Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

SVOBODA JAKO BYZNYS

Nedávno jsem uvažoval, jaký je obchod se svobodou neuvěřitelný fenomén. Jak se prolíná naším každodenním životem. A jak si tento obchod v některých oblastech uvědomujeme a v jiných raději nikoli. Komu prodáváme svou svobodu?

  • svoboda-jako-byznys

Obchod se svobodou je nám zcela zřejmý například u dlouhodobých smluv z telekomunikační a jiných oblastí. Na trhu se objeví exkluzivní nabídka konkurence a Vám váš závazek tuto nabídku nedovolí využít, protože by se to, zjednodušeně řečeno, nevyplatilo. Ale co případy, kde nám to tak zřejmé není?

Tam mnohdy dochází k paradoxům, velmi často zcela nepochopitelným, přesto plně funkčním.

Asi nejzajímavějším z této kategorie je obchod s iluzí svobody. Ten obchod, kde Vám říkají dejte nám vaše peníze a budete se cítit svobodní. S naší bankou Vám bude skvěle. A Vy se možná skvěle opravdu cítíte. Ve skutečnosti jste možná svou svobodu zaměnili za pouhou iluzi. A dokonce za to platíte vlastními penězi. Jak?

Chodí Vám vaše mzda na účet? Vaše banka ví, kolik berete a u koho pracujete (často dokonce ví, jak je na tom váš zaměstnavatel ekonomicky, lépe než Vy). Platíte nájem převodem? Banka ví kde bydlíte a za kolik, komu Váš byt patří. Platíte platební kartou? Banka ví, kde nakupujete, za kolik a co. Dokonce kam jedete na dovolenou, když platíte letenku nebo vybíráte v zahraničí z bankomatu.

Co třeba telefonní operátor? Pokud používáte mobilní telefon, pak operátor ví kde se pohybujete, jak dlouho tam jste, s kým tam jste (pokud má u sebe také mobilní telefon), s kým si voláte a jak dlouho, tedy i s kým máte přibližně jak blízký vztah, obsah SMS zpráv, e-mailů, webové historie.

Tyto všechny a jim podobné informace jsou velmi cenné. Dokonce tak cenné, že s nimi existuje černý trh. Komu takové informace slouži? Zejména marketingu, ale občas i zločincům.

Těžko uvěřitelnou výši v tomto systému existujícího informačního kapitálu si již uvědomili nejen banky, ale i operátoři. A započali s jeho proměnou na peníze.

Je snem mnoha lidí, mít malý, malinký podíl na každé platbě, kterou lidé provedou. Zatím jsme tuto výjimečnou výsadu přiznali jen bankám a pranic se nám to nelíbí. Nyní přišli s tímto nápadem také mobilní operátoři. Plaťte přes mobil, nabádají. A tak pomalu začínáme platit za to, že používáme své peníze, nejen bance, ale ještě k tomu také oprátorům.

Takový je důsledek. Nakupujeme ztrátu práva na své soukromí, za naše peníze umožňujeme přímou a soustavnou kontrolu našeho života. Platíme za moc nad námi, aniž by bylo dostatčně zaručeno, že jí nebude zneužito (třeba alespoň tak, jako Vy za úvěr). Avšak cítíme se svobodní a je nám fajn.

Takový je byznys se svobodou. A možná začíná výprodej skladových zásob...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře