Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Egypt se otvírá Gaze. Konečně tak ukončuje izraelskou blokádu celého území Gazy

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • gaza-detizaplotem
Egypt se pozvolna otevírá doposud Izraelem uzavřené Gaze. Nový prezident, stoupenec Muslimského bratrstva, Mohammad Morsi, je novou nadějí pro zlepšení sociálně ekonomické situace obyvatel Gazy. Izrael si velice dobře uvědomuje co znamená vítězství Muslimského bratrstva pro jejich nelidskou politiku aplikovanou na okupovaných územích.

Gaza je až do dnešních dnů prakticky bez elektrické energie, bez možnosti zásobování zemním plynem. Vše se doposud odehrává podle přání Izraele. Mohammad Morsi se minulý týden v Káhiře sešel s šéfem Hamásu Chálidem Mašálem. Tato schůzka je dobrým znamením pro všechny Palestince žijící na území okupované Gazy.

Gaza sama o sobě byla pod kontrolou Egypta v letech 1948 – 1967, kdy Izrael v rozporu s mezinárodním právem zahájil okupaci Gazy. Formálně je Gaza pod izraelskou správou v letech 1967 – 2005. Současná palestinská samospráva pod taktovkou Hamásu poukazuje na sešněrované ruce zdejších politiků. Ti jsou stejně závislí na ochotě nebo neochotě okupační mocnosti, která v tomto regionu projevuje svou absolutní nadřazenost. Po převratu provedeném Hamásem v červnu 2007, se stále více otevírá Gaza Egyptu a jeho ochotě pomoci místním obyvatelům.

Postavení Egypta je stěžejní taktéž pro Izrael samotný. Egypt dodává do Izraele zemní plyn a další komodity, bez kterých by byl Izrael v poměrně mnohem složitější situaci. Proto také izraelští politici s takovým zájmem sledují a sledovali dění v daleké severoafrické zemičce. Vítězství Muslimského bratrstva na prezidentském postu znamená také bližší, mnohem otevřenější pomoc Gaze. Izrael ví, že s tímto sklonem událostí nic nezmůže,proto se také Izrael na mezinárodním politickém kolbišti pokoušel osočovat Egypt z benevolentního chování k palestinským teroristům.

Zahraniční média, například Al-Džazíra, v ten samý okamžik zveřejnila reportáž, ve které obyčejní Palestinci pronikali skrze egyptskou hranici. Zástupy žen, mužů a dětí přenášející pytle s potravinami, to všechno popíralo izraelská tvrzení o teroristech snažících se o likvidaci okupantů. Otevřený přístup Egypta narušuje izraelskou blokádu, pro kterou také Izrael zabil nevinné členy humanitárního konvoje Freedom Flotila. Egyptská přívětivost pomůže Gaze lepší, mnohem důstojnější existenci. Gaza bude podle slov mluvčího Hamásu připojena na egyptskou elektrickou síť a systém plynovodů.

Nová situace v Egyptě umožňuje navázání ekonomiky okupovaného území na Egypt, nikoli na Izrael, který doposud řídil ekonomické dění v Gaze. Izrael porušoval povinnosti okupanta. Neustále porušoval a doposud porušuje mezinárodní právo. Můžeme si o Hamásu myslet cokoli, ale obyčejní lidé v Gaze mají právo na důstojný, obyčejný život. Gaza je v současnosti připojena k izraelské elektrické síti. Katar přislíbil Gaze na 600 000 litrů paliva denně. Tato nabídka umožňuje aktivaci elektrárny v Gaze. Pohonné hmoty se stejně jako jiné komodity pašovaly doposud přes podzemní tunel z Egypta. Bez pašování, bez tunelu by se Palestinci v Gaze neobešli. Izraelské blokády legitimizují pašování potravin, oblečení a dalších materiálů skrz podzemní tunel.

Izrael v červnu 2012 dovolil několik pozemních dodávek paliva z Kataru pro elektrárnu v Gaze. Informovala o tom Kuvajtská tisková agentura. Dodávka katarských pohonných hmot se uskutečnil skrz hraniční přechod Kerem Shalom. Katar daroval Gaze již minulý rok v dubnu na 25 000 litrů pohonných hmot. V červnu 2012 daroval Egypt dalších 20 000 litrů pohonných hmot. Gaza je velmi hustě obydlená oblast. Zdejší elektrárna má výkon 140 megawattů. V současnosti je tato elektrárna schopna dosáhnout sotva polovičního výkonu, na který jí chybí pohonné hmoty.

Doposud museli mít obyvatelé Gazy ke vstupu do Egypta vízum. Palestinci z Gazy neměli de facto možnost legálního přechodu hranic okupované Gazy.Nyní egyptští funkcionáři oznámili, že vízovou povinnost zruší. Toto další egyptské opatření snižuje závislost Palestinců v Gaze na izraelské politice. Zrušení víz přispěje ke zrušení tunelů, kterými se pašovalo patřičné zboží. Egypt tak ukončuje několikaletou blokádu zahájenou Izraelem. Izraelská moc v Gaze se díky severoafrickému sousedovi velmi výrazně zmenšuje. Rozhodnutí o zrušení víz se vztahuje také na Palestince žijící na ostatních okupovaných územích. Úředníci na letišti v Káhiře dostali nařízení, ve kterém mají Palestince všech věkových skupin již nyní vpouštět do Egypta bez víz.

Egyptská pomoc Gaze také způsobí nejednotný ekonomický vývoj v palestinských okupovaných územích. Gaza bude závislá na Egyptu, Západní břeh bude závislý na Izraeli. Izrael bude aplikovat jeho blokádu, zatímco Egypt poskytne Gaze infrastrukturu a materiální zajištění. Egypt taktéž chystá politické delegace do Gazy i na Západní břeh. Otázkou je, jak moc bude Západní břeh s jeho Fatahem nakloněný Egyptu. Hamás v Gaze využil egyptské vstřícnosti. Je to správné, je to velmi důležité. Obyvatelé okupovaných míst jsou terorizováni izraelskými letadly, tanky a vojáky. Je čas na ukončení blokády. Je čas konečně přinést lidem právo na lepší život. Izraelská média spolu s dalšími komentátory říkají, že spojení se s Egyptem je prostředkem Hamásu k vyhlášení samostatného státu. Toto však popírá jak Hamás, tak Egypt.

Egypt se otvírá Gaze. Konečně tak ukončuje izraelskou blokádu celého tohoto území.

zdroj: http://www.hrebenar.eu/2012/07/egypt-se-otvira-gaze-konecne-tak-ukoncuje-izraelskou-blokadu-celeho-uzemi-gazy/

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře