Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Názor: USA jsou připraveny hrát v Kyrgyzstánu za obnovení svých pozic

USA jsou zklamány záměrem Kyrgyzstánu jednostranně odstoupit od smlouvy o spolupráci z roku 1993, informovala o tom tisková služba velvyslanectví USA v zemi.

 

Na velvyslanectví USA zdůraznili, že rozhodnutí vlády Kyrgyzstánu může ohrozit programy pomoci, jež nyní pomáhají Kyrgyzům, včetně programů proti násilnému extremismu, na zvýšení ekonomického růstu a vzniku pracovních míst, na zlepšení vzdělávacího systému a také programu na podporu demokratického rozvoje.

Rozhodnutí o odstoupení od smlouvy bylo přijato kyrgyzskou vládou po tom, co cenu Obránce lidských práv získal od Ministerstva zahraničí USA Azimžan Askarov, jež byl v Kyrgyzstánu obviněn z rozpoutávání mezinárodnostních  sporů a z vraždy policisty v roce 2010.

 
 
  • nazor-usa-jsou-pripraveny-hrat-v-kyrgyzstanu-za-obnoveni-svych-pozic

Již dříve MZV Kyrgyzstánu upozornilo na to, že vyznamenání Askarova  bude ohodnoceno oficiálně Biškekem jako úmyslné jednání, které bude zameřeno proti posilování mezietnického míru a harmonie v zemi a vážně poškodí vzájemné vztahy.

Vědecký spolupracovník Výzkumného centra Střední Asie a Kavkazu Ústavu východních studií Ruské akademie věd, politolog Stanislav Pritčin tvrdí, že ochlazení vztahů mezi USA a Kyrgyzstánem je spojeno s několika faktory.

„Tento sled událostí ukazuje, nakolik je dnešní úroveň vztahů mezi Kyrgyzstánem a USA nízká. I tady existuje hodně faktorů. Jedním z nich bylo stažení americké základny z letiště Manas v loňském roce. To vytvořilo velice negativní dojem a to především ze strany oficiálního Washingtonu v přístupu ke Kyrgyzstánu. Pro Američany byla základna Manas logisticky zajímavá a do dnešní doby i zajímavá je. Kromě toho je sám fakt vojenské přítomnosti v regionu jedním z dlouhodobých plánů USA. Proto velice těžce nesou ztráty takového typu. Neboť je to důležitý inístroj vlivu Spojených Států," řekl Stanislav Pritčin v interview pri Radio Sputnik.

Podle jeho názoru bylo ocenění Azimžana Askarova spojeno se snahou USA rozpoutat etnické spory v Kyrgyzstánu.

„Tato otázka je velice choulostivá. Neboť rok 2010 byl v mnohém velice nebezpečným obdobím pro Kyrgyzstán a do dnešní doby se nepodařilo obnovit mír na jihu země. Takovéto hry v konfrontaci mezi etnickou menšinou a hlavním etnosem, podpora takových separatistických nálad pouze dokazují, že Washington je připraven rozpoutat etnický konflikt na jihu Kyrgyzstánu a využít ho ve svůj prospěch," míní Stanislav Pritčin.

Neméně důležitým faktorem zhoršení americko-kyrgyzských vztahů je podle slov politologa vstup Kyrgyzstánu do Euroasijské ekonomické unie (EEU).

„Spojené Státy se dnes dívají na Kyrgyzstán ne zrovna pozitivně ještě i z toho důvodu, že Kyrgyzstán dokončuje proces vstupu do EEU. Sama tato integrační unie není vnímána a uznávána ani Evropskou unií ani USA. Považují to za pokus Ruska o obnovení svého vlivu v regionu a nechtějí akceptovat ekonomické a politické plusy připojení k EEU," uzavřel politolog.



Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20150722/769388.html#ixzz3gq0R71cB

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Petr Přecechtěl 2015-07-25 12:51
Rev 13:11: Potom jsem spatřil jinou šelmu, jak vystupuje ze země: měla dva rohy jako Beránek, ale mluvila jako drak.
Rev 13:12: Ta vykonává všechnu moc té první šelmy před její tváří a působí, že se země i její obyvatelé budou klanět té první šelmě, jejíž smrtelná rána se uzdravila.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře