Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dokáže ochránit Írán před Izraelem polonium?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • arafat
Cílem nedávné informace, která se objevila ve všech masmediích o tom, že Jasir Arafat byl možná otráven poloniem, je snížit riziko zasazení vojenského úderu Íránu. Takový výklad událostí se objevil ve světových hromadných sdělovacích prostředcích.

Nedávno katarská televizní stanice Al Jazeera oznámila: smrt palestinského vedoucího činitele v roce 2004 byla důsledkem otravy poloniem. Takový závěr byl učiněn po prozkoumání vzorků oblečení Jasira Arafata ve švýcarském ústavu. Vzniká ale otázka – kdo vlastně potřebuje tuhle informační bombu, která se objevila ve všech zpravodajských relacích? Proč právě teď?

Analytik z ústavu orientalistiky Vladimir Sotnikov má za to, že ty, kdo si tuhle vraždu objednali, bychom měli hledat mezi četnými „úhlavními přáteli" z nejbližšího Arafatova okolí, a upozorňuje na okamžik, který byl vybrán pro objevení této zprávy:

„Teď jsme svědky pokusůo vzkříšení mírového dialogu na Blízkém východě. Třeba je to způsob nátlaku na Palestinu. Za druhé: na Blízkém východě existuje syrská konfrontace, která má stále výbušnější ráz. Pro určité síly je proto zřejmě výhodné, aby se podobná informace objevila právě v tuto dobu. Není náhoda, že i Al Jazeera si objednala expertízu a nebyla to jen obyčejná prosba. Shodly se tu totiž zájmy řady vlivných hráčů Středního a Blízkého východu".

Pro Írán je velice výhodná image země, kterou mohou poškodit akce Izraele. Íráncům by pomohlo, kdyby mezipalestinské spory o tom, kdo zavraždil Arafata, skutečně vyústily ve srážky. Pak by měl Izrael jiné starosti, než zasadit úder Íránu.

A co si o „íránské stopě" myslí sami Palestinci? Toto řekl Hlasu Ruska jejich velvyslanec v Moskvě Faied Mustafa:

„Zatím nebyly vyvozeny jednoznačné závěry o tom, že Arafat byl otráven. Nemůžeme se vší určitostí říct, kdo měl zájem na jeho smrti, a jsme připraveni při vyšetřování spolupracovat. O nějakém spojení mezi Arafatovou smrtí a Íránem mi není nic známo. Mělo by se vycházet z faktů".

Ve zprávě Al Jazeery se nemluví o tom, kde bylo polonium vyrobeno. To ale radiologové, kteří zkoumali Arafatovo oblečení, docela jistě vědí, až po konkrétní závod, - jsou přesvědčeni experti Hlasu Ruska. Polonium zřejmě přivezli z nějaké východoevropské země. USA toto téma neakceptují, aby nebyly obviněny z předpojatosti. Přesto ale jsou i samotné USA jedním z pravděpodobných beneficiářů daného úniku informací.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_07_10/80942031/

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře