Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Konec americké nadvlády?

Nejnovější kniha Henryho Kissingera, bývalého ministra zahraničí Spojených států a poradce pro národní bezpečnost, nese název Obnovení světového řádu a jde o strhující čtení. Kissinger v ní mimo jiné popisuje, jak se po několik desetiletí utvářela zahraniční politika USA.

Také si všímá složitých interakcí mezi jednotlivými zeměmi a ideologiemi a jejich vývoje. Jde vlastně o dobře načasovanou analýzu současného světa, včetně jeho budoucího směřování.

 

  • konec-americke-nadvlady

Některá z hlavních témat Kissingerovy knihy najdete v interview, ve kterém exšéfa americké diplomacie zpovídal pro Bloomberg Businessweek novinář Charlie Rose.

Klíčovou myšlenkou knihy je, že svět prochází častými cykly, kdy se snaží sám sebe redefinovat neboli nově vymezit. A právě tato období s sebou přináší vyšší napětí i volatilitu. Stačí se podívat na Čínu a Rusko, které v současnosti vytváří silnou antiamerickou alianci, a to včetně odmítání dolaru. Tato aliance přitom roste na velikosti i vlivu. Říše středu se totiž kromě Afriky snaží rozšířit své pole působnosti i na společenstvo zadlužených jihoevropských států, tzv. Club Med, kde investuje například do infrastruktury.

Nový světový řád znamená oslabení nadvlády Spojených států, postupné omezování výhod rezervní měny a posílení obchodních zón mimo Evropu a Spojené státy. Když k tomu všemu ještě přičteme tolik potřebný boj proti radikálním islamistům, vychází nám, že potenciální geopolitická rizika budou hrát velkou roli při posuzování rizik a návratnosti.

Kissinger tvrdí, že současná doba je jednou z nejchaotičtějších, co kdy zažil. Každá část světa se snaží nově vymezit. Některé to dělají zevnitř jako třeba Čína, a jiné zase externě.

Evropský systém už světu nevládne; i v Evropě od něj upustili. A Spojené státy se přesouvají do nové éry, kde už neplatí jejich nadvláda. Té si přitom americká ekonomika užívala bezprostředně po druhé světové válce. Na druhou stranu, stále jsme klíčovým hráčem při utváření nového řádu. Bez naší účasti by bylo obtížné, aby mohl nový systém ve většině zemí světa vůbec vzniknout. Právě to byl ústřední Kissingerův argument, který přednesl v Businessweeku. Stejně bych vám ale doporučoval, abyste si jak interview, tak samozřejmě i knihu samotnou přečetli.

zdroj:http://www.kurzy.cz/zpravy/372258-konec-americke-nadvlady/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře