Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vše začalo číňákem

Podle jedné definice je revoluce "lidové povstání, jehož součástí je mimoprávní akce mas, kterou se usiluje o změnu politického systému, nikoli jen vládnoucí elity"; podle jiné definice je to "rychlá změna státní moci provázená zhroucením státu" a podle Ottova slovníku je revoluce "násilný převrat, který se děje ... silami vnitřního rozkladu."

  • vse-zacalo-cinakem

Pojem "Velká proletářská kulturní revoluce" pochází z čínských dějin a s žádnou z výše uvedených definic "revoluce" nemá lautr nic společného. Je to divné, že? A ještě divnější je, že obecně se o ní (Velké proletářské kulturní revoluci) nic moc neví. Tedy ví, ale moc se nešíří. Ve školách se o ní nějak zvlášť neučí a počítám, že obchodní příručí Huawei v Praze už dal tento týden Miloši Zemanovi pokyn, aby onen pojem dal na černou listinu kompletně. Ono taky se není čím chlubit. Bylo to úděsné období Čínských dějin a lze říci, že jeho následky začínáme pociťovat na vlastní kůži právě dnes. Možná se už rozjela Velká proletářská kulturní revoluce 2.0 a nějak jsme si toho nepovšimli. ...ale cítím, že bude dobré vzít Čínu pěkně od podlahy, jak se říká - jedním hadrem a na čisto.

O Číně se hovoří jako o jedné z nejstarších civilizací. To ovšem nevíme. Jen při vědomí, že ten kdo ovládá současnost, ovládá také minulost, se bezdůkazně dohadujeme.  O Číňanech se sice říká, že si objevili a před světem tajili technologii produkce hedvábí a že vynalezli střelný prach (o civilizovanosti tohoto objevu by se dalo s úspěchem pochybovat), ale nikdo z nás u toho Číňanům nesvítil. Spíše jejich současnost napovídá, že vše, co kdysi měli objevit, tak nejspíše od někoho zkopírovali. Bude ovšem lepší, když tyto prehistorické záležitosti odložíme stranou a zaměříme se na období, která zformovala Čínu takovou, jakou ji známe dnes.

Prvním velkým a dodnes uctívaným vůdcem Číny byl Mao Ce-tung. Narodil se na druhý svátek vánoční roku 1893 a asi toto mělo zásadní vliv na jeho vrozený odpor k práci. Mao práci nikdy neokusil a úspěšně před ní utíkal po celý život. Naopak vlastní mu bylo zapřáhnout do práce všechny kolem, zatím co on ležet v Marxisticko - leninských knihách a podobných židovských literárních skvostech.

Na tom, že byl  flákač a tlučhuba sice není nic až tak moc zvláštního, protože nám také odjakživa chtějí poroučet pouze levorucí flákači a tlučhubové. Ale tady alespoň občas v dějinách narazíme na někoho, kdo netrpí klinickou prokrastinací a není úplně hloupý. Takové štěstí Číňané bohužel v případě Mao Ce-tunga neměli. Mao sice vydal svou osobní představu marxistického učení pod názvem "maoismus", i nějaké ty verše sepsal, ale toto by zřejmě nemělo být vstupenkou na vůdcovské místo, stejně jako Havlovy "Dopisy" neměly být vstupenkou na Hrad. Minulost prokázala jednoznačně, že znalost čtení a psaní je na hlavu státu trochu málo a slušný lid pod takovým vedením je ...řekněme v háji.

Nicméně se tak stalo. Jen co z pevniny, za vydatné pomoci Stalina, vyhnal v roce 1949 zlého Chiang kai-sheka, začal velký vůdce Mao dělat reformy. Byly sice kopírovány přesně po vzoru Sovětského svazu, ale jak známo, když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Dokonce sám velký Mao viděl, že to není ono. I po dvou pětiletkách byla Čína stále stejně zaostalá zemědělská oblast, s minimem průmyslu a mizivým hospodářským růstem. Proto Mao v roce 1958 vymyslel a osobně vyhlásil celostátní akci s názvem "Velký skok vpřed", který měl za úkol výrazné oživení hospodářství a prudký vzestup ekonomiky. Toho mělo být dosaženo třeba zdvojnásobením výstavby vysokých pecí na tavení kovů nebo vyhubením veškerého ptactva, které Číňanům ujídá úrodu z polí a tak podobně. Bohužel následkem této Maovy tragikomedie s názvem "Velký skok vpřed" bylo jedině to, že mezi roky 1958-62 zemřelo hladomorem kolem 45 miliónů Číňanů a byl zaznamenán propad ekonomiky o několik let zpět.

