Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V USA si nad Izraelem začínají zoufat

  • izrael-obama
Ve Spojených státech bývá pro politiky kritika Izraele sebevražedná, nicméně stále více - a stále veřejněji - se ozývají hlasy, podle nichž nynější izraelská krajně pravicová vláda zneužívá „nedotknutelný" status Izraele a stává se pro tvůrce americké zahraniční politiky stále závažnějším břemenem.

 

Ačkoli by výčet takovýchto zneužití mohl být velmi dlouhý a na pohled by v něm mělo hrát prim to, jak Izrael těžce poškodil americko-turecké vztahy, hlavním neuralgickým bodem se ale jeví izraelské odmítání rozhovorů s Palestinci, k nimž Izrael tlačí prezident Obama. Rozhovory s Palestinci nemají v izraelské vládě snad žádného stoupence, namísto nich se pravidelně oznamuje výstavba dalších židovských osad, tedy další kolonizace. Tento postup pokaždé donutí palestinskou stranu od rozhovorů ustoupit, čímž Izrael získává příležitost hodit maření rozhovorů na Palestince.

V této souvislosti je zajímavé, že Hamas i libanonský Hizballáh po izraelském masakru na turecké lodi Mavi Marmara očividně mění taktiku a přecházejí k nenásilným formám boje, které se ukazují mnohem účinnější. Nová strategie tak počítá s akty občanské neposlušnosti, bojkotem, soudními žalobami či protestními pochody. „Když používáme násilí, pomáháme tím Izraeli získávat mezinárodní podporu," konstatoval k tomu poslanec za Hamas Aziz Dweik. „Flotila do Gazy přitom ale zmohla víc, než deset tisíc raket."

Flotila svobody opravdu změnila mapu regionu i konfliktu. Zatímco Izrael pod mezinárodním tlakem na uvolnění blokády Gazy benevolentně povolil do obležené zóny dovoz čokolády a kečupu (ale nikoli třeba cementu), jeho vedoucí činitelé dál vyhrožují Turecku, které po masakru žádá důkladné vyšetření a omluvu. Premiér Benjamin Netanyahu jakoukoli omluvu a kompenzaci vyloučil a zdůraznil, že zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi neprospívá ani jedné z nich. „Izrael se nemůže omluvit za své vojáky, kteří se museli bránit proti davu, který je málem zmasakroval," prohlásil. I jeho ministr zahraničí Avigdor Lieberman během cesty po Pobaltí zdůraznil, že Izrael nemá v plánu se Turecku omlouvat, a to i přesto, že turecký deník Hurriyet citoval tureckého ministra zahraničí, že v takovém případě je Ankara připravena s Izraelem přerušit vztahy. Mimochodem, zajímavé zamyšlení nad povahou Liebermanových idejí, které podle všeho plně naplňují definici fašismu a možná i nacismu, nabízí americký Atlantic Free Press.

Turecko mezitím pohrozilo, že pokud rodiny obětí masakru na Mavi Marmara nedostanou od Izraele omluvu a odškodnění, přistoupí po zákazu vojenských přeletů i k tomu, že svůj vzdušný prostor uzavře i izraelským civilním letounům.

Turečtí soudní znalci mezitím oznámili, že z lebky jednašedesátiletého Ibrahima Bilgina, jedné z obětí z Mavi Marmara, vyňali miniaturní náboj s broky. Podle nich pochází ze zbraně, která není tureckým expertům ze země NATO známa, což podle všeho naznačuje, že izraelské komando bylo při útoku na Mavi Marmara vybaveno i zcela novými typy zbraní.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře