Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Írán odříznut od systému SWIFT, unese takovou sankci?

  • iran-sanctions_0
  • iran-sanctions_0
Írán byl vyloučen z mezinárodního platebního systému SWIFT, který umožňuje finanční toky mezi bankovními institucemi po celém světě. Od soboty 17. března od 16:00 tak bude nefunkčních všech 675 íránských unikátních SWIFT kódů. Společnost pro světovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) svůj radikální krok zdůvodňuje jako nutný, kvůli nátlaku ze strany EU a USA.

SWIFT na svých internetových stránkách uvedl: „Odpojení íránských bank je mimořádný a bezprecedentní krok pro SWIFT. Je to přímým důsledkem mezinárodních a multilaterálních kroků k zesílení finančních sankcí proti Íránu. „ Pro Írán znamená odstřihnutí od mezinárodního mezibankovního systému SWIFT zásadní zkoušku. Až vejde toto opatření v platnost, nebude pro Írán jednoduché, exportovat původní objemy ropy, ani si opatřit základní komodity jako je obilí, na světových trzích. Írán proto intenzivně hledá prohloubení vztahů se stávajícími velkými odběrateli a alternativní formu platby. V této souvislosti se asi nejvíce mluví o vzájemném obchodu Indie a Íránu, kdy za přijatou ropu Indie platí fyzickým zlatem, z části Rupií a z části nezbytnými komoditami jako je obilí. I s Čínou (Juan), Ruskem (Rubl) a Japonskem (Yen) obchoduje Írán v jejich národních měnách. Do zbytku světa bude však díky odstřihnutí od SWIFTu pravděpodobně neschopný exportovat. Obrázek níže ukazuje dosavadní strukturu íránského ropného exportu:

Neoficiální důvody embarga proti Íránu

Írán se již přes 10 let snaží vytvořit alternativu k zavedeným ropným burzám NYMEX (New York), IPE (Londýn), ICE (Atlanta), kdy se na všech obchoduje celý objem ropy v dolarech. Íránu se přes veškerý nátlak USA podařilo v roce 2008 otevřít alternativní ropnou burzu (IOB), kde se obchoduje výhradně v jakékoli jiné měně než dolaru.

USA tak byla zasazena velká rána, protože tímto krokem ztrácí dolar pozici výsadní měny, ve které se denominují ropné obchody. Centrální banky se proto zbavují části svých dolarových rezerv a dolar v důsledku toho oslabuje. To má neblahé důsledky na cenovou hladinu v USA a již tak zbídačené Spojené státy dělají vše proto, aby nastolily nový světový pořádek. Více v mém dřívějším článku: „Proč je nutný vpád západního kapitálu na území Íránu a znovunastolení hegemonie dolaru?

Výše uvedené je hlavním důvodem k tomu, proč George Bush položil v roce 2002 Írán do takzvané osy zla, hned vedle Libye, Iráku a Severní Koreje. I v Libyi (aneb „Proč musel zemřít Kaddáfí„) a Iráku snažili zavézt alternativní měnu k dolaru. Oba byli odstraněni a z pohledu USA je tam již požár uhašen. Hlavním problémem pro dolar zůstává Írán a i proto je na něho již desítku let vyvíjen enormní diplomatický tlak, ekonomické sankce a vojenské hrozby – na oko kvůli jaderným zbraním, ve skutečnosti kvůli snaze o narušení hegemonie dolaru. Po takovém tlaku bych se však již nedivil, kdyby jadernou bombu skutečně vyráběl. Domnívám se však, že Írán dnes žádné jaderné zbraně nemá a pokud je v budoucnu získá, bude mít na jejich držení stejné právo jako USA, Izrael, Severní Korea, Indie, Rusko a další…

A Váš názor na celou situaci?

zdroj: http://www.fakebug.cz/ekonomie-hospodarstvi/ekonomicke-informace/iran-swift/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře