Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NÁZOR KE DNI: Vánoce a konec roků letos kazí prezidentští kandidáti a blížící se volby. A nakonec ne všechno kolem voleb je stejně férové a demokratické

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Při sledování doby předvánoční to už téměř s jistotou každoročně pokazí nějaká politická událost. Tak loňského roku byly Vánoce ve všech médiích vystřídány úmrtím exprezidenta Václava Havla. Někteří se už málem obávali, že na ně vyskočí Havel i ze zabalených dárků pod stromečkem. Letos je tomu téměř stejně, jenom blížící se Vánoce zcela vystřídala politická hitparáda nazvaná prezidentská volba. ... Zapomenou na volby a hezké Vánoce!

  • nazor-ke-dni-vanoce-a-konec-roku-letos-kazi-prezidentsti-kandidati-a-blizici-se-volby-a-nakonec-ne-vsechno-kolem-voleb-je-stejne-ferove-a-demokraticke

Letos předvánoční čas nekazí úmrtí Havla, ale prezidentští kandidáti

Při sledování doby předvánoční to už téměř s jistotou každoročně pokazí nějaká politická událost. Tak loňského roku byly Vánoce ve všech médiích vystřídány úmrtím exprezidenta Václava Havla. Někteří se už málem obávali, že na ně vyskočí Havel i ze zabalených dárků pod stromečkem. Letos je tomu téměř stejně, jenom blížící se Vánoce zcela vystřídala politická hitparáda nazvaná prezidentská volba. Takže nás denně bombardují v médiích kandidáti se svým vážným zájmem dostat se na Pražský hrad.

Celkem je jedno, zda jde o muže nebo ženy, staré či mladší, o osoby známé či méně známé, o politiky zleva nebo zprava. Chtějí zkrátka na Hrad a svým, zatím jen rétorickým prezidentstvím, nás všechny ochránit v těžkých časech budoucích. Jedni excelují s citáty, druzí s čísly, další se svými skvělými výsledky nejen v politickém a osobním životě, jiní slibují peklo i nebe. A my občané, tj. voliči, si máme a vlastně můžeme vybrat toho nejlepšího kandidáta.

Po posledních dvou prezidentech toho moc nezbylo – snad jen ostuda a jejich kulty

Když se podíváme trochu více na blížící se prezidentské volby, tak nás dosti často napadnou otázky – proč mají být volby tentokrát jiné? Proč příští hlava státu je volena přímo námi občany, a ne zvolenými zástupci lidu, tzn. poslanci a senátory? Kdo si vymyslel toto otravování občanů
Česka? Vždyť my, jako občané máme daleko důležitější své osobní, rodinné a hlavně pracovní starosti. Ekonomická kondice státu není nic moc, ekonomika našich domácností to pak zákonitě kopíruje, stát má dluhy, my máme dluhy.

Česko se stává i díky politikům, také samozřejmě díky oběma dosavadním prezidentům, zemí s rostoucí bídou, nezaměstnaností, také kriminalitou, korupcí a sociálními nejistotami. A to už vůbec nelze mluvit o obrazu ČR v Evropě a vůbec ve světě. Vždyť v různých mezinárodních žebříčcích už vedeme snad jen v korupci a kriminalitě, naše image státu je taková, jaká je „hlava" naší země, tj. zda se chová důstojně, státnicky a hlavně kompetentně. Zatím jsme ale světu předvedli jen prezidentskou jízdu koloběžkou po nádvoří Pražského hradu, také hradní vládu, nejen svojí mocí opilých někdejších disidentů, dnes to ještě doháníme téměř kultem osobnosti pravdoláskaře Václava Havla.

Krásně se to přejmenovává pražské letiště na Havlovo letiště, když to neplatí ani Dáša Havlová či Fero Fenič, ale stát – rozuměj „my občané". A druhý prezident Klaus prezidentský úřad málem přebudoval ve státní cestovní kancelář a vydavatelství jeho Zápisků z cest, v přednáškově osvětovou činnost, nebo třeba v privátní vědecké pracoviště zajímající se o problematiku oteplování planety Země a teplotní klima. Zde samozřejmě bez následných a vědecky uznávaných výsledků, ale zato zdatně státem placené angažovanosti prezidenta Klause. Pak samozřejmě nezbude čas na správu země, ústavní povinnosti, nebo na státnický „dozor" nad konáním vlády a jednotlivých
ministrů.

Jenom při velmi častém střídání ministrů v Nečasově partě, dosti často tito odstupující ministři dostanou na odchodnou od Klause vizitku „nejlepších ministrů" od tzv. Sametového převratu 89. A zde zase, jenom my hloupí občané, pak nemůžeme pochopit, co tak skvělého vykonal třeba nejlepší ministr školství Dobeš, nebo dopravní ministři Bárta a teď Dobeš, nebo nevoják a exministr obrany Saša Vondra – nechci uvádět všechny tyto exministry za Klausovy éry, protože jejich střídání je častější, jak apoštolové na Staroměstském orloji v Praze.

Ne všechno kolem prezidentských voleb je stejně férové, rovné a demokratické

Takže jsme krátce před lednovými volbami hlavy státu. Jen si přiťukneme na Silvestra o půlnoci, pak ještě vydržet konečně Klausům poslední prezidentský novoroční pozdrav a jeho knížecí rady, a máme tu dvaprezidentské volební víkendy. Nechci uvádět své favority, protože ještě ani nevíme, kolik jich projde nejvyšším správním soudem při jeho výkladu tzv. matematiky nasbíraných petičních podpisů.

Ne všichni povinnou hranici 50 tisíc s důstojnostiprezidentského kandidáta zvládli. Myslím, že je dosti nefér, že když už volbu zákonodárci svěřili nyní nám občanům, že pak některým stačily jen hlasy jejich stranických kolegů. Hned zde zřejmě nebyla a není stejná startovací čára pro všechny kandidáty. Stejně tak nefér se chovají naše veřejnoprávní televize a rozhlas. Rozhodně do nejrůznějších debat a pořadů nejsou zváni stejnou mírou všichni kandidáti, ne všichni dostávají stejný rozsah vysílacího času, ne o všech se denně hovoří z obrazovky či éteru. Také Václava Moravce v neděli na ČT1 a ČT24 někteří navštěvují tak často, že my diváci máme dojem, že ostatní už možná vymřeli a ti furt zvaní tam snad i nocují. Politika v novém provedení přímých prezidentských voleb určitě není rovná a demokratická. A svůj podíl viny na tom mají nakonec všichni zákonodárci včetně dosavadních obou polistopadových prezidentů.

Vůbec se už zde nechci rozepisovat k férovosti kolem různých záhadných sponzorů a pak „transparentních" rozpočtů jednotlivých kandidátů, k darům od nejrůznějších lobbistů a třeba dřívějších podnikatelů, kteří tímto možná děkují za dosavadní od státu získané majetky, nebo naopak očekávají příští státem udělené majetky, kšefty a pašalíky.

Však státem neustále vyhlašované veřejné tendry a soutěže a jejich už pravidelní vítězové mluví za vše. Už není tak moc co nakrást, od malých, velkých a kupónových privatizací zase tak moc ani v zemi nezbylo. Tak se dnes tuneluje už naše budoucnost a pak ještě technologická oblast tzv. IT technologií pro řízení a správu státu. Těch informačních systémů z různých ministerstev, nebo těch vydávaných nejrůznějších elektronických karet ...

Už se někteří bojí, že jejich psi nebudou od obcí dostávat čipy, ale také elektronické haf-karty. Nakonec hlavně rezort sociálních věcí a úřadů práce by mohl zřejmě nejvíce hovořit. Co nový ministr nebo náměstek, tak jiný informační systém pro sociální dávky, výplatu finanční výpomoci státu, nebo pro sledování a agendu nezaměstnaných. Po exministru Jaromíru Drábkovi zůstal sakra velký a bohužel už i nevratný zářez na jeho ministerské pažbě.

Zapomenout na volby! A příjemné prožití Vánoc a zbytku roku 2012 ...

Pokud někteří dočetli moje povídání až sem, tak jim doporučuji rychle na tyto moje ranní myšlenky a úvahy zapomenout. Máme přece před sebou ještě dvě adventní neděle, určitě nádherné vánoční svátky klidu a pohody, příjemné dny volna a zimních radovánek, pak také veselé skončení s tímto dost bídným rokem na tradičního Silvestra. Nabízející se hradní kandidáty nechme někde v šuplíku,
pokud je sledujeme na počítači, tak raději v koši na hlavní obrazovce. Otravují nám život téměř celý rok, tak na ně zapomeňme alespoň do svátků Tří králů. Nakonec po lednovém zvolení některého z nich, si jich určitě ještě užijeme a budeme mít z toho nejméně jedno volební období těžkou hlavu. Toto je zřejmě jediná jistota kolem příští hlavy státu. Ale může to být ještě i horší, ale strašení čerty už v prosinci bylo dost na nedávného Mikuláše. Hezké předvánoční a vánoční dny a chvilky.

(Matuška)

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře