Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Napětí mezi Tureckem a Izraelem narůstá

  • valley_of_the_wolves_copy
Turecko varovalo Libanon, že na něj Izrael plánuje zaútočit. Při setkání s libanonským premiérem Saídem Harirím a prezidentem Michelem Slejmánem turecký premiér Recep Erdogan navíc prohlásil, že Izrael ohrožuje mezinárodní mír tím, že používá vůči Palestincům nepřiměřenou sílu, narušuje libanonský vzdušný a námořní prostor a odmítá zveřejnit podrobnosti o své jaderném programu.

„Ti, kdo neustále varují Írán, by měli varovat také Izrael,"prohlásil Erdogan na adresu stálých členů Rady bezpečnosti OSN. „Pokud v regionu nenastolíme férová pravidla, přestane to být jen regionálním problém, ale přelije se i mimo hranice oblasti. Nepokoje na Blízkém východě budou nepokoji celého světa."

Do konce předloňského roku bylo Turecko spolehlivým partnerem Izraele, nicméně vše se změnilo po izraelské válce proti Gaze. Erdogan tehdy opustil křeslo vedle izraelského prezidenta Šimona Perese na světovém ekonomickém fóru v Davosu se slovy „když přijde na zabíjení, vy dobře víte, jak na to!"

Erdogan své nynější prohlášení na adresu Izraele učinil poté, co si izraelský náměstek ministra zahraničí Danny Ayalon povolal tureckého velvyslance a kritizoval Turecko za akční televizní seriál Údolí vlků, který se odehrává v iráckém Kurdistánu a v němž jsou agenti izraelské tajné policie Šin Bet vykresleni jako únosci dětí. Velvyslance přitom nechal usadit na nízký gauč, zatímco sám přítomným fotoreportérům hebrejsky řekl: „všimněte si, že sedí nízko, zatímco my jsme nad ním, že na stole je jen izraelská vlajka a že se neusmíváme."

Turecká strana reagovala námitkou, že Údolí vlků je soukromá produkce a stát do jejího obsahu nemá právo zasahovat. Tento postoj připomíná námitky Dánska vůči kritikám kolem karikatur proroka Mohammeda, které publikoval dánský list Jylland Posten.

Izrael se mezitím za chování svého státníka vůči tureckému velvyslanci omluvil.

Samostatná politika Turecka na Blízkém východě, v jejímž rámci Ankara upevňuje vazby například s Ruskem, Íránem nebo Sýrií, je podle všeho výrazem frustrace Turecka z toho, že se jeho přístupová jednání s EU prakticky nehýbou a že je proto nutné začít hájit své vlastní zájmy.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře