USA podepsaly a hned vyjádřily „lítost“
- Podrobnosti
- ze světa / Blízký východ|
- 29. květen 2010|
- #64|
- 7430 x
Závěrečná deklarace měsíční konference o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní vyzvala ke vzniku bezjaderné zóny, která by zahrnovala celý Blízký východ, a k urychlení procesu omezování jaderných arzenálů zemí na celém světě. Celkem 189 států podepsaných pod deklarací se shodlo na tom, že se v roce 2012 uskuteční konference, která se bude zabývat konkrétními kroky vedoucími k bezjadernému Blízkému východu.
Bezprostředně po podpisu deklarace však náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherová vyjádřila nad textem „hlubokou lítost", protože prý „zvýrazňuje Izrael". Sám Barack Obama vzápětí prohlásil, že USA „rozhodně odmítají zvýrazňování Izraele" a že prý „největším nebezpečím pro nešíření jaderných zbraní na Blízkém východě je Írán a jeho odmítání svých závazků vyplývajících ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní".
Pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy, a navíc, je otázkou, jak se v této záležitosti lze „zvýrazňování Izraele" vyhnout. Izrael je jedinou jadernou mocností na Blízkém východě a jedinou zemí v oblasti, která odmítá podepsat smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
Obamova administrativa opakovaně slíbila Izraeli, že bude jeho arzenál „držet v tajnosti" a zabrání jeho mezinárodní inspekci, to je ale zároveň snaha, která je v naprostém protikladu k Obamovým odzbrojovacím iniciativám.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (27.6.2025)
- Scott Ritter odpověděl na otázku Ukrajince ohledně nejsilnějšího úderu na Ukrajinu od začátku SVO:
- Fiala v Plzni
- Vrábel se ptá Fialy ve Zlíně, kde vezme 5 procent z HDP na zbrojení (Doplněno!)
- Skálova simultánka: Bibi chtěl diktovat, teď aby si ukousal nehty
- Prof. Peter Staněk na TV Bureš (19.6.2025)
Související články