Rozsudek vynesl americký okresní soudce Georg Daniels ve středu v New Yorku. Podle jeho nařízení by měl Teherán zaplatit 7,5 miliardy dolarů (180 miliard Kč) rodinám obětí a další 3 miliardy dolarů (72 miliard Kč) pojišťovnám za vzniklé škody. Argument? Írán prý nevyvrátil podezření, že pomáhal teroristům. Od státu, který vytvořil, vyzbrojil a zafinancoval al-Káidu i Islámský stát a pomocí najatých teroristických bojůvek zničil půlku světa od Libye po Sýrii, to tedy opravdu sedí.

 

Mluvčí íránského parlamentu  Hossein Sheikholeslam uvedl, že je rozhodnutí amerického soudu „absurdní a směšné“: „Nikdy dříve jsem o tomto obvinění neslyšel a jsem velmi překvapen, protože soudce neměl žádný důvod k vydání tohoto rozhodnutí. Írán se nikdy ničeho v souvislosti s útoky z 11. září 2001 neúčastnil.“ A dodal: „I kdyby bylo podáno takové směšné obvinění a rozhodnutí, není na čem stavět, protože Írán nebyl v žádné části vyšetřování nikdy jako podezřelý ani zmíněn.“

Ostatně to potvrdil i bývalý americký prezident George W. Bush, který ještě během svého prezidentování uvedl, že „neexistuje žádná přímá souvislost mezi Íránem a útoky z 11. září“. To ale neexistovala ani u Afghánistánu nebo Iráku, a všichni víme, jak to dopadlo.

 

Na přístupu Američanů je pozoruhodný především fakt, že místo aby se zabývali zmanipulovanou vyšetřovací zprávou z útoků 11. září 2001 a tunami důkazů, že vše bylo docela jinak, než americké vlády tvrdí, nebo aspoň pokorně mlčeli a na celou frašku neupozorňovali, chtějí ještě miliardy po státu, který za nic nemůže a který Američani rovněž chtějí napadnout a zničit. Opravdu si myslí, že jim projde úplně všechno?

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroje: http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-03-10/iran-told-to-pay-10-5-billion-to-sept-11-kin-insurershttps://www.rt.com/usa/335174-iran-damages-september-911-victims/