Druhým báječným osobním vynálezem Mao Ce-tunga byla "Velká proletářská kulturní revoluce". Stalo se tak letech 1966-76 a historicky se tato revoluce zdůvodňuje vnitřním bojem o moc. Jenže tato zdůvodnění nejsou důležitá. Důležité jsou důsledky. A ty byly příšerné. Po celé Číně se rozjely speciální vlaky s Rudými gardami, které začaly ideologicky týrat obyvatelstvo. Zavíraly se knihkupectví a jediná dostupná literatura byla ta od skvělého Mao Ce-tunga. Likvidovaly se historické památky, byly páleny obrazy galerií i divadelní kostýmy a v divadlech se hrály jen revoluční hry, napsané paní Mao Ce-tungovou. Byly bourány historické památky a během kulturní revoluce byly zničeny téměř všechny tibetské kláštery. Na čínských ulicích Rudé gardy ženám stříhaly obarvené vlasy a odlamovaly vysoké podpatky, zatím co v čínských obydlích zase jiní angažovaní ideologové hledali buržoazní prvky a zabavovaly soukromé cennosti i peníze. Nepohodlní kritici byli internováni a v táborech převychováváni v poslušné Číňany. Velkou proletářskou revolucí bylo postiženo zhruba 100 miliónů Číňanů a o život jich přišlo nebo se "ztratilo" hned mnoho desítek tisíc. Nebudeme zřejmě daleko od podstaty, když nahradíme příšerně dlouhý název "Velká proletářská kulturní revoluce" jediným výstižný slovem - "teror".

Nemůžeme si být jisti, že tyto Maovy (zlo)činy jsou základním stavebním kamenem následného hospodářského vzestupu Číny, ale možné to je. Číňané v tomto smyslu velkého Maa dodnes uctívají a učí se to tak od první třídy. Jak se říká - papír snese vše, ale...

...ale pokud si někdo ze čtenářů vzpomene, tak zhruba v 70. letech začal náš trh zaplavovat fenomén s názvem "číňan". Tento "číňan" nebo "číňák", jak se jí také říkalo, byla nezvykle obstojně píšící plastová propiska s typickou špičkou a kovovým vrškem. Kdo se tehdy na ZDŠ-ce naučil psát plničkou, tak učitelka většinou dovolila přechod na tuto propisku. Psala opravdu dobře, navíc nekazila ruku a lze říci, že skoro celé Československo psalo tímhle "číňákem". Prodává se sice dodnes, ale s kvalitou těch ze 70. let nelze srovnávat ty dnešní ani náhodou. Není známo, odkud Číňani tehdy zkopírovali technologii výroby, ale ani to není důležité. Důležité je, že když nepočítám dopisní papíry potištěné pandami, tak toto kuličkové pero bylo zřejmě první vlaštovkou následného zaplavení světových trhů čínskými funkčními výrobky.

Je sice faktem, že se malí i velcí Číňani dodnes učí, že to byl velký Mao, který nastolil cestu k prosperitě, ale přemýšlející člověk pozná, že je to nesmysl. Vydávat zoufalé činy hloupého a líného ideologa, toužícího po věčné moci, za pozitivní impuls rozvoje, je naivní až idiotské. Bohudík v tomto směru také leccos víme a jsme si vědomi, že udržovat po tak dlouhou dobu kult osobnosti musí být opravdu těžké. A je to vidět i dnes, kdy současný vůdce Si Ťin-pching si nechal maoisticky schválit, že bude velkým vůdcem stále, až do své smrti a jsem schopen věřit tomu, že se už někde v Číně staví tavírna zlata, určená na odlití největší sochy největšího Ťin-pchinga.

A jak je na tom Čína dnes? Dnes se říká, že Čína je hospodářsky nejsilnější zemí na světě a že už předčila i Spojené státy americké (SSA). Fajn, tak se na ni podíváme trochu blíže:

Je pravdou, že marxisticko - leninsko - maoisticko - buržoazně - imperialistická Čína již ukončila platnost "politiky jednoho dítěte" a rodiče nemusejí už mít strach, že jejich druhý(á) skončí jako podvyživený negramot na ulici. To lze považovat u čínských maoistů za nečekaně civilizovaný krok, ale to je tak asi vše, čím se mohou chlubit. To, že se Čína pere se SSA o první místo na slunci není zásluha kopírovací Číny, ale paradoxně SSA. Byly to právě SSA, které postupně do Číny navezly všechny své technologie a po celá desetiletí trpělivě Číňany učili vyrábět funkční výrobky. Dnes, když se dá říci, že po zhruba dvou generacích se Číňani něco trochu naučili, tak SSA dělají překvapené, že jim Čína leze do zelí.

Nicméně, to hovoříme stále o té civilizované části Číny. Jenže Čína nejsou jen gigantické průmyslové metropole na jihu, kde se na laciný zisk slétají obchodníci z celého světa. To rozhodně ne. Čína má i své nevýstavní periferie a má i malá městečka kolem 2 miliónů obyvatel. Jsou to taková místa, kde asfalt je zcela neznámé slovo a veřejné toalety jsou jen díra do země, kde fronta čekajících (aby si také ulevili) na vás zírá, jak vám to jde. Jsou to města, které spíše připomínají pracovní tábory, kde při vzácném dešti jsou boty od bahna, ale většinou mají Číňané jen oči plné prachu. Jsou to periferie a města, kde obyvatelé lopatama dobíjejí psy, aby je pak stáhli z kůže a snědli nebo maso prodali těm o něco movitějším. Jsou to místa plná otrocké dřiny, hladu, bídy a smrti. I tohle je Čína. Ta neviditelná.

Tohle vše působí trochu nesourodě, když nám všechna média (všemi způsoby - pozitivním i negativním) podsouvají myšlenku, jaká je Čína vyspělá země. Země, která by ráda postavila novou Hedvábnou stezku; země, které se technologie Huawei podsouvá jako světová špička nebo jak nám chce Čína namluvit, že létá do vesmíru, umísťuje tam nejrychlejší kvantové počítače na světě a nebo dokonce že přistává na odvrácené straně Měsíce. ...což už bylo opravdu značně komické číslo, hodné zápisu do Guinessovy knihy. Čínská propaganda se nám snaží namluvit, že jim SSA unáší špičkové vědce, ale podle tempa kopírování všeho na co se v okolním civilizovaném světě vymyslí a objeví je zřejmé, že Čína žádné skutečné vědce nemá. Mají snad jen ty bílé pláště s koupenými 3D tiskárnami, to ano, ale uznejte - potomci velkého Maa i se vším co tento Velký Mao vymyslel, mají do vědců opravdu hodně daleko. Číňani a Asiaté vůbec prostě nejsou národem, který cokoli pokrokového vymyslí. A když, tak jen čirou náhodou - třeba jako když pralidé objevili oheň z bleskem zapáleného stromu.

Jediné, v čem bych Čínu nepodezříval, že lakuje svět je, že podle zkušebního modelu z amerického Seattlu, budují nejpropracovanější sledování svých obyvatel, které má být hotovo do roku 2020. Jenže ono to bude i nebude. Jsem si jist, že kamery na sloupech termínově stihnou namontovat i propojit, ale jsem názoru, že systém funkční nebude. Pokud někde nezkopírují softwarovou podporu pro vyhodnocování dat, tak všechny kamery budou plnit jen funkci strašáka na poli. Ale obecně, pokud jde o samotnou ideu, tak spojení 625 miliónů kamer, sociálních sítí a státního aparátu je výplod chorého mozku a současně konečná smrtící rána pro osobní svobodu. O něčem takovém se Orwellovi ani nezdálo a pravdou je, že nasazení tohoto systému je možné jedině na porobený národ. ...což Číňani jsou zcela jednoznačně.

Pokud si někdo při čtení myslí, že Čínu lze z důvodu rasové neinteligence podceňovat, tak je na omylu. Čína je velmi nebezpečná země. A to nejen pro své vlastní obyvatele. Svou skrytou propagandou je nebezpečná pro celý svět! Jen si vezměte - jak dopadlo věčné mezinárodní téma o dodržování lidských práv v Číně? Dopadlo tak, že dnes je úplně každý politik připos..... cokoli kolem toho jen obočím naznačit. A pokud někomu něco náhodou omylem vyklouzne, musí se v předklonu sáhodlouze omlouvat. Nebo jak dopadlo téma Číňany anektovaného a dodnes okupovaného Tibetu? Dopadlo to tak, že se rozšířila pověst, že Tibeťané byly mrchy, které usekávaly ruce prostému lidu a tak je vlastně dobře, že ta Čína to tam srovnala. Hotovo, kapitola je uzavřena. A jak to dnes vypadá s čínským kopírováním všeho, co není přivařené k Zemském jádru? Dopadlo to tak, že se trochu zvedne obočí, do rukávu se zašeptá "nonono", a pak hlasitě s úžasem Číňany obdivujeme, jak si svém území staví třeba celý Český Krumlov nebo vaří české pivo jako křen.

Ano, Čína je velmi nebezpečná země. A není to jen tím, že tiše porobují Afriku a nebo tím, že staví největší armádu světa. Je nebezpečná hlavně tím, že si absolutně neváží lidského života. Člověk pro Číňany má hodnotu jedině jako prostředek k dosažení nějakého ideologicko-manipulačního cíle. Dějiny Číny jasně dokazují, že milión lidí není pro čínské vedení jednotka, která by stála za námahu ji jakkoli brát v potaz. Milión lidí je pro Čínu zkrátka nula lidí. Čína je nebezpečná také tím, jak dokázala psychologicky zpacifikovat přes miliardu Číňanů a vytvořila z nich beztvarou hmotu spokojených trestanců. Je nebezpečná tím, že totalita v Čínském podání je pro celý svět rok od roku stravitelnější a někteří státníci se začínají čínskému vedení čím dál více prostitutně podbízet. Dokonce už ani ti nejliberálnější liberálové nemají nic proti. Už všichni schovali své Tibetské vlajky na dno svého šatníku a pomalu se učí stavět čínské draky. Čína je nebezpečná tím, že za usmívající se maskou ve zlatém obleku se skrývá infekční karcinom, který se nás chystá políbit...

...a když si představím, že vše začalo jedním blbým, kulturně-revolučním číňákem!

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře