Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

"Mám plné zuby hidžábu, práva šaría a náboženské policie"

"Režim chce, abyste si mysleli, že zde buď neexistují žádné protesty, nebo že se protesty týkají pouze ekonomiky. Ale já neprotestuji proti ekonomice. Iránské ženy protestují proti represivním islamistickým zákonům. Jsem znechucena hidžábem, právem šaría a náboženskou policií. Ženy už mají dost náboženské policie, která neustále sleduje, co ženy nosí, co říkají, co pijí, kam chodí a jaké partnerské vztahy udržují." - Mladá íránská žena Leila.

Jaký je osud těchto žen? Historie Íránské islámské republiky nám ukazuje, že uvězněné íránské ženy čelí takovým ukrutnostem, jako jsou znásilnění, mučení nebo poprava. Některé ve vězení i zemřou.

  • mam-plne-zuby-hidzabu-prava-saria-a-nabozenske-policie

Ačkoliv možná stojí za to porovnat jejich hezké slogany s realitou.

Při nedávných protestech v Íránské islámské republice vyšly ženy do ulic v prvních řadách. Požadavky žen byly jasné: zrušit právo šaría, odstranit povinný hidžáb, zlepšit práva žen a nezacházet se ženami jako s otrokyněmi a druhořadými občany. Prosté.

Mnohé ženy demonstrovaly svůj odpor tím, že statečně sundaly svůj hidžáb, a tím porušily islámský zákon své země. Jedna fotografie, která se stala symbolem protestů na sociálních sítích, zobrazuje íránskou ženu zvedající do vzduchu svou ruku zaťatou v pěst a jdoucí skrz oblaka slzného plynu. Video a fotografie, které se rovněž staly symbolem protestů, ukazují neznámou ženu, jak snímá hidžáb ze své hlavy, připevňuje jej na hůl a mává jím. Údajně byla zatčena krátce po svém projevu neposlušnosti.

Na jednom videu je vidět ženu protestující na ulici jak říká:

"Vy jste zdvihli vaše pěsti a zničili jste naše životy." (Poznámka překladatele: Odkaz na islámskou revoluci v roce 1979.) "Nyní my zvedáme naše pěsti. Buďte muži, připojte se k nám. Já, jakožto žena, budu stát v čele a budu vás chránit. Pojďte reprezentovat svou zemi."

Jiná žena se dopustila zločinu trestaného smrtí, tím že odvážně skandovala hesla proti svrchovanému vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu. Její skandování dodalo odvahu mužům za ní, a podnítilo je, aby začali skandovat také. Tyto ženy mohou být označeny za skutečné hrdinky.

Západní feministické skupiny však během těchto protestů v Íránu nevydaly dokonce ani prosté vyjádření podpory těmto výjimečným ženám, natož aby podnikly jakoukoliv konkrétní akci, aby jim pomohly.

Íránský režim na protestující brutálně udeřil. Zabil více než 20 lidí a ještě mnohem více jich zranil. Režim také zatkl více než 3 700 lidí, včetně mladých dívek a žen.

A západní takzvané feministky opět nevydaly jedno jediné prohlášení, které by íránský režim odsoudilo.

Mladá íránská žena Leila, se kterou autor tohoto článku hovořil přes Skype, zdůraznila:

"Režim chce, abyste si mysleli, že zde buď neexistují žádné protesty, nebo že se protesty týkají pouze ekonomiky. Ale já neprotestuji proti ekonomice. Iránské ženy protestují proti represivním islamistickým zákonům. Mám plné zuby hidžábu, práva šaría a náboženské policie. Ženy už mají dost náboženské policie, která neustále sleduje, co ženy nosí, co říkají, co pijí, kam chodí a jaké partnerské vztahy udržují".

Jaký je osud těchto žen? Historie Íránské islámské republiky nám ukazuje, že uvězněné íránské ženy čelí takovým ukrutnostem, jako jsou znásilnění, mučení nebo poprava. Některé z nich ve vězení i zemřou. Zatímco čtete tyto řádky, budou proti nim před šaría soudem vznesena pochybná obvinění jako "Moharebeh" neboli "vedení války proti Bohu", což je v Íránu zločin trestaný smrtí, "urážka islámu", "pozemská zkaženost", "ohrožení národní bezpečnosti", "urážka nejvyššího vůdce" nebo "urážka Alláha" stavěním se na odpor proti současnému řádu. Zadrženým ženám není umožněn náležitý a spravedlivý proces a je jim rovněž odmítnut přístup k právníkům. Islamistické soudnictví Íránu již oznámilo, že některým ze zadržených hrozí trest smrti.

Kde jsou ty feministky a mainstreamová levicová média? Tyto ženy potřebují podporu právě nyní. Ony čelí krutým trestům. Pokud chcete vidět pravé feministky, pak tyto ženy jsou skutečnými bojovnicemi za práva žen riskujícími své životy. Ony nepronášejí líbivá hesla jen v příjemném a bezpečném prostředí.

Nikdo po západních feministkách nechce, aby byly tak statečné, jako tyto ženy. Copak ale nemohou vydat ze svých pohodlných kanceláří alespoň prohlášení o podpoře těchto statečných žen? Mohou opravdu zavírat oči nad něčím, o čem tvrdí, že je to pro ně důležité?

Dr. Majid Rafizadeh je obchodní stratég a poradce, politolog, absolvent Harvardu, člen rady časopisu Harvard International Review a prezident organizace International American Council on the Middle East. Je také autorem knihy "https://www.amazon.com/Peaceful-Reformation-Irans-Islam-struggle-ebook/dp/B01MSAMA9A/ref=tmm_kin_swatch_0?_encoding=UTF8&;qid=1490578573&sr=8-6" target="_blank">Peaceful Reformation in Iran's Islam" (Mírumilovná reformace iránského islámu). Můžete ho kontaktovat na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Překlad původního textu: "I Am Sick of Hijab, Sharia Law, Sharia Police"
Překlad: Karel Charvát

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře