozmístěným na ukrajinské hranici, k útoku na Krymský most, ke zničení plynovodů Nord Stream, k připojení Finska a Švédsko k NATO, k přeformulování jaderné doktríny USA, aby bylo umožněno první použití jaderných zbraní proti nejaderné hrozbě. 

Je zřejmé, že chybný pokus omezit válku ji značně rozšířil tím, že umožnil, aby se konflikt protahoval a pokračoval, a umožnil tak větší zapojení Západu. k útoku na Krymský most, ke zničení ropovodů Nord Stream, k připojení Finska a Švédska k NATO, k přeformulování jaderné doktríny USA, která umožní první použití jaderných zbraní proti nejaderné hrozbě. Je zřejmé, že chybný pokus omezit válku ji značně rozšířil tím, že umožnil, aby se konflikt protahoval a pokračoval, a umožnil tak větší zapojení Západu.

GEOFOR: Jaké jsou důsledky protahování konfliktu a byla jedním z důsledků revize jaderné doktríny USA umožňující použití jaderných zbraní při absenci jaderné hrozby?

Dr. Roberts: Podle mého uváženého názoru je účelem uvolnění omezení Washingtonu ohledně používání jaderných zbraní vyvinout větší tlak na Kreml. Účelem revize je říci Rusku, že pokud USA rozhodnou, že ruské vítězství na Ukrajině je hrozbou pro národní zájmy USA, mohou USA použít jaderné zbraně, aby ruskému vítězství zabránily. Washington viděl tolik toho, co Washington považuje za kremelskou váhavost, nepřipravenost a polovičaté závazky ke konfliktu, jako je příliš málo vojáků a žádné zálohy, že se Washington rozhodl vyvinout větší tlak na Kreml. Povolením dlouhého vleklého konfliktu dal Kreml Západu čas, který potřeboval, aby v konfliktu převzal iniciativu. Západ nyní vidí Rusko jako reakci na západní propagandu a iniciativy.

GEOFOR: S ohledem na obrovskou převahu ruských vojenských schopností nad Ukrajinou, co podle vás vysvětluje délku konfliktu a ruské stažení z Chersonu a Charkova?

Dr. Roberts: Základní chybou Kremlu bylo považovat svůj zásah spíše za legalistickou než strategickou záležitost. Kreml měl obavy, aby se útokem na Ukrajinu neotevřel označení za válečného zločince. Proto Rusko šlo na pomoc nezávislým republikám, které byly napadeny. Účelem bylo chránit obyvatelstvo Donbasu, ne porazit Ukrajinu. To je přípustné a není to považováno za útok na Ukrajinu. Není jasné, proč si Kreml myslel, že se Západ zdrží označení ruské intervence za „invazi na Ukrajinu“.

Omezený zásah byl strategickou chybou. Kreml jaksi přehlédl, že Washington, když si vynutil ruskou intervenci, nedovolí, aby byl konflikt omezen. V kruzích zahraniční politiky USA bylo mnoho řečeno a napsáno o zapojení Ruska do „Vietnamu“ na Ukrajině za účelem přerušení evropských obchodních dohod s Ruskem a rostoucí energetické závislosti, což obojí ohrožovalo kontrolu Washingtonu nad jeho evropským impériem. Kreml tomuto rozměru situace zjevně nevěnoval pozornost.

Navíc Kreml zasáhl s nedostatečnými silami a žádnými zálohami, takže ruské síly neměly dostatek vojáků, aby udržely stávající linie a pokračovaly v ofenzivě. Tato chyba umožnila Ukrajině chopit se iniciativy a zahájit protiofenzívu, která byla na Západě prezentována jako ruské porážky. Tyto „porážky“ podpořily další překračování ruských červených linií a vážnější provokace.

To, co Kreml potřeboval, bylo rychlé rozhodné vítězství nad Ukrajinou s ruským zavedením mírových podmínek rozdělujících zemi jako vítěze – Rusko – považovalo za nezbytné pro ruskou bezpečnost. Takové jasné rozhodné vítězství by připravilo Washington o příležitost zapojit Západ a s největší pravděpodobností by Evropu odradilo od uvažování o vojenském konfliktu s Ruskem. Mám podezření, že by se NATO místo rozšiřování rozpadlo. Místo toho to, co Západ viděl, jsou nevynucené ruské červené linie, nerozhodnost a ruská armáda, kterou lze porazit. A Kreml stále nevidí nepraktičnost svého „omezeného provozu“.

Právě omezený provoz je příčinou stále se rozšiřující války.

Nový vývoj může způsobit, že se válka rozšíří do přímého konfliktu mezi USA a Ruskem. Malý počet vojáků, s nimiž Kreml vstoupil na Donbas, a mimořádné množství času, který trvá posílení těchto jednotek, nutí Washington přemýšlet, zda má Rusko skutečně stálou armádu. Ruská armáda musela už nějakou dobu vědět, že Rusko nemá v poli dostatek vojáků k obraně stávajících linií a pokračování v ofenzivě. Přesto místo posil dochází k trapným stažením a ústupům. Cherson, důležité město psychologické hodnoty, nyní ruské město, muselo být vydáno ukrajinským nacistům. Ruská ztráta Chersonu dala Washingtonu mnohem větší jistotu, že ruská armáda může být poražena na bitevním poli.

---------------------------------------------------------------------

Dr. Paul Craig Roberts – předseda Institutu pro politickou ekonomii, americký ekonom a bývalý náměstek ministra financí v Reaganově administrativě. Byl starším členem Centra pro strategická a mezinárodní studia, členem Výboru pro studenou válku pro současné nebezpečí, konzultantem náměstka ministra obrany pro politiku a poradcem prezidenta Reagana pro dosažení konce studené války.

Serge Duhanov je novinář specializující se na mezinárodní vztahy a otázky národní bezpečnosti. Не pracoval jako vlastní korespondent tiskové agentury NOVOSTI v Kanadě (Ottawa, 1990-1992) a šéf amerického úřadu (Washington, 1996-2001) pro noviny Business MN, Delovoy Mir a Interfax-AiF.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.paulcraigroberts.org/2022/11/17/paul-craig-roberts-interviewed-by-geofor-geopolitical-forecast-about-the-war-in-ukraine/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře