Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obrana před raketami a družicemi. Čína a Indie proti monopolu USA

  • rakety_USA
Rozvoj protiraketových a protidružicových systémů není výsadou USA a Ruska. Tyto zbraně vyvíjejí i jiné země, včetně Číny, Izraele a Indie. O potenciálu Číny v této sféře se začalo vážně hovořit v lednu 2007. Tehdy se z území ČLR uskutečnil start antirakety, která zlikvidovala opět čínskou meteorologickou družici Feng Zun-1C. Abychom mohli pochopit význam této události, musíme připomenout, že družice pro vojenské účely létají na nižších oběžných drahách.

Jiná je situace v oblasti rozvoje čínských prostředků protiraketové obrany. V současné době nemá Čína potenciál, který by jí dovolil rozmísťovat plnohodnotný moderní systém PRO. Její nejmodernější protiletadlové raketové systémy mohou bojovat pouze s letadly a raketami s plochou dráhou letu, nikoli s raketami balistickými.

O možných pracích spojených s vyvíjením protidružicových systémů v Indii se začalo mluvit po tom, co tato zem začala samostatně realizovat kosmické starty. A vážně se o jejích plánech začalo mluvit po úspěšném zkušebním startu rakety Agni-V v dubnu roku 2012. Její dolet převyšuje 5 tisíc kilometrů. Podle mínění odborníků se bude při vyvíjení indické „stíhačky družic" vycházet ze zásad sovětské filosofie tohoto druhu zbraní: antiraketa je vynesena na oběžnou dráhu, uskuteční sbližovací manévr a zlikviduje nepřátelský kosmický přístroj nasměrovaným výbuchem. Přednost takového způsobu spočívá v mnohem větší spolehlivosti přepadení, jeho nedostatek je ve značné ztrátě času.

Protidružicová obrana ovšem není pro Indii tak aktuální jako obrana protiraketová. Již mnoho let trvající složité vztahy s Pákistánem a Čínou s jejich skutečně rozsáhlým arzenálem raket středního a malého doletu, které mohou zasahovat cíle na území Indie, nutí tuto zem věnovat zvýšenou pozornost pracím v oblasti PRO.

Vlastní práce v této sféře už byly zahájeny poměrně dávno, zatím ale nebyly korunovány úspěchem. Vážným problémem je pro Indii chybějící moderní radiolokační stanice, která by byla na úrovni amerických radarů systému Aegis nebo nejnovějších ruských radarů.

Nedostatek vlastních prostředků se Indie snaží nahradit nákupem techniky v zahraničí a tady má poměrně silný vliv na politiku této země Izrael, s nímž Indie dávno a těsně spolupracuje ve vojenské sféře. Avšak Izrael, který dodává Indii protiletadlový raketový komplex středního doletu, jí zatím nepředal systém Arrow, který může detonovat balistické cíle. Příčinou je postoj USA: systém Arrow byl vyvinut za značné americké účasti a USA jsou tradičně velice citlivé k předávání podobných technologií třetím zemím, které nejsou jejich satelity. V roce 2002 už podobnou transakci zablokovaly a Indie tak z celého systému Arrow dostala pouze dvě radiolokační stanice Green Pine.

Reálná naděje na to, že v dohledné budoucnosti získá práceschopný systém PRO, se u Indie může objevit v případě uzavření smlouvy na dodávku ruských systémů S 400 nebo S 300VMD. Zatím je to ale možnost pouze teoretická.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře