Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Začíná boj na síti, „mírové“ rozhovory zase nebudou mírové (souhrn)

  • bibi-avigdor
Další bitva na izraelsko-palestinské frontě se přesouvá na internet, a to konkrétně na stránky Wikipedie.

Poté, co dvě izraelské sionistické skupiny zahájily pro zájemce kurzy na „opravování" pro Izrael nevýhodných informací na Wikipedii a šíření sionistického světonázoru a poté, co izraelské ministerstvo zahraničí vyčlenilo na mediální zlepšování image Izraele ve světě 100 milionů šekelů (přes 26 milionů dolarů), vyzval předseda Asociace palestinských novinářů Abid Nassar palestinské instituce, aby se připravily na boj na síti.

Organizátoři sionistických PR kurzů podle slov ředitele Rady osad Naftaliho Bennetta neusilují o to, aby Wikipedie „byla pravicová, ale aby odrážela naše názory". Bennett do roku 2008 působil ve funkci šéfa kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua. „Internet není správně řízen," dodal, „a pozice Izraele je na něm děsivá. Vezměte si například tureckou flotilu do Gazy. Během prvních hodin jsme nebyli nikde k nalezení. Během těch prvních hodin si lidé vyťukali „Gaza" a „flotila" a dozvěděli se, co bylo na Wikipedii."

Rada osad mimochodem hodlá za čtyři roky ocenit „nejlepšího sionistického editora". Člověk, který za tu dobu udělá na Wikipedii nejvíc sionisticky orientovaných změn, bude odměněn letem v horkovzdušném balónu nad Izraelem.

V samotném Izraeli to ale mezitím vře. Na padesát izraelských herců a divadelních režisérů koncem týdne podepsalo petici adresovanou vedení šesti izraelských divadel, v níž protestují proti tomu, aby se tyto soubory svými představeními účastnily listopadového otevření nového kulturního střediska v židovské kolonii Ariel na okupovaném západním břehu Jordánu (je to mimochodem oblast, do níž pod ochranou Furmisala Sobotky posílá peníze český ICEJ). Umělci vyzvali ředitele divadel, aby omezili svou činnost jen na legální území Izraele.

A do toho šéf ultraortodoxní strany Šas rabín Ovadia Josef ve své bohoslužbě vyzval, aby byl na Palestince a jejich prezidenta Mahmúda Abbáse seslán mor a byli smeteni s tváře světa. Zatímco nyní palestinská strana požaduje po izraelské vládě, v níž členové Šasu zasedají, aby se od rabínových slov distancovala, je možné, že hlavním smyslem jeho bohoslužby bylo dokázat aškenázským ortodoxním, že i ti sefardští jsou "dobří". Šas totiž už loni v prosinci požadoval, aby izraelský stát převedl své zákonodárství na právo Tóry, ale přesto není oblíben. Ovadia Josef se totiž postavil proti rasové diskriminaci na školách, v nichž aškenázští rodiče nechtějí vidět své děti pohromadě s těmi sefardskými, a jeho syn byl za to nedávno napaden na masové protestní akci aškenázských ortodoxních v Jeruzalémě.

To vše se odehrává těsně před začátkem dalšího kola izraelsko-palestinských jednání, kterým se bůhvíproč stále říká „mírová". Benjamin Netanjahu jejich smysluplnost dopředu zničil vyjmenováním několika izraelských požadavků, mezi nimiž vévodí například požadavek, aby Palestinci uznali Izrael coby „židovský stát" a zřekli se do budoucna proti němu veškerých nároků na jakémkoli základě, tedy včetně reparací za kolonizované území nebo nároku na návrat Arabů vyhnaných z jejich domovů v roce 1948. K tomu chce Izrael usilovat o to, aby získal veškerou a věčnou vojenskou a pohraniční kontrolu nad případným budoucím palestinským státem...

Palestinci naproti tomu požadují, aby bylo prodlouženo beztak nedodržované zmrazení další výstavby židovských kolonií na palestinském území. Netanjahu však před odjezdem do Washingtonu své ministry ujistil, že nic takového Američanům neslíbil. Ostatně, Netanjahu už před časem přiznal, že pokud by skončil s obsazováním palestinského území, přestal by být premiérem, neboť by jeho vláda padla...

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře