Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

SÝRIE. KDO POUŽIL CHEMICKÉ ZBRANĚ?

Dne 9. 7. 2013 některá media zveřejnila fakta, týkající se vyšetřování a použití sarinu v Sýrii.

New York - Rusko má důkazy, že syrští rebelové použili v březnu při útoku na severu Sýrie bojový plyn sarin. V New Yorku to dnes řekl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Spojené státy tvrzení Ruska vzápětí odmítly.

  • syrie-kdo-pouzil-chemicke-zbrane

O tom, která strana syrského konfliktu chemické zbraně použila, se už Rusko sváří se západními zeměmi několik měsíců. 

Rovněž členka nezávislé vyšetřovací komise OSN Carla Del Ponteová svého času tvrdila, že
syrští povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada zřejmě v občanské válce použili chemické zbraně, konkrétně nervový plyn sarin. Odvolávala se na zprávy sesbírané na syrských bojištích. Komise to ale v oficiálním prohlášení nepotvrdila. Spojené státy americké z použití chemických zbraní naopak podezřívají Asadovy jednotky. Informaci, že by sarin byli schopni nebo měli v úmyslu použít povstalci, USA nemají.

Pokud se hmatatelný důkaz o použití chemických zbraní objeví, hrozí pravděpodobně eskalace syrského konfliktu; britský premiér David Cameron koncem dubna upozornil, že potvrzení chemického útoku by vedlo mezinárodní společenství k ráznějšímu řešení syrské občanské války a otevřelo by cestu k případné intervenci. 
David Cameron však neřekl, jaké kroky přijme, pokud chemické zbraně použijí rebelové. Proti komu pak bude intervenovat?

Máme indicie, že chemické zbraně mohly být v Sýrii použity, ale nemáme potvrzené informace o okolnostech jejich nasazení a nemůžeme tedy říci, kdo je použil, řekl šéf NATO někdy v květnu.

Asadova vláda a povstalci se viní navzájem z provedení tří útoků chemickými zbraněmi. Dva z nich se údajně odehrály v březnu a třetí loni v prosinci. Na základě nepotvrzených informací zpravodajských služeb o použití sarinu hovořily i Spojené státy, na rozdíl od OSN ho ovšem připisovaly Asadovi. "Nemůžeme potvrdit původ těchto zbraní, ale máme zato, že jakékoli použití chemických zbraní v Sýrii velmi pravděpodobně pochází od režimu Bašára Asada," konstatoval v dubnu americký ministr obrany Chuck Hagel.

22.června Paulo Pinheiro, předseda výboru OSN pro vyšetřování lidských práv v Sýrii, prohlásil, že výbor není schopen určit, která strana syrské války použila v březnu u Aleppa chemické zbraně. Spojené státy, Británie a Francie a totiž výboru poslaly několik vzorků krve, tkáně a půdy. Výbor měl také důkazy od ruských novinářů a nakonec i od francouzských. I tak ale neurčil, která strana zbraně použila. Dnes do hry vstoupilo Rusko.

Rusové v nedávné době dokončili vlastní vyšetřování události. Výsledek vyšetřování zní:

Lavrov: „Náboje se sarinem v Sýrii byly vyrobeny na území kontrolovaném syrskou opozicí.“

„Podle našich dodatečných informací, náboje a látka (sarin), byly vyrobeny letos v únoru na syrském území, které se nacházelo pod kontrolou Syrské svobodné armády jednou ze skupin, která tehdy se Syrskou svobodnou armádou spolupracovala“, řekl ministr.

USA se bude v těchto dnech zabývat výsledky z ruského vyšetřování.


Chemický útok v Sýrii: fakta a spekulace

V důsledku chemického útoku v Khan al-Asal 19. března podle úřadů SZP, bylo 26 lidí zabito.. Další 86 bylo zraněno a různým stupněm otravy. Jiné zdroje uvádějí až 150 zabitých.
5. června Ruský ministr zahraničí řekl, že téma použití chemických zbraní v Sýrii se stává předmětem spekulací a provokace, a může být použit jako záminka pro intervenci do země.

Na konci června ve Velké Británii stálý představitel při OSN Marka Lyall Grant řekl, že Londýn, Paříž a Washington dal OSN k projednání asi deset případů údajného použití chemických zbraní ze strany syrských úřadů proti rebelům.

Naopak 8.července syrské úřady tvrdí, že po bojích s opozicí, zachytili 281 sudů s nebezpečnými chemickými látkami. Stálý zástupce při OSN Bašár SZP Jaafari řekl, že tyto látky by byly schopny zničit celé město nebo zemi.

Je nutno si připomenout, že již nejméně před třemi měsíci, syrský president Asad svět varoval, že opoziční bojovníci budou chtít použít chemické zbraně, aby útok účelově svedli na vojáky režimu a umožnili tak západu intervenovat v Sýrii.

Ruští experti sebrali vzorky na místě chemického útoku, který podle nich vedli vzbouřenci 19. března u velkoměsta Halab. Jeden smrtelný projektil obsahoval nervový plyn sarin. Důkazní materiál podle velvyslance již předalo Rusko generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

"Výsledky analýz jasně ukazují, že arzenál použitý v Chán al-Asalu nebyl průmyslové výroby a byl naplněný sarinem. Podobný projektil se nepoužívá pro chemické zbraně. Trhavina použitá zde jako rozbuška se nepoužívá v tradiční munici. Proto je důvod domnívat se, že to byli opoziční bojovníci, kteří použili chemické zbraně v Chán al-Asalu," vysvětlil ruský velvyslanec.

Včera došla řešení další důležitá otázka týkající se Sýrie, otázka vyzbrojování opozice. O vyzbrojování opozice se zasazoval americký prezident Barack Obama.

Americký Kongres zakázal vojenskou pomoc syrským rebelům .
10.července 2013,
Členové výboru pro tajné služby Senátu a Sněmovny reprezentantů Kongresu USA zablokovali rozhodnutí prezidenta Baracka Obami o poskytnutí vojenské pomoci ozbrojené syrské opozici a uložili přísná omezení na financování tohoto programu. Důvodem byla obava, že zbraně by mohly padnout do rukou teroristických skupin, včetně těch, spojené s "Al-Kaidou".

Emil Kalabus

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře