Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Irák Washingtonu: „Vaši pomoc s bojem proti terorismu nepotřebujeme“

Snad nejvíce ohromující věcí na nedávných událostech na Středním východě je množství výsledků, které vypadají jako přitažené za vlasy, aby se do týdne staly realitou. Tato dynamika začala už v červnu, kdy nejmocnější íránský generál sliboval „světu překvapení“ svým příštím krokem v Sýrii. Jen o pár týdnů později byl v Moskvě (porušujíc OSN zákaz cestování), aby tu ukul s Putinem plán k zahájení plnocenné invaze na podporu Assada jako způsobu silového zařízení dramatické posuvu ve středovýchodní rovnováze moci. Než měl Západ šanci reagovat, zřídila Moskva u Latakie letiště.

Jak se to rozvíjelo, začali jsme naznačovat, že už je jen otázkou času, než v Iráku začnou ruské nálety.

O uspořádání jsme soudili, že je až příliš perfektní. Írán kontroluje v této zemi jak vojska, tak politiku, a tak jsme spekulovali, že když se Putin rozhodne k zahájení letecké kampaně proti cílům ISIS podél syrské východní hranice, tak se Kremlu dostane vřelého přijetí.

  • irak-washingtonu-vasi-pomoc-s-bojem-proti-terorismu-nepotrebujeme

Aby to bylo jasnější, přistoupil Bagdád v září ke zřízení zpravodajské buňky spolu s Ruskem, Sýrií a Íránem, a když premiér Haider al-Abady řekl, že by uvítal ruské nálety, bylo jasné, že US budou z této země, kterou před desetiletím „osvobodily“, vykopnuty.

Následně do Bagdádu odcestoval generál Joen Dunford ze spojených náčelníků štábů a dal Abadimu ultimátum: „Buď my, nebo Rusové.“

No, i přes Dunfordovo tvrzení, že Abadi slíbil k pomoci nepovolat Moskvu, tak jen dny poté dal Irák Moskvě zelenou k náletům na konvoje ISIS prchající ze Sýrie.

Washington v zoufalé snaze dokázat, že by US pořád ještě mohly být v boji s terorismem efektivní, vyslal 30 vojáků Delta Force spolu s Pešmergou do bitvy na misi přepadu věznice v severoiráckém městě Huwija. Jeden americký voják měl zjevně šikovně na helmě kameru a video téměř okamžitě uniklo do Západních médií.

My o tom tvrdili (a zase to není pokus nijak trivializovat smrt vrchního seržanta Joshua L. Wheelera, prvního US vojáka, který od roku 2011 v Iráku padl): Washington poslal 30 vojáků speciálních operací Delta Force do boje, o němž Pentagon věděl, že ho vyhrají, a tak to nafilmovali, že aby dokázali Bagdáu a všem dalším zainteresovaným středovýchodním vládám, že US umí s terorismem bojovat zrovna tak efektivně jako Rusové. To video bylo pak použito Ashem Carterem jako záminka, aby mohl říct Senátu, že US jsou teď připraveny se v Iráku a v Sýrii přímo zapojit. US média pak tento dokument předkládala jako „novou“ strategii, když byl Washington přinejmenším nachystán poslat do Iráku bojové vrtulníky Apache na pomoc Iráku, Kurdům a Íránem podporovaným milicím k boji proti ISIS.

Na této strategii je pár absurdních věcí a my vám doporučujeme, abyste si přečetli naše hodnocení ze středy, ale podstata je v tom, že se ukázalo, že po 13 měsících neúčinných náletů a toho, co obnášelo skoro 13 let okupace, Irák už od US pomoc nechce.

To hodnocení zde česky: US pozemní vojska v Sýrii by byla „ilegální a šlo by o velkou chybu“, varuje Rusko Obamu před „nepředvídatelnými důsledky“

Zde to je od NBC (protože nic nepřednese „pokoření“ tak, jako US média, když referují, že Bagdád v podstatě Washingtonu řekl: „Nevolejte nás, my vás také nevoláme“):

Irácká vláda ve středu řekla, že o „přímou akci na zemi“ slibovanou Pentagonem nepožádá – a nepotřebuje ji.

K tomuto odhalení došlo den poté, co ministr obrany Ashton Carter řekl, že US by mohly v Iráku vést více jednostranných pozemních přepadů militantů ISIS – jako byla záchranná operace na osvobození rukojmí.

Mluvčí iráckého ministerského předsedy Haidera al-Abadiho řekl NBC News, že jakékoliv vojenské zapojení do této země se musí probrat s iráckou vládou, zrovna tak jako US vedené nálety.

„To je irácká záležitost a vláda US ministerstvo obrany nepožádala, aby se zapojilo do přímých operací,“ řekl NBC News mluvčí Sa’ad al-Hadithi. „My máme na zemi dost vojáků.“

Ano, „dost vojáků na zemi.“ A jak se nikdy neunavíme poukazováním, že většina z těchto vojáků jsou buď Íránci, nebo Íránem podporovaní a teď Moskva s Teheránem zřídily středovýchodní vojenskou alianci, takže Iráku už Washington k ničemu není.

Takže se ukázalo, že jedno video přepadu vězení je až příliš málo až příliš pozdě, aby přesvědčilo Bagdád, aby při vykořenění ISIS nespoléhal na Rusy. A opravdu, je téměř nesporné, že Teherán irácké politiky zásobuje zpravodajstvím, které poukazuje – ať už je správné nebo falešné – že US potichoučku podporují Islamistický stát ve snaze zajistit si, že tuto skupinu půjde nadále využívat jako destabilizující sílu proti režimům, které regionální spojenci Washingtonu považují za nikoliv přátelské. A opravdu, člověka by mohlo zajímat, zda je to jen náhoda, že ty dvě země, kde byla ISIS zřízena, jsou náhodou těmi dvěma zeměmi, kde je íránský vliv nezřetelnější.

Každopádně právě Irák řekl Washingtonu: „Díky, ale nepotřebuji,“ jen pár dnů poté, co dal Moskvě volno k bombardování ISIS.

Na zdi už stojí psáno. US jsou vykopnuté ze Středního východu.

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-10-29/iraq-washington-we-dont-need-your-help-fighting-terrorism

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře