Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sergei Balmasov: Vzestup Kataru a pád Kaddáfiho (+video)

  • katarsky_emir
Rok 2011 může být nazýván i jako „rok Kataru." Události v Sýrii a Libyi jsou jasnou ukázkou vzestupu nových regionálních mocností, jejichž jména až do nedávna byla běžným lidem neznámá. Svržení Kaddáfího vedlo k radikální změně situace v Africe. Když vezmeme v úvahu, že v únoru 2011 padl další nepřítel Kataru Mubarak, tak na africkém kontinentu nezbyl žádný bývalý rival Kataru v boji o zájmy Dauhá.

Je rovněž jasné, že katarský emír hrál klíčovou roli při pádu svého starého nepřítele Kaddáfiho, i když bez pomoci NATO by se to několika stovkám katarských vojáků nikdy nepodařilo. Co se týče ozbrojených jednotek, je Katar nejméně významná země v regionu. Daleko větší význam měly informace a finanční podpora rebelů, což sehrálo klíčovou roli ve svržení Kaddáfího v Libyi.

Katarský emír se teď aktivně snaží svrhnout další režim „nakažen" arabskými socialistickými myšlenkami – syrského prezidenta Assada, a to za pomoci podobných metod jako v Libyi. Agresi NATO proti Libyi předcházelo pozastavení členství v Lize arabských států (LAS). Dále bylo Dauhá jedním z klíčových oblastí vzniku a řízení strategie vedoucí ke svržení Kaddáfiho. Bylo to právě tady, kde byla diskutována změna strategie a taktiky proti Libyi poté, co plukovníkův režim ukázal schopnost přežít. To udělalo z Kataru jedno z hlavních center informační bitvy proti Kaddáfimu.

Katar se teď snaží implementovat podobný scénář na Sýrii. Nejhlasitěji kritizuje porušování lidských práv v této zemi a snaží se převzít vedení anti-syrské iniciativy. Osobní aktivita veličenstva mluví sama o sobě. Když bude potřeba, tak se nebude stydět navštívit Damašek, aby dal ultimátum k provedení původně nemožných požadavků a pak zorganizovat oslabení v LAS. Ve spoustě směrů tohle ukazuje důležitost maličkého Kataru mezi arabskými zeměmi a vytváří dojem, že tato země diriguje ostatní v regionu.

Je důležité, že jsou tyto akce úspěšné. Překvapivě i země, které měly s katarským emírem složité vztahy, jako třeba Alžírsko a Súdán, teď tančí podle jeho not. Katar jasně zastiňuje i Saudskou Arábii, která se sama tradičně považovala za nezpochybnitelného lídra nejen v regionu, ale v celém arabském světě.

Na rozdíl od Saudů není katarský emír diskreditován prováděním podvratných aktivit přes vytvoření zvláštních fondů pro „vzdělávání" a dalších fondů pro buňky Wahabistů. K propagování svých zájmů Katar aktivně využívá nejen zisky z energetických zdrojů, zvláště rezerv zemního plynu, ale také moderní média jako je televize. V tomto směru vytvoření a neustálá propagace televizního kanálu „Al-Jazeera" dala Katarcům významný trumf k dosažení výsledků pomocí prostředků informační války. To, co jsme viděli v Libyi, naznačuje, že Katarci v této dovednosti předčili své západní učitele, včetně BBC.

Nejzajímavější postřeh je, že Západ využívající Katar jako klacek pro dosažení svých cílů v Libyi riskuje docela jiný výsledek. Katar teď žádá konsolidaci výsledků vítězství, kterých by se však měl Západ spíše obávat. Když si po smrti Kaddáfiho oponenti jeho režimu začali rozdělovat moc, tak se katarský emír snažil ovládnout situaci i přes fakt, že je to proti zájmům Francie, se kterou má silné ekonomické vazby.

Francouzi, stejně jako zbytek Západu, se spoléhali na „liberální" TNC, zatímco Katar vsadil na islamisty. Dauhá pokračuje ve financování a posílání zbraní libyjským islamistům.

A Katarci dále otevřeně zasahují do procesu vytváření nové entity země. Už nejde jen o dosazování svých lidí na klíčové pozice, ale o přímé instrukce o tom, jak a co dělat dál. Tohle u TNC způsobilo rozkol. „Hlavní liberál" země Tartuni Ali Kataru řekl, že „před vstupem do domu by se mělo klepat na dveře."

Emír však očividně nemůže kompletně ignorovat zájmy Západu, který je velkým garantem katarské bezpečnosti. Nicméně ale nezamýšlí plně souhlasit s „přáními" Sarkozyho. V tomto případě můžeme mluvit o vzájemné závislosti nebo o tom, že Katar se Západem nemůžou očividně bojovat v době, kdy je v sázce osud Sýrie.

A co se týče toho, co bude dál, tak Katar má v Libyi výhodnější pozici než Francie. Faktem je, že katarský emír neslíbil nic jiného, než pokračování podpory libyjských radikálů. Operace NATO se zastavila, zatímco stovky katarských vojáků jsou pořád umístěny na libyjské půdě a vyvíjejí značný vliv na vývoj země.

Příklad Kataru zpochybňuje pravidlo, že hlavními znaky vlivu země jsou její velikost, populace a síla ozbrojených jednotek.

http://english.pravda.ru/world/asia/29-11-2011/119768-qatar_gaddafi-0/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře