Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

75 minut míru za rok

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Za rok si užijeme obvykle dvacet a více dní dovolené, ale údajně jen 75 minut míru. Je to sice průměr za celou planetu a za posledních 5,5 tisíce let, který spočítal jakýsi historik, ale není to trochu málo? Jen 1 hodina a 15 minut bez válek za celý rok? Proč mír netrvá aspoň tak dlouho, jako ta naše dovolená?

  • 75-minut-miru

Existuje prazvláštní nepoměr: zhruba po 8.759 hodinách vzájemného vybíjení se, má lidstvo nárok na 1,25 hodiny odpočinku. Je to opravdu velký nepoměr a přímo vybízí k přemýšlení a kladení si otázek. Třeba: Jak vlastně vznikají války?

Vznikají tak, že soused utrousí nemístnou poznámku k vaší rodině, protože jste mu minulý týden nedali svatební koláče? Ne, nevznikají. Jen si o sousedovi pomyslíte něco jadrného.

Vznikají tak, že se vám do bytu dostane parta zlodějů a vybílí kompletně veškeré zařízení? Také ne. Jen za měsíc dostanete od policie zprávu, že případ byl odložen a od pojišťovny se konečně dozvíte, co že je to ve smlouvě tím nejmenším písmem.

Vznikne válka, když vám kolega bude obšťastňovat manželku? Ne, nevznikne. Jen nevlezete do futer, doma i v práci bude hodně dusno až do té doby, než vyměníte práci nebo ženu nebo obé.

Vznikne válka, když vás na ulici zmlátí nebo znásilní tlupa opálených divochů? Ne. Jen budete nucen válčit o svá práva.

Začne válka, když vaše děti na hudebním koncertu budou roztrhány společně s islámským extremistou? Ne, také ne. Jen budete mít potíže s policií, ale stejně vám jejich ostatky nevydají.

Začne válka, když se dopravní letadlo roztříská o pole u letiště? Také ne. Jenom na Wikipedii přibude další stránka.

Začne válka, když plný mezinárodní expres vykolejí a spadne do propasti? Ne, také ne. Jen bulvár bude mít o čem psát a někteří si aktulizují svou profilovku.

Je to divné. Tohle všechno jsou vcelku vážné věci. Nehody, násilí, loupeže, vraždy a přesto nic z toho není důvodem, aby lidi začali ve velkém vybíjet jiné lidi. Co se tedy ksakru musí stát, aby se rozpoutala válka a my měli jen těch 75 minut míru za rok?

Jasně, teď mě někdo může začít školit, že války se vedou z náboženských důvodů nebo z ideologických důvodů. Jsou také války o moc, o suroviny, zlato nebo o území, ale tohle všechno není základ války. Přece když Dežo vytáhne břitvu na Ferka, rodina Rothschildů si s rodinou Rokefellerů ještě více zpřelámou nosy nebo Papež a nějaký Salam si za příšerného jekotu vyškrábou oči, tak je policajti všechny dají do chládku pro výtržnost a je po všem. Válka by skončila dříve, než by vlastně začala, takže ani ideologie, ani moc a ani bohatství není pravým důvodem pro to, abychom měli právo jen na 75 minut  klidného života v míru. Musí to být někde jinde.

Co tedy může být důvodem, aby milióny lidí vzali do ruky zbraň a vydali se kamsi zabíjet jiné milióny lidí?

Tuším, v čem to je, ale nechce se mi tomu věřit. A ani vám se nebude chtít.

Nikdo přeci nemůže uvěřit tomu, že abychom se začali navzájem vybíjet nám stačí, aby se rachitické a zhroucené postavy, mdlého ducha, postavily na pódium a bezostyšně nám začaly do očí lhát. To přece není možné, abychom jen z této příčny měli nárok jen na 75 minut míru za rok!

A jak to vidíš ty, člověče?

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře